Windows Azure'da CDN Kullanımı

0 dakikada yazıldı

25873 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin yeni Azure portalına uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

CDN (Content Delivery Network)'leri tüm dünyaya yayılmış bir static içerik cacheleme servisi olarak düşünebilirsiniz. Uygulamanıza veya blob'unuza gelecek trafiğin ciddi şekilde azalmasını, kaldırılabilecek yükün artmasını ve farklı bölgelerde önbelleklemeler sayesinde genel performasın da tabiri caiz ise :) tavan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Azure web yönetim panelinden aktif hale getirebileceğimiz Azure CDN servisini bir blob için aktifleştirdiğiniz anda söz konusu blob'daki tüm public access'i olan içerik CDN edge caching'e tabi tutulacaktır :) Yani blobdaki bir dosyayı değiştirdiğinizde CDN'deki cache'li halinin TTL'i bitip expire edene kadar değişiklik dışarıya yansıyamayacaktır. Bu durumun sorun yaratacağını düşündüğünüz senaryolarda CDN seçeneğini tekrar değerlendirmeniz faydalı olabilir.

Yeni bir CDN Endpoint
eklerken.Yeni bir CDN Endpoint eklerken.

Azure web yönetim panelinde "Hosted Services" tabı altında "CDN" seçeneğini bulabilirsiniz. Hemen ribbon'dan "New Endpoint" diyerek ilk CDN Endpoint'imizi yaratma yollarında ilerleyebiliriz.

Endpointin kaynağını
belirlerken.Endpointin kaynağını belirlerken.

Endpoint'imizi yaratırken kaynak olarak blob / storage account veya web role verebiliyoruz. Seçtiğiniz kaynağa göre endpoint adresi doğrudan gelecektir. Ekranın alt kısmındaki seçeneklere bakarsak, birincisi HTTPS, eğer HTTPS içeriğin de önbelleğe alınmasını istiyorsanız bunu işaretleyebilirsiniz. Özellikle web role ve HTTPS ikilisinde önbellek ayarlarken dikkatli olmakta fayda var. Son seçenek ise "Query String" seçeneği. Bu seçeneği eğer blob önüne CDN alıyorsanız işaretlemenize gerek yok çünkü anlamsız olacaktır :) Web Role üzerinden verdiğiniz içerikleri CDN'e alıyorsanız eğer ki QueryString'e göre ayrı ayrı cacheleme yapılsın isterseniz bu seçeneği işaretlemeyi unutmayın.

Unutmadan, istersenis CDN'lere de "custom domain", yani kendi domaininiz ekleyebilirsiniz ;)

Görüşmek üzere!