Windows Azure'da bir sunucunun yaşam döngüsü!

0 dakikada yazıldı

28033 defa okundu

Düzenle

Windows Azure'un iç yapısına göz atacağımız bu yazımız :) hala kod yazmaya başlamadığımız ikinci azure yazımız olacak. Maalesef elleri kirletmeye başlamadan önce ortamı biraz daha incelemek ve neyin nasıl çalıştığı ile ilgili fikir sahibi olmak gerek ;) Bir diğer deyişle ile bulutlara doğru uçuşa geçerken biraz kafadaki bulutları yok edeceğiz :)

Aslında herşey sanal...

Windows Azure ortamına uygulamanız ile geldiğinizde daha önceki yazılarda da bahsettiğimiz üzere uygulamanızın bir veya birden çok sunucuda çalışıyor olması yazdığınız kodu pek etkilemeyecek. Normal şartlarda birden çok sunucunun gücüne ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda iki sunucunun önüne bir "Load Balancer" almak, yükü doğru şekilde dağıtmak, sunuculardan birinin sorun yaşaması veya arızalanması durumunda artık söz konusu sunucuya trafik yönlendirmemek gibi birçok senaryo ile ilgilenmek gerekirken işte tüm bunlarla Azure'un kendisi ilgilenecek.

Azure ortamına gelip uygulamanızı birden çok sunucuya yaydığınızda aslında elde ettiğiniz sunucular tamamen sanallaştırılmış, tertemiz Windows Server 2008 kurulumları. Bu temiz sanal makineler Azure'un kendi iç yapısında "Fabric Controller" olarak adlandırılan yönetici yazılımlar tarafından yönetiliyor. İsterseniz genel mimariye bakarken farklı bir senaryodan ilerleyelim.

Azure ortamında bir sunucunun doğuşu....

Aslında burada bir sunucunun doğuşu demek pek doğru değil, bir Node desek daha doğru olacak :) Özetle bir donanımın azure datacenter'ında varoluşunun başından yola çıkarsak yol boyunca neyin nasıl yerleştiğini görmek genel mimariyi görmek açısından da faydalı olabilir.

Azure ortamında bir sunucunun ilk dakikaları PXE ile başlıyor. PXE'nin detaylarına girmeye gerek yok, kabaca bir makine açıldığı gibi PXE Server'a bağlanıp daha üzerinde işletim sistemi yokken Windows PE imajı indirmesini sağlıyor. Makine bu şekilde hafiften ayağa kalktığı gibi hemen diske güzel bir format atılıp sonrasında da makine üzerinde çalışacak esas işletim sisteminin VHD'si indiriliyor. İndirilen Host OS VHD'si üzerinden boot edilen makinede artık Windows Azure Hypervisor (sanallaştırıcı) ve Fabric Controller (FC) Host Agent bulunuyor. Artık bu noktada makinede Azure DataCenter'ına hizmet etmek için hazır. Makine üzerindeki FC Host Agent doğrudan FC (Fabric Controller) ile iletişime geçerek makine üzerinde çalışması gereken uygulamaların listesini ve görevlerini almaya başlıyor.

Fabric Controller ve NOD
YapısıFabric Controller ve NOD Yapısı

Bu noktada biraz da Fabric Controller hakkında konuşmak lazım çünkü aslında Fabric Controller tüm Windows Azure Bulut İşletim Sistemi'nin normal bir işletim sistemi ile kıyaslanırsa Kernel'i görevini görüyor. Ayağa kalkan tüm makinelerde / NOD'lardaki işlemci, bellek vs gibi kaynakların nasıl dağıtılacağına ve hangi NOD'da hangi servisin, projenin çalışacağına Fabric Controller karar veriyor. Azure'a projenizi verip "bunu iki tane bir çekirdekli makinede çalıştır" dediğiniz Fabric Controller uygun iki fiziksel makineyi seçip orada size uygun kaynakları ayırıp isole çalışma alalanını yaratıp uygulamanızı da makineye aktarmakta sorumlu.

Fabric Controller da aslında kendi içinde bir Windows Azure servisi ve tamamen datacenter içerisinde dağıtık bir yapıda çalışıyor. Her Rack (bir paket server diyelim :)) başına FC toplam 5 kopya olarak tutuluyor. Bunun nedeni ise kabaca hem sorunlarla başa çıkıp "high avalability" (yani servisin olabildiğince ayakta kalması) sağlamak hem de Microsoft FC'ye kendi içinde update yaptığında sıralı update yaparken de her tür soruna karşı koruyabilmek.

