Windows Phone 7'de Performans Metrikleri

0 dakikada yazıldı

38822 defa okundu

Düzenle

Dünkü yazımda Windows 8 Metro UI'daki performans metriklerine değinirken metriklerin Windows Phone'dakilere çok benzediğinden bahsetmiştim. Fakat sonrasında gelen birkaç mail ile anladım ki ben hiç Windows Phone'daki metriklerden blogumda bahsetmemişim :) O zaman tam zamanıdır diyerek konuya girelim.

Windows Phone'da performans çok kritik. Artık yazdığınız Silverlight uygulaması bir bilgisayarda değil donanımı çok daha sınırlı bir telefonda çalışacağı için çok daha dikkatli bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Bu süreçte bize sağlanan performans metrikleri ciddi şekilde işimize yarayabilir. Windows 8 Metro UI'dan farklı olarak WP7 tarafında debug modunda olduğunuz sürece default olarak metrikler sürekli gösteriliyor.

Windows Phone 7'de performans
metrikleri.Windows Phone 7'de performans metrikleri.

Yukarıdaki görselde WP7 emülatörünü görüyorsunuz. Emülatörde herhangi bir uygulama çalıştığında sağ üstte performans metriklerini kendini gösteriyor. Bu metrikleri uygulamanızı cihaz üzerinde debug ettiğinizde de yine cihaz üzerinde görebilirsiniz. Aslında tüm bu işevselliği sağlayan App.xaml arkasında duran aşağıdaki kod.

[C#]

      if (System.Diagnostics.Debugger.IsAttached)\       {\           Application.Current.Host.Settings.EnableFrameRateCounter = true;\       }

Kod uygulamanın debug modunda çalışıp çalışmadığına bakarak FrameRateCounter'ı Enable edip etmeme kararını veriyor. Şimdi gelin bu counter'lar içerisindeki rakamların anlamlarına göz atalım.

WP7'deki Performance
Counter'larWP7'deki Performance Counter'lar.

Yukarıdaki görselde her bir sayacın anlamı yazılı olsa da anlamlarından öte bu sayaçların ne işe yaradıklarını da öğrenmek gerek. İtiraf etmek gerekirse ben dünWindows 8 Metro için performans metrikleriyazısını yazarken tüm bunları anlattığımı düşünüyordum :) Ama anlatmamışım :) Kısmet bugüneymiş diyelim.

Composition Thread FPS

WP7'de ve Windows 8 Metro UI'da uygulamalar ilk açıldıkları andan itibaren iki Thread ile geliyorlar. Bunlardan ilki tabi ki UIThread yani tüm UI işlemlerinden sorumlu olup sahney bir StackPanel koyduğunuzda onun pozisyonlandırılmasını ve içindeki nesnelerin konumlandırılmasını hesaplayan, ayarlayan Thread. UIThread aynı anda biliyorsunuz ki bizim UIElement'lerle ilgili event listenerlar içerisine yazdığımız kodları da çalıştırıyor. Yani ayrı bir thread yaratarak oraya almadığınız sürece bir button'un click'inde yazdığıız kod UIThread'de çalışır. Bu durum çoğu zaman yoğun işlemler söz konusu olduğunda uygulamaların UIThread'lerinin arkadaki işlemlere odaklanmışkan UI'ın kendisini yani User Interface'i yenileyememesi ve bildiğimiz "Not Responding" durumlarına neden olabiliyor. Çoğu zaman uygulama arayüzlerinin yavaş olması ve az FPS ile çalışmasının nedenlerinden biri de bu oluyor.

Composition Thread bu konuda UIThread'in yükünü hafifletmek ve bazı işlemleri otomatik olarak başka bir thread'e çekebilmek adına implemente edilmiş bir çözüm. UIThread tarafından sahneye yerleştirilmiş nesnelerin yerleşimleri ile ilgili değişiklik olmaksızın ihtiyaç olunan diğer tüm bitmap rendering işlemlerini ve hesaplamaları WP7 otomatik olarak Composition Thread'e atar ve işlemler orada gerçekleşir.

Yukarıdaki işlemlerin hepsi otomatik olarak Composition Thread'e atılır. Burada ufak bir hatırlatma; eğer Scale Transform ekranın yarısından fazlasana kaplayacak boyutta ise bu işlem UIThread'de tutulur. Çoğu zaman Composition Thread kullanımı otomatik gerçekleşir fakat özellikle bir nesnenin olabildiğince CompositionThread'e atılmasını istiyorsanız basit bir şekildeBitmapCaching kullanabilirsiniz.

