Windows Phone 7.5 ve benim ilk WP uygulamam çıktı

0 dakikada yazıldı

40182 defa okundu

Düzenle

Haberi olmayanlar için hemen duyuralım buradan da; dün Windows Phone 7.5 çıktı! WP7 üzerine bir update olarak gelen yeni işletim sisteminin duyurulması ile beraber tabi ki herkes "update" düğmelerine saldırdı :) Microsoft ise genel olarak şimdilik tüm kullanıcıların %10'una, iki hafta sonra %25 ve sonrasına da tamamına dağıtımı başlatacağını söyledi. Tabi o %10'un nasıl seçildiğini bilmiyoruz :)

Tüm üreticiler ve tüm telefonlara aynı anda çıktı!

Bu bence çok büyük bir başarı. Özellikle No-Do rezaletinden sonra bu sefer tüm telefonlara aynı anda firmware sürücüleri vs dahil yeni OS'nin çıkması bence efsanevi bir hareket. Bu kadar üreticiyi hizaya sokmak epey zor olmuştur diye tahmin ediyorum. Tamam itiraf edeceğim şu an için update'i almayan tek telefon var o da Almanya'daki T-Mobile markalı Samsung Omnia 7'ler ama bunun haricind tüm telefonlar upgrade'i aldı.

Peki ya ben aldım mı?

Şimdi konuyu kendime neden bağlıyorum? :) Çünkü ben de çöldeki kutup ayısı ile yüz yüze gelen ve elinde Almanya'dan alınmış T-Mobile branded Samsung Omnia 7 sahibi olan biriyim :) Ama "evet, update'i" aldım :) Nasıl mı? Hikayesi uzun, kısasını anlatiyim. Birincisi nette Hollanda'da satılan carrier damgası olmayan bir Samsung Omnia 7'nin ROM'unu bulup, indirip cihazı resetledim :) Sonra da rahat rahat update'lerimi yaptım.

Ama durun :) "Rahat rahat update yaptım" kısmı da çok doğru değil. %10'luk kesime denk gelmemiştim. Fakat No-Do zamanından da bildiğimiz taktik Mango (WP7.5) update'i için de işe yarıyormuş. Yani... Zune arayüzünde "Update" düğmesine bastığınız anda bilgisayarın internet bağlantısı kopartma taktiği :) Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. Durum şu; version check sonrası bir de Device Serial check yapılarak cihazın var olan updatei alıp alamayacağı kontrol ediliyor. İşte tam bu esnaya denk getirerek (tamamen şans) cihazın internet bağlantısı keserseniz update tetikleniyor ve hemen tekrar internete bağlanıp update'i alabiliyorsunuz. Tabi tüm bunlar ille hemen %10'un içine gireceğim diyenler için. Yoksa zaten yakında herkese update gönderilmiş olacak.

İlk Windows Phone uygulamam Marketplace'de!

Evet, Windows Phone çıktığında beri birşeyler yapıp atsam da bir tepkileri görsem diye düşünüyordum. Sonunda oldu :) minik bir oyun yazdım :) oyun derken cidden basit :) Oyunun adı "RightColor" / "Color Intelligence" şeklinde. Marketplace'de "daronyondem" diye aratırsanız da bulabilirsiniz.

İlk Windows Phone uygulamam
marketplace'de.İlk Windows Phone uygulamam marketplace'de.

İlk günde 600'ü aştı download sayısı ve yorumlar da hiç fena değil. İlgimi çeken nokta yorumlarda gelen tavsiyeler oldu. Cidden güzel tavsiyeler var ve bazı benim "eklemeyi" düşündüğüm şeyler de tavsiyelerde yok :) Klasik bir son kullanıcı uygulamasındaki müşteri-üretici diyaloğu başladı diyebilirim :)

Mango'da neler var?

Windows Phone 7.5'in yeni özelliklerini sıralamayacağım fakat ben gördüğüm değişiklikleri ve özellikle d sevdiklerimi bir sıralamak istiyorum. Sıralamadan önce genel yorumum şöyle, Windows Phone'un ilk lansmanı Avrupa'da oldu ve lansman günü satın almıştım. İki ay kullanıp sonra iPhone4'e geçtim. Son bir haftadır mango gelecek diye hafiften yine Windows Phone'e geçtim. Daha mango gelmeden önceki dönemde WP'in ilk çıkış günü ile mango öncesi hali arasındaki fark ufak olsa da güzeldi. Özellikle marketplace'deki uygulamaların çoğunun bu süreçte kendini toparlamış olduğunu gördüğümde sevindim.

Gelelim Mango yani Windows Phone 7.5 hikayemize. İşte sıralıyorum favorilerimi;

İlk aklıma gelenler bunlar oldu. Bir günlük WP7.5 kullanımından bunları seçtim. Tabi daha birçok ufak tefek detay var. Ama özünde gördüğüm kadarı ile iPhone4'ü yakalamış durumda Wp7.5. iPhone 5 gelmediği için daha yorum yapamam. Kısa bir sürede bu noktaya gelmek bence MS adına bir başarı. Özellikle onlarca üretici ile çalışarak.... Marketplace'deki uygulamaların Mangonun tüm bu özelliklerini kullanır hale gelmesi bence 2-3 ay sürecektir. Tabi bir de iPhone kıyaslaması yaparsak Türkiye'den uygulamaların pek WP marketplace'deolmadığını söylemem gerek. Bu bazı sıkıntılar yaratabilir, şekil 1-A : İBBTrafik yok.

Windows Phone giderek güzel bir platform oluyor. MS bu konuya ciddi yatırım yapıyor. Nitekim ben kendime bazen şu sinsi soruyu soruyorum. Windows 8 ile gelen yeni interface ARM'da yani NVIDIA Tegra 3'de çalışabilirken :) Nvidia Tegra'lar cep telefonlarında kullanılabilirker ve Windows 8 tablet interface'i çözünürlüğe göre zaten kendini adapte edebilirken.... acaba kaç yıl sürer bizim esas Windows'u cep telefonlarında görmemiz?

Kalın sağlıcakla ;)