Visual Studio'da artık Razor var! WebMatrix ve ASP.NET MVC3 Çıktı!

0 dakikada yazıldı

18261 defa okundu

Düzenle

Dün WebMatrix ve beraber ASP.NET MVC3 release oldu! Artık her ikisi de rahatlıkla projelerde kullanılabilir durumda. Her iki ürünün aynı anda release olması özünde çok mantıkı. Sonuç olarak Razor syntax'ı hem MVC3 de bir View Engine olarak çok değerli hem de ASP.NET Web pages konsepti ile WebMatrix'in can damarı. WebMatrix IDE'sine bakıldığında çok büyük değişikliker yok. İlginizi çekeceğinizi düşündüğüm esas konu Visual Studio tarafında :)

Razor ile Web Site
DevelopmentRazor ile Web Site Development

Artık Visual Studio içerisinde "File / New Web Site" dediğimizde seçeneklere bir template daha eklenmiş oldu. Yeni bir web sitesi yaratırken aynı WebMatrix'ten olduğu gibi Visual Studio içerisinden de Razor'ı kullanabiliyorsunuz. Diyeceksiniz ki "Zaten MVC3 ile geliyordu?" evet ama orada Razor sadece bir view engine. MVC3 haricinde Razor ile normal bir ASP.NET Web Site yaratma şansınız da var. Bu durumda da WebMatrix IDE'sinde olduğu gibi kodları CSHTML / VBHTML dosyaları ile mixliyorsunuz.

Visual Studio içerisinde Razor ile ASP.NET projeleri yaratıldığında WebMatrix'teki SQL Compact Edition'a karışılık doğrudan SQLEXPRESS kullanılıyor. Bu seçenek WebMatrix IDE'sinde sadece bir migration seçeneği olarak gelirken Visual Studio'dan bu tarz projelere başlayanlar için bir anlamda migration yapılmış olarak başlıyor proje.

Visual Studio içerisinden Razor projesi
yaratınca.Visual Studio içerisinden Razor projesi yaratınca.

Yukarıdaki manzara da görebileceğiniz üzere projenin içinde bir adminitrasyon kısmı da mevcut. Bu kısımda sadece kullanıcı kaydı vs işlemleri için örnekler bulunuyor. Maalesef ki "File / New Web Site" menüsünde Razor ile "Empty Web Site" seçeneği yok. Sanırım ilk başlayan her projede lazım olur :) mantığı ile bunları mecburi kılmışlar fakat tabi ki hepsini silip ortamı temizlemek de mümkün.

Razor tabanlı ASP.NET projelerini Visual Studio tarafına almanın veya bu tarafta geliştirmenin en büyük iki avantajı şu anda WebMatrix tarafında zayıf/eksik olan Intellisense, debugging özellikleri olarak görülebilir. Ayrıca Razor - ASP.NET Web Pages ile beraber LINQ2SQL veya Entity Framework gibi ASP.NET'in diğer avantajlarından da faydalanmak isterseniz IDE olarak Visual Studio desteği kritik. Normalde bu yapıları WebMatrix içerisinden kullanmak neredeyse mümkün değil.

Aslında genele baktığınızda manzara şimdi çok daha garip geliyor olabilir. Razor ile ASP.NET Web Pages WebMatrix içerisinde farklı bir seviyede konumlandırılırken Visual Studio içerisinde çok daha farklı bir seviyeye çıkmış oluyor. Hatta daha da ileri gidip bir sonraki adımda MVC3'te view engine oluyor. Bu karışıklığın kısa vadede ciddi akılları karıştıracağı kesin. Microsoft tarafında genel anlamda öngörülen senaryo şu; developer WebMatrix ile sektöre girer, Razor'ı kullanırken data access dahil herşeyi WebMatrix'teki SQL Compact ile çözer ve ilerler. Yapılan sitenin yoğunluğu, kompleksiliği ve orantılı olarak developer'ın da uzmanlığı arttıkça yavaş yavaş Visual Studio tarafına migration başlar. SQLEXPRESS'e geçilir ve hafiften Visual Studio ile beraber diğer ASP.NET özelliklerine de bulaşılır. Sonrasında duruma göre proje ciddi bir derleme/toplama sürecinden geçerek ASP.NET MVC ortamına alınabilir veya ekip know-how olarak o tarafa daha kolaylıkla upgrade edilir.

WebMatrix'i hala bilgisayarınıza yüklemediyseniz, edinmek için aşağıdaki "Enter The Matrix" linkine tıklayabilirsiniz :)

Enter The Matrix