Normal şartlarda WP7'de Composition Thread FPS'i 60FPS olur. Bunu 25'in altına düşürmeye başladığınız anda kullanıcı performans sorunları hissedecektir. O nedenle bu metriğe dikkat etmekte fayda var.

Bu arada ufak bir not daha. Eğer composition thread'de hiçbir işlem yapılmıyorsa bu performans metriği geriye sürekli sıfır dönecektir. O nedenle her sıfır gördüğünüzde hiç frame render edilemiyor gibi bir korkuya kapılmaya gerek yok :)

UIThread FPS

Aslında CompositionThread'den bahsederken kısaca UIThread'i de özetlemiş olduk. Composition Thread'e atılamayan tüm animasyonlar, pozisyonlandırmalar ve tüm UI işlemleri doğrudan UIThread'de yapılır. Databinding de bunlara dahil. Önemli olan şey olabildiğince UIThread'i boşa almak. Yani olabildiğince BitmapCaching ile CompositionThread'e paslamalar hatta gerektikçe BackgroundWorker'lar ile işlemleri dışarıya almalar çok kritik.

UIThread FPS miktarının 12'nin altına kesinlikle düşmemesi gerek. Eğer tutabiliyorsanız 20 üzerind tutmak şart. Bazı durumlardan ne yaparsanız yapın UIThread'in fpsinin yükselmediğini görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen CompositionThread'in FPS'ine bakın. UIThread aslında CompositionThread'e verdiği işlemlerin sonucunu da bekleyeceği için UIThread FPS'i hiçbir zaman CompositionThread FPS'inden yüksek olamayacaktır.

Doku Bellek Kullanımı (Texture Memory Usage)

Doku bellek kullanımı aslında çok kritik bir performance metriği değil. Eğer uygulamanız ile ilgili genel memory sorunları yaşamıyorsanız buraya bakmanıza da gerek yok. Bu metrik size UIThread tarafından CompositionThread'e aktarılmış ve ekrana çizilen dokuların bellekteki toplam boyutunu verecektir. Unutmayın, bu tüm uygulamanın kullandığı bellek miktarı değil.

Yüzey Sayacı (Surface Counter) ve Ara Yüzey Sayacı

UIThread tarafından CompositionThread'e aktarılan toplan yüzey sayısını buradan bulabilirsiniz. UIThread elindeki UIElementleri kendi uygun gördüğü şekillerde gruplayarak toplu render edilmek üzere CompositionThread'e gönderir. Composition Thread'e ilk gönderilen yüzey sayısı "Ara Yüzey Sayacı"nda gözükür. Composition Thread tekrar bu yüzeyleri birleştirerek son haline getirirken elde ettiği yüzey sayısını da son olarak "Yüzey Sayacı"na yazar.

Yüzey sayacını takip etmek özellikle elinizdeki elementlerin sayısına göre karşılaştırmak anlamlı olacaktır. Elinizdeki element sayısından çok daha düşük yüzey sayılarına sahip olmanız performansı arttıracaktır.

Ekran Dolgu Sayacı

Geldik en kritik metriklerden birine. Ekran dolgu sayacı size kaç ekran dolusu piksel render edildiğini söyler. Yani :) 480*800 pikselimiz olduğunu düşünürsek bir ekranda eğer ekran dolgu sayacı 2 veriyorsa bu 2 tane 480*800 lük alan render ediliyor demektir. Peki ekran 480*800 iken neden daha fazla piksel render edilsin? İşte bunun nedeni aslında daha önce konuştuğumuz "yüzeylerden" kaynaklanıyor. Nesnelerin farklı yüzeylere toplanıp toplu işlendikten sonra birleştirilip sahneye konmaları ve nesne çizilirken oluşturulan piksellerin sonra özellikle üst üst gelen nesnelerde tekrar üst üste bindirilerek yeni piksellerin hesaplanması ekran dolgu sayacının yükselmesine neden olabiliyor.

Ekran dolgu sayacının şişiren bir diğer neden ise ekranın dışına da taşan fakat bir kısmı ekranda gözüktüğü için tamamen yüzey olarak render edilmek zorunda kalınan büyük nesneler.

Genelde benim tavsiyem bu sayacı 2 ile 2.5 arasında tutmanız. Eğer 3.0'lara yaklaşırsanız zaten uygulamanızın ciddi takıldığını görebilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin!