Windows Azure'da ilk projemiz ve deployment

0 dakikada yazıldı

30988 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.2 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Artık yavaş yavaş birşeyleri Azure ortamında görmenin zamanı geldi :) Hemen Visual Studio'yu açıp "File / New Project" üzerinden "Cloud"'u seçip ilk projemizi yaratalım. Bunu yaparken de Cloud projemize deneme amaçlı olarak bir ASP.NET sitesinde ekleyelim.

İlk Azure
projemiz...İlk Azure projemiz...

Projemizi yarattıktan sonra ASP.NET tarafındaki tüm dosyaları silip basit bir ASPX ekleyip içine de klasik :) "Hello World" yazabiliriz. Böylece minimalist bir ASP.NET sitemiz olmuş olacak.

Basit bir Cloud
projesi.Basit bir Cloud projesi.

Dikkat ederseniz WebRole.Cs ile Web.Config'i silmedim. Konsept olarak onları bırakmakta fayda var :) Web.Config'in içini yine de aşağıdaki şekilde temizleyebilirsiniz. Malum sample site'ı sildiysek onunla ilgili gereksiz ayarları da silmekte fayda var.

[web.config]

\xml version="1.0" encoding="utf-8"?>\ \<configuration>\   \<system.diagnostics>\     \<trace>\       \<listeners>\         \<add type="Microsoft.WindowsAzure.Diagnostics.DiagnosticMonitorTraceListener, \             Microsoft.WindowsAzure.Diagnostics, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, \             PublicKeyToken=31bf3856ad364e35" name="AzureDiagnostics">\           \<filter type="" />\         \add\>\       \listeners\>\     \trace\>\   \system.diagnostics\>\   \<system.webServer>\     \<modules runAllManagedModulesForAllRequests="true" />\   \system.webServer\>\ \configuration\>

Artık default.aspx'in arkasındaki "Hello World" kısmını siz halledersiniz :) Projemiz ilk ayarlarında tek instance ve small vm size çalışacak şekilde geliyor. Şimdilik orada bir değişiklik yapmayacağız ve hemen deployment'a geçeceğiz.

Windows Azure hesabı edinmek

Windows Azure hesabı edinmek için basit bir şekilde windowsazure.com adresine gitmeniz gerekiyor. Buradan yeni bir hesap edinebilirsiniz veya deneme hesabını da buradan alabilirsiniz. Her iki seçenekte de Microsoft kredi kartı bilgileri alacaktır. İlk seçenekte normal bir hesap aldığınız için doğal olarak kullandığınız kaynakların ücreti kredi kartınızdan çekilecek. Azure ortamında neye ne kadar para ödediğimiz konusunu ileride inceleyeceğiz fakat şimdilik kullandığınız sunucular için saat başına para ödediğinizi bilmenzide fayda var. Eğer bir deneme hesabı aldıysanız yine sizden kredi kartı bilgileriniz alınacak fakat deneme süresi bitene kadar kesinlikle kartınızdan para çekilmeyecek. Eğer deneme hesabının limitlerine gelirseniz o ay için deneme hesabınızdaki kaynaklar kapatılacak. Bir sonraki ayda tekrar açılarak deneme hesabı limitlerinde azure hizmetlerini tekrar kullanabilir hale geleceksiniz fakat bu süreçte hiçbir zaman kredi kartınızdan para çekilmeyecek. Deneme hesapları için kredi kartı bilgis alınmasının birinci nedeni spam deneme hesabı alınmasını engellemek ikincisi ise deneme dönemi bittikten sonra kullanılan kaynakların ödemesini alabilmek.

Azure hesabınızı edindikten sonra yönetim paneli için sürekli ziyaret edeceğiniz adres ise http://windows.azure.com şeklinde olacak. Tamamen Silverlight ile geliştirilmiş olan bu site Azure ortamındaki tüm servisleri kullanabilmenizi, yönetebilmenizi sağlayacak. Biz de şu anda elimizde olan HelloWorld projesini bu portal üzerinden azure'a yükleyeceğiz.

Azure uygulamamızı paketlemek.

Azure projemiz ve hesabımız artık hazır olduğuna göre hemen Visual Studio'da Solution Explorer içerisinde Azure projesine sağ tıklayıp "Package" komutunu verebiliriz.

Azure Package
yaratırken.Azure Package yaratırken.