FC'yi Windows Azure'un Kernel'ine benzetmemin nedenleri tabi ki bu kadar değil. DataCenter içerisindeki uygulamaların ve kaynakların dağılımının yanı sıra DataCenter'daki Load Balancer gibi donanımlarla da FC konuşuyor. Yani varsayalım ki iki sunucuda çalışan bir uygulamanız var ve bunu üç sunuya çıkarma karar aldınız. DataCenter'da uygun yeri bulup, size özel sanal makineyi ayağa kaldırıp, içine uygulamanızı koyup çalışır hale getirdikten sonra da Load Balancer'a "artık bu makineye de trafik gönderebilirsin" diyecek kişi FC'nin ta kendisi. Aynı şekilde makinelerden birinde sorun olduğunda uygun çözümleri üretecek kişi de FC'nin kendisi. Özetle uygulamanız için datacenter içerisinde tüm kaynaklar tek bir "makineymiş" gibi hissettiren kişi FC.

Bir NOD ayağa kalktıktan sonra içerisinde bulunan FC Agent doğrudan FC'ye bağlanıp görev için hazır olduğunu söylediği anda FC ona makine üzerinde çalışacak servislerin bilgilerini veriyor. Varsayalım üç tane iki çekirdekli sunucuda çalıştırmak istediğiniz bir uygulamanız var. FC elindeki makinelere bakıp (buna yeni gelen bir makine de dahil) boş yeri olan bir NOD'un FC Agent'ı ile iletişime geçip gerekli ek VHD'leri indirmesini istiyor. Neden mi? Azure ortamında şu an için resmi olarak bilgi verilmese de sonuç itibari ile alabildiğin en büyük makine 8 çekirdekli. Buradan yorum yaparak fiziksel olarak da NOD'ların en büyüğünün 8 çekirdek olduğunu düşünebiliriz. Bu durum tabi ki ileride değişebilir. Şimdi siz üç tane iki çekirdekli makine istediniz. FC gidip iki çekirdeği boş olan bir makine bulduğu anda o makinenin sizin Azure projenizi host etmek üzere bir sanal makine yaratıp kendi HOST VHD'sindeki Windows Azure Hypervisor ile ayağı kaldırmasını isteyecek. İşte bu tamamen size özel ayağa kaldırılacak sanal makinenin de bir Base.VHD'si var :) Önce o FC'nin "Image Repository"sinden indiriliyor. Sonrasında sıra geliyor Differential VHD'lere.

Toplam üç tane diff VHD ekleniyor sanal makineye. Bunlardan ilki içerisinde FC Guest Agent da bulunan ve host edeceğiniz uygulama türüne göre değişen VHD. Örneğin Azure'da isterseniz üzerinde IIS bulunan veya bulunmayan farklı sanal makineler (role instance) alabiliyorsunuz.  İlk VHD bu gibi ana değişiklikleri belirlerken FC Guest Agent gibi ana makinedeki FC Host Agent ile konuşacak FC Agent'ını da içeriyor. Malum size özel ayrılan bu sanal makine içerisindeki hayatın tos pembe olmasını sağlayan Agent ancak FC Guest Agent olabilir. Sanal makinede bir sorun olduğunda bunu FC Guest Agent çözemezse doğrudan FC Host Agent'a haber veriyor. Eğer Host Agent da durumu çözemezse bu sefer FC'ye haber veriyor. Katman katman ilerleyen bu yetki zincirinde aslında herkesin kendince bir çalışma alanı var :) FC Guest Agent uygulamanın sağlıklı çalıştığından emin olursan FC Host Agent sanal makinelerin sağlıklı çalışmasına FC ise datacenter'ın sağlıklı çalışmasına bakıyor.

Diff VHD'lerimize geri dönersek :) ikinci Diff.VHD doğrudan size ayrılmış bir disk alanı. Burayı uygulamanız kullanabilir. Tabi unutmamak gerek ki bu alan aslında kalıcı bir alan değil. Örneğin sanal makinede bir sorun olursa ve FC uygulamanızı başka bir sunucuya taşıma kararı alırsa tüm bu süreç baştan başlıyor ve eski Diff VHD'ler direk çöpe atılıyor. Yani özetle şu an bahsettiğimiz Diff VHD uygulamanız tarafından bir disk olarak kullanılabilse de kesinlikle kalıcı bir veri saklama noktası değil. Zaten uygulamanızın birden çok sunucuda çalıştığını ve bu VHD'lerin sync edilmediğini de düşünürsek :) Load Balancer arkasındaki bir uygulama için kesinlikle böyle bir kalıcı veri saklama konumu düşünülemez.

Üçüncü VHD :) Uygulamanızın kendisi! Azure'a uygulamanızı verdiğinizde tek bir paket olarak veriyorsunuz. Bunun detaylarını ileriki yazılarda göreceğiz. Verdiğiniz paket açılarak bir VHD haline çevriliyor ve makineye ataçlanıyor.

Artık makinemiz ayakta!

İşte artık azure'da uygulamamız ayakta :) Bir NOD'un azure datacenter'ındaki yaşam döngüsüne bakmış olduk. Kısaca özetlemek gerekirse :) (pek kısa olamayacak ama)

İşte durum budur :) Sanırım blogumun en uzun ve kodsuz yazılarından biri oldu bu ;)

Kendinize çok iyi bakın.