Windows Azure Drive

0 dakikada yazıldı

31476 defa okundu

Düzenle

Azure Drive 2015 yılı itibari ile Microsoft tarafından sonlandırılıyor. Onun yerine Azure Files adında bir hizmet devreye alınacak. Azure Files ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Windows Azure Storage seti kapsamında pek bilinmeyen ve popüler olmayan :) seçeneklerden biri de Windows Azure Drive konsepti. Popüler olmamasının nedeni belki de çok ufak bir aralığa hitap ediyor olması. Peki nasıl? Aslında Windows Azure Drive bir page blob'un API'lerinin NTFS File System API'lerine map edilmesi anlamına geliyor. Yani elinizdeki bir VHD'yi alıp bir page blob'a atıyorsunuz ve sonrasonda VHD'yi de sanal bir makineye / webrole'a ataçlayıp direk kullanabiliyorsunuz. "Hah işte bu!" diyenlerinize :) şimdilik "bir sakin" diyorum :)

Page Blob'lar biliyorsunuz 512 byte'lık paketler şeklinde saklanıp Block Blob'lara kıyasla random read/write senaryolarunda kullandığımız arkadaşlardı. O nedenle VHD senaryosu için de süper uygun bir seçenkler. Ama işin her zamanki gibi bir de kötü tarafı var :) Malum web role'leriniz hiçbir zaman tek instance olmayacak. Peki biz bu VHD'yi birden çok instance'a ataçlayabilecek miyiz? Yani Windows Azure Drive belli ki kalıcı bir veri saklama alanı, blobda olduğuna göre öyle olmalı ;) peki bu alana normal bloblardaki gibi VHD'ye de herkes ulaşabilecek mi? Evet AMMMA :) sadece tek instance yazma işlemi yapabilir. Hayallerinizi yıktığımı biliyorum ama yapacak birşey yok. Bir VHD dosyası sadece tek makineye yazma işlemleri için ataçlanabiliyor. Birden çok makineye ataçladığınızda aslında VHD'nin (yani bir anlamda page blob'un) bir snapshot'ını ataçlayabiliyorsunuz.

Peki o zaman ne işimize yaradı?

Aslında Windows Azure Drive'ın da varlığı migration süreçlerini kolaylaştırmak. Yoksa Azure ortamında sıfırdan başlayan bir projede kalıcı veri saklama stratejisi olarak Azure Drive'ı düşünmek yanlış olacaktır. Migration süreçlerinde kesinlikle disk erişimi olması gereken ve LocalStorage'ın yetmediği veya en azından diğer instance'ların da okuma erişimi gerektiği durumlarda Azure Drive kullanılabiliyor. Diğer yandan unutmamak gerek ki Azure Drive'da yazma işlemleri instancelara paylaştırılmasa da LocalStorage'a kıyasla sonuçta Azure Drive kalıcı bir veri saklama ortamı. Yani uygulama recycle olduğunda, makine restart yediğinde veya uygulamanız başka bir VM'e taşındığında Azure Drive hem kalacaktır (çünkü page blobda).

Şimdi gelin isterseniz yavaş yavaş bir Azure Drive'ı nasıl yaratabileceğimze ve kullanabileceğimize göz atalım.

AzureDrive
yollarında.AzureDrive yollarında.

Projenizde AzureDrive konseptini kullanacaksanız ilk olarak yukarıdaki şekilde SDK ile beraber gelen WindowsAzure.CloudDrive referansını eklmeniz gerekiyor. Bu assembly sayesinde AzureDrive API'lerini rahatlıkla kullanabileceğiz.

AzureDrive'ın bir page blob üzerinden çalıştığını biliyoruz fakat malum page blob'lara giden gelen her REST call için para ödüyoruz. O nedenle üzerinde çalıştığımız makinede de ufak bir önbelleğimiz olsa iyi olur diye düşünüyorum. Önbellek alanı için LocalStorage'ı kullanabiliriz, ne de olsa sanal makine ile gelen ve para ödemediğimiz bir kaynak LocalStorage.

AzureDrive için önbellek =
LocalStorageAzureDrive için önbellek = LocalStorage

LocalStorage alanını verirken planladığınız alandan biraz daha büyük bir alan ayırmakta fayda var. Örneğin ben 200 MB düşünürken 220 yaptım. Bunun nedeni ise cache alanı için verdiğimiz alanın tamamının kullanılamıyor olması. O nedenle koddan 200MB verdiğimizi söyleyecek olsak da 200MB'ın tamamı kullanılamayacağı için hata alabiliriz. Baştan 220 gibi bir rakam verirseniz bu sorun yaşanmayacaktır.

[C#]

CloudStorageAccount storageAccount = CloudStorageAccount.DevelopmentStorageAccount;
LocalResource localCache = RoleEnvironment.GetLocalResource("OnBellek");
CloudDrive.InitializeCache(localCache.RootPath, localCache.MaximumSizeInMegabytes);

İşlemlere başlarken ilk olarak StorageAccount'umuzu alıyoruz. Ben şimdilik local'de çalıştıracağım için doğrudan DevelopmentStorageAccount'u hedef aldım. Sonrasında LocalStorage'a ulaşıp daha önce ayarladığımız OnBellek alanını alıyoruz. Önbellek alanının disk adresini ve boyutunu da CloudDrive sınıfı üzerinden InitializeCache diyerek en baştan tüm işlemler için cache olarak veriyoruz.