Bir sonraki adımda karşınıza çıkacak soru paket yaratırken service configuration olarak Cloud.cscfg veya Local.cscfg'nin kullanımı vey Release veya Debug Build kullanılıp kullanılmayacağı şeklinde olacak. Genel olarak tabi ki Cloud.cscfg'yi ve Release build konfigürasyonunu kullanacağız.

Azure paketimiz
hazır.Azure paketimiz hazır.

Paketleme işlemi bittiği gibi hemen paketlerin bulunduğu klasör ekranınıza gelecektir. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görülebileceği üzere toplam iki tane dosyamız var. Bunlardan CSPKG adından da tahmin edilebileceği üzere "Cloud Service Package" yani uygulamamızın tüm dosyalarını içeren paket. Diğer dosya ise CSCFG :) işte bu sanırım şu anda ciddi tanıdık geliyor. Bizim Cloud.CSCFG'nin ta kendisi. Özetle :) konfigürasyon dosyası ayrıca dururken geri kalan herşey bir paket içerisinde toplanmış durumda.

Bu noktada gelin birkaç şeyin üzerinden tekrar geçelim. Birinci sorumuz :) CSDEF nerede? Cevap : CSDEF paketin içerisinde. Yani eğer CSDEF'te bir değişiklik yapmak isterseniz tüm paketi tekrar yaratıp yollamak zorundasınız. Paketi tekrar yollamak ise bir upgrade başlatmak demek. Sanırım şu anda neden konfigürasyon dosyasının dışarıda bırakıldığını anlamışsınızdır :) konfigürasyon dosyası paket değiştirilmeden yani uygulamaya upgrade yapılmadan da değiştirilebiliyor. Bu da tabi ki ciddi bir esneklik sağlıyor.

Hemen bir noktayı daha hatırlayalım :) VM Size bilgisi CSDEF'teyken Instance sayısı CSCGF'deydi. Yani VM Size değiştirirseniz tekrar paket yaratıp yollamanız gerekecek, aynı şey role'lerinizin endpoint bilgileri için de geçerli. Oysa Instance sayısı CSCFG'de olduğu için uygulamaya upgrade yapılmadan uygulama çalışırken de değiştirilebiliyor.

Sıra geldi deployment'a...

Hemen http://windows.azure.com adresine gidip LiveID'miz ile giriş yaparak yönetim paneline ulaşıyoruz. Panel daha önce de bahsettiğimiz üzere bir Silverlight uygulaması. Uygulama 30 saniye aralıklarla elindeki veriye refresh atıyor :) o yüzden arada sırada beklemek zorunda kalabiliyoruz. Refresh counter'ını ekranın sol altında görebilirsiniz. Ben özellikle bu refresh sayesinde session'ımın expire etmemesine bayılıyorum :) Bir günden daha fazla paneli açık bırakıp direk tekrar kullanabilir olmak güzel :) Basit ama güzel :)

Azure Yönetim
PaneliAzure Yönetim Paneli

Panelin sol altında farklı Azure servislerinin kaba bir listesini görebilirsiniz. İşte bu listeden panelin farklı bölümlerine geçerek işlemlerimizi yapabiliyoruz. Hemen sol alttan "Hosted Services" seçeneğini seçerek ilerleyeceğiz.

Azure ortamında hosted
serviceler.Azure ortamında hosted serviceler.

Sol taraftan "Hosted Services, Storage Accounts & CDN"'i seçtikten sonra yukarıdan da tekrar "Hosted Services"'i seçerseniz panelin orta kısmında tüm servislerinizi görebilirsiniz. Eğer yeni bir hesap açtıysanız tabi ki burası boş gelecektir. Bende hali hazırda bir deployment olduğu için o da gösteriliyor. Benim örneğimde "shortone" adında bir service deployment'ı var. Söz konusu bu servisin "prod4" adındaki deployment'ı altında bir tane Worker Role bir tane de Web Role bulunuyor. Her iki role de ikişer instance şeklinde düzenlenmiş.

Bu ekran görüntüsünde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bende toplam 3 subscription olması. Bu aslında üç tane ayrı Windows Azure hesabı anlamına geliyor. Farklı Azure hesabları aynı LiveID'ye bağlanabiliyor. Durum böyle olduğunda LiveID'niz ile login olduğunuzda bu hesapları subscription olarak görebiliyorsunuz. Bu ayrım genelde projeler arası "muhasebe" kapsamında da ayrım yapmak istediğinizde çok mantıklı olabilir.

