Windows Azure'da Local Storage kullanımı

0 dakikada yazıldı

27161 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.2 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Azure ortamı ile ilgilendiğimizden beridir :) sürekli olarak her bir role instance'ın aslında kendi kalıcı veri saklama ortamının bulunmadığından bahsediyoruz. Bunun tabi ki bir çözümü var :) Windows Azure Storage adı verilen ayrı Azure servisleri paylaşımlı ve kalıcı bir disk alanı sağlayabiliyorlar. Fakat tüm bu servisler REST API'leri ile kullanılıyor ve paylaşımlı yani uzak noktada bir veri saklama yeri sağlıyorlar. Oysa bizim doğrudan kodumuzun çalıştığı yer olan sunucunun da bir diski var. Bu disk kalıcı olmasa da :) yani FC'nin farklı senaryolarda uygulamamızı farklı fiziksel/sanal sunuculara taşıyacağı ve diskimizi kaybedebileceğimizi bilsek de sonuç itibari o disk hala bizim kodumuzun en hızlı erişime sahip olduğu veri saklama birimi. Ayrıca :) tamamen beleş! Beleş derken :) zaten sunucumuzun vm boyutuna göre ödediğimiz para karşılığı aldığımız bir disk alanı olduğunu için beleş diyorum :) oysa ileriki zamanlarda inceleyeceğimiz Windows Azure Storage için ek ödeme yapmamız gerekecek.

Hoş Geldin Local Storage

Herhangi bir instance'ın kendi disk alanına ulaşmak isterseniz kullanmanız gereken yapı Local Storage yapısı olacak. Aslında kullanımı epey basit, ilk olarak Visual Studio'da role'ün ayarlarına geçiyoruz.

LocalStorage ayarlarımız
karşınızda.LocalStorage ayarlarımız karşınızda.

Role ayarlarındaki tablardan biri olan "Local Storage" tabına geçtiğimizde "Add Local Storage" diyerek istediğimiz kadar bir alan belirleyip bu alana da bir isim vererek işlemi tamamlayabiliyoruz. Artık verdiğimiz isimle tanımlanmış istediğimiz kadar bir disk alanımız oldu. Seçenekler arasında "Clean on role recycle" seçeneği biraz aldatıcı olabilir. Role recycle edildiğinde "Clean" demeseniz de yani o CheckBox'ı işaretlemeseniz de hala bu disk alanını geçiçi bir alan olduğunu unutmamak çok kritik!

[C#]

LocalResource X = RoleEnvironment.GetLocalResource("OrnekStorage");\ var Path = X.RootPath;

İşte kod bu kadar :) Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda Path değişkenine "E:\XXX\YYY" gibi bir disk yolu gelecektir. Artık o yolu kullanarak istediğiniz gibi System.IO sınıflarını kullanabilirsiniz. Artık orası sizin istediğiniz boyutta tamamen kontrolünüze bırakılmış bir disk alanı.

Nereden? Nasıl? Niçin?

Başından beridir :) "aman dikkat bu disk kalıcı değil" gibi :) sürekli tehlike çanlarını çalıyorum :) Peki o zaman LocalStorage neden var? LocalStorage geçiçi işlemler için geçici fakat çok yüksek performanslı bir disk alanı olarak düşünmek çok doğru olur. Random Read/Write için süper bir seçenek. Kodunuz işleyeceği bir dosyayı diske alıp işleyip sonra kalıcı bir veri saklama alanına koyabilir. İleriki zamanlarda işleyeceğimiz diğer veri saklama yöntemlerinde hem sakladığımız veri miktarı hem de transaction başına para ödememiz gerektiğini göreceğiz. Oysa buradaki disk hem makine ile beraber gelen beleş bir alan hem de yaptığımız IO işlem yoğunluğuna göre ek bir para vs ödememiz gerekmiyor.

Hepinize kolay gelsin ;)