[C#]

CloudBlobClient blobClient = storageAccount.CreateCloudBlobClient();
blobClient.GetContainerReference("vhdler").CreateIfNotExist();

Yaratacağımız VHD'nin bir blobda bulunması gerekiyor. Bunun için hemen blobClient üzerinden vhdler adındaki bir container yaratıyoruz ki bir sonraki adımda da VHD dosyamız direk burada oluşturulsun.

[C#]

var CloudDriveBlobUri = blobClient.GetContainerReference("vhdler")
                 .GetPageBlobReference("ornek.vhd").Uri.ToString();
CloudDrive myCloudDrive = storageAccount.CreateCloudDrive(CloudDriveBlobUri);

VHD'lerimiz koyacağımız container içerisinde ornek.vhd adında bir blobun referansını alıyoruz. Daha bu blob yaratılmış değil, CloudDrive sınıfı tarafından yaratılacak. İkinci satırda ise artık CloudDrive'ımızı yaratmak için CreateCloudDrive derken eldeki hedef blobun da adresini veriyoruz.

[C#]

myCloudDrive.Create(500); 
string driveLetter = myCloudDrive.Mount(200, DriveMountOptions.None);

Geldik son iki satıra :) Artık referansını yarattığımız CloudDrive üzerinden Create diyerek istediğimiz boyutta drive yaratabiliriz. Ben bu örnekte 500 MB'lık bir drive yarattım. 16MB ile 1TB arası istediğiniz boyutlarda CloudDrive yaratabilirsiniz ve toplam makine başına 16 CloudDrive'ınız olabilir. Yukarıdaki ikinci satırda ise kullanılacak cache miktarı ile beraber drive'ı mount ederek artık sürücüye verilen harfi de alabiliyoruz. Maalesef sürücü harfini bizim verme şansımız yok. Sürücü harfi otomatik olarak yaratılıp bize verilecek zorunda.

[C#]

void Application_Start(object sender, EventArgs e)
{
  CloudStorageAccount storageAccount = CloudStorageAccount.DevelopmentStorageAccount;
  LocalResource localCache = RoleEnvironment.GetLocalResource("OnBellek");
  CloudDrive.InitializeCache(localCache.RootPath, localCache.MaximumSizeInMegabytes);
  CloudBlobClient blobClient = storageAccount.CreateCloudBlobClient();
  blobClient.GetContainerReference("vhdler").CreateIfNotExist();
  var CloudDriveBlobUri = blobClient.GetContainerReference("vhdler")
                   .GetPageBlobReference("ornek.vhd").Uri.ToString();
  CloudDrive myCloudDrive = storageAccount.CreateCloudDrive(CloudDriveBlobUri);
  myCloudDrive.Create(500); 
  string driveLetter = myCloudDrive.Mount(200, DriveMountOptions.None);
}

Kodun tamamı yukarıdaki şekilde sonlanıyor. Bu kodu rahatlıkla Global.asax'da Application Start'a koyabilirsiniz. Böylece uygulamanız ilk başlatıldığında hemen sürücü de sisteme eklenecektir.

Artık bu noktadan sonra sürücü harfini de aldığımıza göre istediğiniz gibi System.IO altındaki herşeyi kullanabilirsiniz. VHD'yi normal bir NTFS sürücüsü olarak düşünebilirsiniz :) ki zaten öyle. Eğer VHD'yi bırakmak isterseniz UnMount metodu da mevcut.

[C#]

//SnapShot alır.
myCloudDrive.Snapshot();
//Snapshot alıp hedef bir başka bloba kopyalar
myCloudDrive.CopyTo(blobClient.GetContainerReference("vhdler").GetPageBlobReference("kopya.vhd").Uri);
//Mount edilmiş drive listesini getirir.
CloudDrive.GetMountedDrives();

Ek olarak yukarıdaki metodlar da işinize yarıyabilir :) Snapshot almaktan tutun, alınan bir snapshot'ı hedef başka bir bloba kopyalamaya kadar herşey mümkün. Snapshotların yönetimi doğrudan blob'lardaki Snapshot mantığı ile aynı. Eğer eski bir snapshot'a dönmek isterseniz o snapshot'ın blob adresini kullanarak CloudDrive yaratmanız yeterli.

Lokal emülatördeki
durum.Lokal emülatördeki durum.

Lokal emülatör ile çalıştığınızda VHD dosyası blob'a kaydedilmeyecektir. Arka plandaki implementasyonu biraz daha farklı emülatörün. Storage Emulator'ın arayüzünü açarsanız hemen File menüsünden "Open Azure Drive Folder" gibi bir komut göreceksiniz. Buradan Azure Drive'ın makinenize hangi klasörde yaratıldığını ve tüm VHD içeriğinin aslında doğrudan sizin dosya sisteminizde oluğunu görebilirsiniz :) Test için epey güzel açıkçası. Ama yine de tekrar ediyim, Azure ortamında işler böyle yürümüyor ve VHD bir page bloba kaydediliyor.

Elimdeki bir VHD'yi nasıl upload ederim?

İşte güzel bir soru daha :) Elimde koca bir VHD var, bunu baştan nasıl upload ederim AzureDrive olarak kullanılmak üzere. Bunu upload edecek kodu yazmak mümkün ama :) hazır birşey kullanmak daha pratik olur sanırım. Ben Cerebrata'nın Cloud Storage Studio ürününü kullanıyorum. Şu an için pek ücretsiz ve süper çalışan bir ürün bulmak mümkün değil, o nedenle Cloud Storage Studio'yu herkese tavsiye ederim, özellikle Azure ile ilgili bolca çalışacaksanız ürünün lisans ücreti de kabul edilebilir boyutlarda.

Cloud Storage Studio
süper!Cloud Storage Studio süper!

Hepinize kolay gelsin.