İlk Hosted
Service'imiz.İlk Hosted Service'imiz.

Panelde uygun subscription'ı seçtikten sonra üst ribbon bar'da "New Hosted Service" diyerek yeni bir servis yaratmaya başlayabiliriz. Bu servis bizim biraz önce yarattığımız HelloWorld web uygulamasını barındıracak.

Servisimizi
yüklerken...Servisimizi yüklerken...

Yukarıdaki ekran ilk servis yaratırken ve yüklerken karşımıza çıkacak olan ekran. En üstte yine subscription seçebiliyorsunuz. Bir allta service'e istediğimiz gibi bir isim verirken "URL prefix" ise servisimizin barındırılacak adresi yaratmak için kullanılıyor. Sonrasında istersek elimizdeki farklı domain'leri de buraya yönlendirme şansımız var ama isterseniz doğrudan deneme.cloudapp.net gibi Azure'un verdiği bir adresi de kullanabilirsiniz.

Bir alt kademede servisimiz barındırılacağı datacenter'ın konumunu seçiyoruz. Servisinizin kullanacağını düşündüğün ülkelere olabildiğinde yakın bir datacenter seçmek çok mantıklı olacaktır. Şu an için kabaca her kıtada iki datacenter var.

Deployment options denilen kısımda üç seçenek var. Bunlardan en sonuncusu bir deployment yapmamak ve sadece servisi tanımlamak. Böylece deployment'ı sonra da yapabilirsiniz. İlk iki seçenek ise production ve sating olarak ayrılıyor. Bu iki ayrım arasında sadece tek bir fark var :) servisiniz yayınlanacağı adres. Production deploymentı yaparsanız önceki adımlarda seçtiğinizde adreste siteniz yayında olur. Staging derseniz size özel apayrı bir staging URL daha yaratılır ve deployment oraya yapılır. Staging daha fazla test amaçlı ve herkesin görmediği bir alan olarak düşünebilirsiniz.

Son olarak deployment'ımıza da bir isim verip artık azure servis paketimizi ve konfigürasyon dosyamızı verebiliyoruz. Zaten Visual Studio paketi yarattıktan sonra klasörünü açmıştı, hemen orada dosyaları gösterebilirsiniz. Şimdi gönül rahatlığı ile "OK"e basın ve süreci panelden izleyin :) Upload dahil sunucuların provisioningi toplam 10 dakikayı bulacaktır. Bu süreçte FC Azure DataCenter'ında istediğimiz şartlara uygun boş yer bulacak, VM'leri dağıtacak, ayağa kaldıracak, load balancer'a haber verecek vs vs vs :)

SLA SLA SLA! :) %99.95 için 2 instance
şart.SLA SLA SLA! :) %99.95 için 2 instance şart.

Yüklemenizi başlattığınız anda yukarıdaki şekilde bir uyarı alacaksınız. Bunun nedeni çok basit :) Bizim uygulamadaki web role tek instance çalışmak üzere ayarlı ve Azure bu durumda %99.95'lik garantisini veremiyor. İşte uyarı da bununla ilgili. "Yes" diyerek bu uyarıyı es geçip deployment'a devam edebilirsiniz. Fakat unutmayın :) tavsiye edilen her zaman 2 instance, benden söylemesi.

Paket upload
olurken...Paket upload olurken...

Upload işlemi bittikten sonra sonra servisinize role sayısına ve instance sayısına göre sunucuların hazırlanması 5 ile 15 dakika arasında sürebiliyor. Süreci doğrudan yönetim panelinden izleyebilirsiniz.

Herşey hazırlanıyor
:)

Herşey hazır olduktan sonra servisinizin deployment'ını seçip yönetim panelinin sağ tarafındaki konsoldan da servise ait linki bulabilirsiniz. Tıklayın ve servisinizi azure ortamında çalışır görün ;)

Staging için verilen
adres.Staging için verilen adres.

İtiraf ediyorum :) tüm bu deployment senaryosunu kolaylaştırmanın bir yolu var :) ama bire bur bu senaryoyu görmek de bence çok önemli. Neyin ne olduğunu anlamak ve yönetim paneli ile azure paketimiz arasında ilişki bence kritik. İleriki yazılarda farklı konulara da bakarken Visual Studio içerisinden doğrudan Publish senaryolarına göz atacağımz ;)

Görüşmek üzere.