Windows Azure'da veritabanı olarak SQL Azure

0 dakikada yazıldı

36057 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.5 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Azure ortamına bir ASP.NET sitesini web role olarak atmayı gördük, hatta örnek bir "Hello World" de yaptık :) Peki ya veritabanı? İşte güzel haber! Veritabanı kısmı Azure dünyasında belki de en az değişen yer :) SQL Azure doğrudan bildiğimiz MSSQL ile uyumlu. Tabi minik farklılıklar var, onlara göz atacağız ama önemli olan şu ana kadar kullandığınız Entity Framework, LINQ2SQL, ADO.NET, NHibernate... hepsi SQL Azure ile de birebir çalışabilir durumdalar. Güzel haberleri paylaştıktan sonra gelin detaylara bakalım ;)

İlk SQL Azure veritabanımız....

SQL Azure ortamında bir veritabanı yaratmak için önce kendimize özel bir SQL Azure sunucumuz olması gerekiyor. Azure'daki her serviste olduğu gibi SQL Azure'da da tabi ki sanal bir sunucudan bahsediyoruz. SQL Azure'un arkaplanındaki mimariye sonra hızlı bir göz atarız. Şimdilik aksyon peşinde koşalım ;)

İlk SQL Azure sunucumuz
yolda...İlk SQL Azure sunucumuz yolda...

Azure web yönetim paneline gittikten sonra sol altta "Databases"ı seçerseniz veritabanı sunucuları yönetimine geçiş yapmış olursunuz. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere uygun bir subscription'ı seçtikten sonra ribbon'dan "Create" diyerek yeni bir SQL Azure sunucusu yaratabilirsiniz. Sunucuyu yaratırken ilk olarak sunucunun yer alacağı datacenter bölgesini seçmeniz, sonrasında da administrator için kullanıcı adı ve şifre vermeniz gerekecektir. Bu noktada SQL Azure'un Windows Authentication desteklemediği (doğal olarak) dikkatinizi çekecektir :)

SQL Azure'umuzun Firewall
ayarları.SQL Azure'umuzun Firewall ayarları.

Kullanıcı adı ve şifre detaylarını geçtikten sonra sıra geliyor SQL sunucunun önündeki Firewall'un ayarlarına. Burada kesinlikle unutmamamız gereken bir checkbox var :) Sanırım yukarıdaki ekran görüntüsünden hangi Checkbox'tan bahsettiğim belli oluyorlar. Eğer o CheckBox işaretlenmez ise.... durum vahim :) Yönetim paneli dahil kimse sunucuya bağlanamaz. O nedenle o Checkbox işaretlenmeli :) Sonrasında tabi ki eğer kendi development makinenizden de bağlanacaksanız bu sunucuya kendi IP'nizi Firewall kurallarına eklemeniz gerek. Dikkat dikkat : ekran görüntüsündeki gibi firewall kurallarını evde denemeyin :)

SQL Azure sunucusu
ayakta.SQL Azure sunucusu ayakta.

Artık sunucumuz ayakta, hemen ekranın sağ tarafında sunucunun tam yol bilgisini de bulabilirsiniz. Artık bu bilgileri kullanarak isterseniz sunucuya SQL Server Management Studio ile bağlanabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta var. SQL Azure desteği Management Studio'ya 2008 R2 sürümü ile beraber geldi. Yani SQL Server Management Studio 2008 R2 :) indirmeniz şart, aksi halde kesinlikle SQL Azure'daki bir sunucuya bağlanamazsınız. Nitekim R2'da da bağlanırsanız GUI'lerde eksikler göreceksiniz maalesef şimdilik :(

Veritabanımızı
yaratalım.Veritabanımızı yaratalım.

Sunucumuz hazır olduğuna göre artık veritabanızımı da yaratabilirsiniz. Ribbon'dan Create DB dediğinizde sizden veritabanı adı, çeşidi ve boyutu istenecektir. Çeşitler arasındaki farklara şu anda girmeyeceğim :) nitekim bu makalenin yazıldığı zamanda major farklar yok ama ileride olacaktır. Boyut konusunda ise kabaca ihtiyacınızı tahmin ederek ilerlemeniz gerek. Şu an için alabileceğiniz en büyük boyut 150GB, ileride artarabilir. Eğer daha büyük veritabanı alanına ihtiyacınız varsa SQL Federation desteği, horizontal / vertical partitioning gibi konular girecektir işin içine. Bu noktada hafif hayal kırıklığına uğrayanlar ve "150GB neyime yeter?" diyenler varsa hızlı bir cevap veriyim :) "Blogu takip etmeye devam edin" :) Şaka bir yana, evet ileride paylaşacağım bazı konular size farklı bir perspektif kazandıracaktır ve aslında 150GB'ın yetmeme ihtimalinin ne kadar da az olduğunu alternatifleri görünce eminim ki siz de kabul edeceksiniz ;) Yine de tekrar ediyim :) h/v partitioning uygulanabilir teknikler arasında.

ConnectionString'lerde pek bir değişiklik yok gibi
:)ConnectionString'lerde pek bir değişiklik yok gibi :)

Yukarıdaki görüntüyü özellikle Azure yönetim panelinden bir screenshot olarak almak istedim. Gördüğünüz üzere connection stringlerde bir değişiklik yok. Zaten daha önce de bahsettiğimiz gibi erişim için aynı araçları kullanıyor olacağız, connection string'de de uygun sunucu adresini, kullanıcı adını ve şifreyi vermek yeterli. Birkaç ufak farklılıktan biri Encrypt=True'nun zorunlu olması ve kullanıcı adının sonuna @ işareti ile beraber sunucu adının eklenmesi gerektiği.

Peki hiç mi kötü haber yok?

Olmaz olur mu :) ama bu haberlerin ne kadar kötü olup olmayacağı biraz da size bağlı :) Projelerinize ve MSSQL'de kullandığınız özelliklere bağlı.

Database'ler arası cross-query yok! Her connection stringde database adı bulunmak zorunda ve her connection bağlantı kurduğu DB'ye özel. Bir connection üzerinden birden çok DB'ye ulaşma şansınız yok, bunlar aynı SQL Azure sunucusunda olsa da birşey değişmiyor. O nedenle cross db çalışan querylerinizi değiştirip DAL katmanına almanız gerekecek bu mantıkları.

Use yok! Evet, eğer her bağlantı zaten DB'ye özelse :) neden USE olsun ki? Yok!

Backup Database yok! :) Sakin! Veritabanınızın yedeğini tabi ki alabiliyorsunuz fakat eski yöntemlerle değil. Nasıl olabileceğine dair bir ipucu olsun diye aşağıdaki ekran görüntüsü paylaşıyorum. Bir başka günde, makalede bu konuyu ayrıca inceliyor oluruz.

Backup senaryosu için
ipucu...Backup senaryosu için ipucu...

Global Temp Tables yok! Doğal olarak...

CLR Stored Procedure yok. Bu özellik ileride gelebilir. Şimdilik yok. Ama normal SP'lerle ilgili bir sorun yok aman diyim yanlış anlaşılma olmasın :) CLR SP'lerden bahsediyoruz.

Tüm bunlarla beraber SQL Azure bir migration senaryosunda uygulamanızı Azure ortamına alırken size en arkadaşça davranacak olan servistir :) Yukarıda bahsettiğimiz birkaç nokta haricinde herşey aynı ve herhangi bir sorun yaşamanız söz konusu değil.

Kolay gelsin!