Windows Phone Tools 7.1 ile Emülatördeki Yenilikler

0 dakikada yazıldı

36412 defa okundu

Düzenle

Windows Phoe 7.5 için SDK 7.1'in çıkması ile beraber emülatörün yanında bazı güzellikler geldi :) Bu güzellikleri daha farkına varmayanlarınız için hızlıca bir üzerinden geçmek istiyorum. İnsan gerçekten o güzellikleri açacak düğmeyi farkına varmayabilir.

Windows Phone Emülatörü'ndeki gizli bölüm
:)Windows Phone Emülatörü'ndeki gizli bölüm :)

İşte yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz o "ok" düğmesine basmazsanız hayatınızı :) emülatörün belki de en değerli kısmını görmemiş olarak geçirebilirsiniz :)

Emülatör'deki Accelerometer bölümü
süper.Emülatör'deki Accelerometer bölümü süper.

Accelerometer testleri genelde en sıkıcıları olabiliyor. Emülatöre bu özellik gelmeden önce ya gerçek cihazda test etmek zorunda kalıyorduk ya da gereksiz taklalar atıyorduk. Artık emülatör içerisinde bu bölümde fare ile telefonu tutup üç boyulu ortamda çevirebiliyorsunuz ve bu durum doğrudan Sensor API'ye yansıyor. Ayrıca bir diğer güzellik ise hazır bir gestgure olarak "Shake" komutunun da bulunması. Böylece telefonun otomatik sallanmasını ve sallanmaya dair verinin Sensor API'ye gitmesini sağlayabiliyorsunuz. Testing için süper!

Geolocation
SimülasyonuGeolocation Simülasyonu

Emülatörün bu penceresinin "Location" tabında ise karşınıza bir harita çıkıyor ve bu haritada koyduğunuz noktalara göre telefonu gezdirebiliyorsunuz :) Geolocation API'lerine sırası ile buradaki koordinatları aktarılıyor. Böylece uygulamanızı daha rahat test edebiliyorsunuz. İsterseniz hazırladığınız özel yolları haricen kaydedip sonradan tekrar simülasyon için kullanabilirsiniz.

Screenshot!Screenshot!

Marketplace'e uygulamanızı gönderirken uygulamanızdan ekran görüntülerini de ayrıca vermeniz gerekiyor. Ekran görüntülerini tek tek "Snipping Tool" ile almak istemeyenler için emülatör içinde daha pratik bir yöntem olarak "Screenshot" bölümü de bulunuyor.

Hepinize kolay gelsin!