Web Sitelerinde Azure Mobile Services

0 dakikada yazıldı

77000 defa okundu

Düzenle

Azure Mobile Services konusunda bundan önce sizlerle bazı videolar paylaştım, webcastler yaptık ama itiraf etmek gerekirse Azure Mobile Services kullanımını pek de Mobile dışında düşünmedik. Zaten aslına bakarsanız Microsoft da böyle düşünmüyor :) Fakat ürünün ismini bir kenara koyar ve ne yaptığına bakarsak kaba tabiri ile bize REST üzerinde basit ve hızlı olarak data erişimi sağlıyor. Tabi ki data erişimi dışında Mobile Services'da daha bir çok component var ama dedim ya, kaba bir şekilde ürünün olayı bu. Bu noktaya kadar aynı fikirdeysek şimdi geçelim hikayenin diğer açısına.

Geçenlerde bir web sitesi projesi ile ilgili düşünürken sitenin tüm veri erişimini REST üzerinden bir API set ile tasarlamaya karar verdim. Genelde bu gibi mimari tasarımları pek sevmem. Neden mi? Siteye giren ziyaretçinin ilk yaptığı request ile ona ihtiyacı olan veriyi yollamak yerine ihtiyacı olan veriyi alabileceği bir uygulama yolluyor olmak ve sonrasında ikinci, üçüncü HTTP talepleri ile esas ziyaretçinin görmek istediği şeyi vermek bence kullanıcı deneyimi açısından inanılmaz anlamsız ve saçma. Böyle projelerde bulundum :), gördüm, saçma. Yanlış olmasın, özellikle bahsettiğim saçmalık daha ilk sayfa açıldığında yüklenecek verinin sonradan async API call ile yüklenmesi. Bu durum özünde bir "mimari moloz sendromu" :) Ah şu "Mimari Moloz Sendormu" yazısını yazmış olsaydım link verirdim şimdi. Neyse, kısmet :) Konumuza dönersek, peki ben neden bu bahsettiğim web projesinde işleri böyle yapiyim dedim? Aslında nedeni çok da önemli değil çünkü konumuz o değil ama kabaca anlatmak gerekirse söz konusu web sitesinin full HTML olması gerekiyordu :) Dedim ya, uzun hikaye.

Yani?

Şimdi geleceğim nokta şudur ki, tüm veri kaynağını vs REST üzerinden siteye beslemeye karar verince bir baktım normal bir asp.net projesinden daha kompleks (doğal olarak) istemci-sunucu kafasında bir yapı nedeniyle iş yükü gereksiz artıyor. API yaz, tüket vs... ohooo yapacağımız bir web sitesi zaten ve malum HTML'den öteye bile geçemiyor. İşte o anda aklıma aslında tam da bu işleri çözen yani otomatik olarak API açan ve üzerinden veri erişimi vs sağlayan Mobile Services geldi. Dedim ya normalde Mobile Services mobil uygulamalar için tasarlanmış bir yapı ama sonuç itibari ile bu Mobile Services HTML5 ile programlanan Windows8 Tablet uygulamalarında da kullanılabiliyor ve tam da bu nedenle bir JavaScript SDK'yi var!! İşte bu!

Service erişimi anahtarı... Hmm...

Hayalimde taşlar çok güzel yerli yerine oturuyordu ki hemen aklıma Mobile Services endpoint erişimi için kullandığımız management key'ler geldi. O key'leri normal şartlarda biz mobil uygulamanın içine gömüyoruz ve doğrudan erişilemiyor. En azından kolay yoldan erişilemiyor diyelim. Bir web sitesi üzerinden Mobile Services kullandığımızda ise söz konusu key/anahtar apaçık JavaScript kodunun içerisinde durmak zorunda. Bir an hayallerim söndü. Sonra bir silkelendim :) Azure Mobile Services ile daha önce ilgilenenler hatırlayacaktır her entity set, table için permission / izinler ayarlayabiliyoruz. O ayarlar listesinde "Everyone" diye bir seçenek var :) O seçeneği kullanmak mobil uygulama geliştirirken pek de aklımıza gelmiyor çünkü zaten key'i uygulamanın içine gömüyoruz ve her tür erişimi "key ile erişilebilir" diye ayarlıyoruz. Oysa web ortamında "Everyone" olarak ayarlı bir tablo çok daha işimizi görebilir ve keyi alenen paylaşmaktan kurtuluruz. Tabi bu noktada aklınıza "Key yok herkes erişecek aman Allah'ım" gibi korku cümleleri gelebilir :) Tamam da zaten REST API değil de normal web sitesi üzerinden HTML ile sunsaydık veriyi herkes erişemeyecek miydi? Pelki REST olduğu için :) otomatik kötüye kullanımı bilenler için kolaylaştırmış oluyoruz fakat konsept olarak herkesin ulaşmasını istediğiniz veriyi ne formatta açacaksanız açın sonuç itibari ile herkese açacaksınız :) "Everyone" candır diyerek devam edelim. Böylece "key"i JavaScript'in içinde bulundurmaktan kurtulduk.

