Visual Studio 2011 Metro Debugging Seçenekleri

0 dakikada yazıldı

24168 defa okundu

Düzenle

Windows 8 üzerinde Visual Studio 2011'e daha el atma şansınız oldu mu bilemiyorum ama el atanlarınız için Debugging'le ilgili bir ipucu paylaşmak istiyorum. Windows 8 üzerinde Visual Studio 2011 ile çalışırken elinizde touch bir cihaz olmayabilir fakat yine de Metro UI'dan bahsettiğimizde tabi herşeyi Touch üzerinden debug etmek ve Touch ile ilgili testleri de yapmak gerekecek. Bu senaryoda ilk seçenek Visual Studio ile beraber gelen simülatörü kullanmak.

Simülatör'de
debugging!Simülatör'de debugging!

Simülatörü seçerek debug etmeye başladığınızda uygulamanız artık simülatör üzerindeki işletim sistemine yüklenecek. Aslında burada ufak bir detaydan bahsetmek lazım. Simülatör dediğimiz bir remote desktoptan öteye geçmiyor :) Simülatör remote üzerinden localhosta bağlanıp mouse eventlerini toucha convert edip transfer ederek simülasyonu halletmiş oluyor :) Çakalca bir hareket desek yalan olmaz :)

Simülatörün
getirdikleri.Simülatörün getirdikleri.

Simülatörün sağ tarafında göreceğiniz listede Touch, Pinch ve Rotate düğmeleri var. Bu düğmelerden Touch'a tıklarsanız mouse imleci artık bir parmak rölü oynuyor. Pinch ve Rotate'de iki parmak gerekeceği için bunu da mouseun sol tuşuna basılı tuttuğunuzda mouse'un roller'ını döndürerek uygulayabiliyorsunuz. Sol tuşu bastığınızda ekrana ilk parma izi geliyor ve roller'ı döndürdüğünüzde ise seçeneğinize göre Pinch veya Rotate yapmış oluyorsunuz. Ayrıca cihazın sağa sola döndürülmesi ve çözünürlük değiştirilmesi gibi işlemleri de yine toolbarda bulabilirsiniz. Şu an için tek eksik sanırım GPS simülasyonu.

Remote
debugging!Remote debugging!

Debugging konusunda bir diğer seçenek ise "Remote Debugging". Varsayalım ki üzerinde Windows 8 ve Visual Studio yüklü bir tabletiniz veya touch destekleyen bir cihazınız var fakat kod yazarken o cihaza sıkışmak da istemiyorsunuz. Açıkçası çoğu zaman benim hep içerisine düştüğüm saçma bir durum olmuştur bu. Ne zaman Touch'la alakalı bir uygulama yazacak olsam adam akıllı bilgisayarımı bırakıp bir tablete geçmek hiç de hoş olmuyor. İşte bu gibi senaryolar için Visual Studio kullandığınız cihazın uzaktan bir tablete bağlanıp tablette uygulamayı debug modunda açması sağlanmış. Debug pointler vs herşey remote applicationla da çalışıyor. Normal debugging'den bir farkı yok. Yukarıdaki ekran görüntüsünde remote debugging enable edilmiş bir makineye nasıl bağlanabileceğinizi görebilirsiniz.

Remote debuggingi bir makinede aktif hale getirmek için "Remote Debugging Configuration Wizard" denilen uygulamayı çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Hepinize kolay gelsin.

Bu makale Visual Studio 11 Express for Windows Developer Preview\ ve Windows 8 Developer Preview Build 8102 kullanılarak yazılmıştır.