Visual Studio Blue ve beraberinde gelen yenilikler...

0 dakikada yazıldı

35270 defa okundu

Düzenle

Biliyorsunuz son zamanlarda "Windows Blue" üzerine bolca dedikodular geziyor. Hatta bunların çoğu dedikodu da olmaktan çıktı ve bazı kaçaklar sonucunda Windows'un bir sonraki sürümü olduğu iddia edilen, kod adı Blue olan Windows sürümü ile ilgili internette birçok video de yayınlandı. Ben de bugün sizlerle yepyeni bir haberi paylaşmak istiyorum. O da Visual Studio'nun Blue sürümü ve beraberinde gelen yenilikler. 2015'te çıkması beklenen Visual Studio Blue'nun "Early Preview"larından birine göz atma şansım oldu ve işte gördüklerim.

Visual Studio Blue efsane gibi
geliyor...Visual Studio Blue efsane gibi geliyor...

Visual Studio Blue'daki özellikler gerçekten çok şaşırtıcı ve devrim niteliğinde. Bu özelliklerin çoğu .NET Framework'ün derinliklerinden geliyor. İtiraf etmek gerekirse IDE anlamında çok bir yenilik göremedim ben.

[C#]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}         for.Cloud (int i = 0; i < 100; i++; 150)        {                    }

En ilginçlerinden biri "Cloud" extension'ları. En basit For döngüsünü
bile artık Cloud'a taşıyabiliyoruz. Malum zaten artık Cloud'a taşınmayan
şey kalmadı. For döngülerimizin de taşınmış olması bence çok anlamlı.
Böylece Parallel halt yemiş oluyor. Yukarıdaki syntax'ta dikkatinizi
çektiyse for'daki local değişkenin arttırıldığı kısımdan sonra bir de
150 sayısı var. İşte oradaaki 150 Cloud'ta kaç instance olarak For
döngüsü çalıştırmak istediğimizi belirliyor.

**[C\#]**

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}
        public async Task OrnekOperasyon()        {            awaitInTheCloud OrnekOperasyon2();        }

Bir diğer güzellik ise Async/Await tarafında geliyor. Artık operasyonları beklemek için değerli yerel kaynaklarınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Onun yerine Cloud'da bekleyebiliyorsunuz. "awaitInTheCloud" adındaki yeni bir keyword ile bu işi de çözmüş oluyorsunuz ve app.config'te tanımladığın ayarlara göre reserve edilmiş Cloud kaynaklarınızla beklemeye başlayabiliyorsunuz. İtiraf etmek gerekirse bence bu keyword'ün adını değiştirmelerinde fayda var. Biraz garip duruyor gibi ama... kısmet...

Bunlar gibi daha birçok yenilik var Visual Studio Blue'da ama özellikle bu ikisi Cloud ile alakalı oldukları için hemen değinmek istediklerim oldu. Diğer yenilikleri de ayrı yazılarla sizlerle en kısa zamanda paylaşacağım. Visual Studio Blue ve .NET yerine gelen .Blue Framework gerçekten yeni bir çığır açacak gibi duruyor.