<script src='//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.9.1/jquery.min.js'></script>
<script src='http://ajax.aspnetcdn.com/ajax/mobileservices/MobileServices.Web-1.1.0.min.js'></script>

<script type="text/javascript">
  var client = new WindowsAzure.MobileServiceClient('https://darondeneme.azure-mobile.net/');
  todoItemTable = client.getTable('todoitem');
  var sorgu = todoItemTable.where({ complete: false });
  sorgu.read().then(function (todoItems) {
    for (var i = 0; i < todoItems.length; i++) {
      alert(todoItems[i].text)
    };
  }, hataolursa);
  function hataolursa(hata) {
    var text = hata + (hata.request ? ' - ' + hata.request.status : '');
    alert(text);
  }
</script>

Yukarıdaki kod süper basit bir şekilde Azure Mobile Services SDK ile beraber gelen Windows 8 HTML5 örneklerinden çırptığım bir kod :) MobileServices Client'ı oluştururken key vermek için kullanılan ikinci parametreyi tamamen sildim. "todoItem" adındaki mobile services varsayılan örneği ile gelen tabloya da "Everyone" okuma izni verdim.

Herkese okuma izni
verdik.Herkese okuma izni verdik.

İşte bu kadar :) artık Azure Mobile Services SDK içerisindeki Windows 8 HTML uygulama geliştirmek için yer alan tüm kaynakları kullanabilir, tüm JavaScript SDK'yi kullanabilir ve her türlü veri erişimizi Mobile Services üzerinden yapabilirsiniz. Özetle web sitenizin arka planı tamamen Azure Mobile Services olmuş oluyor.

Her şey güzel gibi....

İtiraf etmek gerekirse Azure Mobile Services'ın bu şekilde kullanılabileceğinin Microsoft'un aklına geldiğini bile sanmıyorum. Materyallere, dokümanlara vs baktığınızda Azure Mobile Services'ın web sitelerinde kullanımından bahsedildiğini hiç görmedim. Zaten ürünün adı da belli :) Mobile Services. Peki bu işin altından bir sıkıntı çıkar mı? Tek bir olası sıkıntı var; maliyet. Mobile services ücretsiz sürümünde 500.000 API erişimi limiti var. Yani sitenizde bir ayda 500.000 kişi girip sadece ana sayfanıza baksa bile bu limite dayanabilirsiniz. 1.5 milyon API Call ise kabaca 25$. Kesinlikle ucuz değil. Mobile uygulamlarda Mobile Services kullanımı bu fiyatlandırmada çok daha karlı oluyor çünkü o marketteki getiri potansiyeli normal web ortamından daha farklı ve mobile services'ın ölçeklenebilirliği göreceli daha değerli bir pozisyonda oluyor. Normal web sitesi kullanımında ise insan biraz daha teredütte kalıyor. İlla sitenizin verisini API üzerinden verecekseniz ve aceleniz varsa, yeterli yazılım geliştirme kaynaklarınız (zaman vs) yok ama bütçeniz varsa Mobile Services süper uygun bir seçenek olabilir. Bir diğer senaryo ise zaten hali hazırda Mobile Services kullanan mobil uygulamalarınız varken web sitenizi de buradan besleyebilmek olabilir. Böylece mobil uygulaması olan web sitesi olmayan çoğu startup web sitelerini daha hızlı bir şekilde release etme şansına sahip olabilir. Daha eminim ki benim aklıma gelmeyen bir çok senaryo vardır ama genel olarak maliyeti akılda tuttukça ben başka bir olası sorun ile karşılaşılabileceğini düşünmüyorum.

Görüşmek üzere.