Veri kaybını hayatımdan silen servis

0 dakikada yazıldı

39565 defa okundu

Düzenle

Çok uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı hatta yazı türlerine bir giriş olur umarım bu blogpostum. Kullandığım ve herkese de tavsiye edebileceğim şeyler... yazıları... :) Bu yazıda değineceğimiz konu malum, DropBox.

Konumuz ne?

Konumuz online ortamda, bir diğer anlamda "Cloud"'ta backup ve file storage. Dosyalarınızın bir kopyasını gerçek zamanlı olarak bulutlarda tutup sürekli ve anlık bir yedek sahibi olmaktan bahsediyoruz. Eminim ki sizin de aklınıza ilk gelen şey "Benim bilgisayarda 40GB datam var nasıl olacak ki o iş?" sorusu olacaktır. Hemen kendi yaşadığım senaryoyu sizle paylaşiyim.

Bulutlarda
yedekleme...Bulutlarda yedekleme...

Yılbaşında kendime bir yılbaşı hediyesi olarak 50GB'lık bir DropBox hesabı aldım. Neden DropBox? gibi sorulara sonra değineceğiz :) Laptop'ımdaki verilerin haftalık yedeğini tutsam da hafta içerisinde yaptığım çalışmaların yok olabilmesi riski, (laptop çalınması, bozulması vs) benim ciddi canımı sıkmaya başlamıştı. Zaten içerisinde bulunduğum yoğun tempoda bir de bir haftalık bir çalışmayı kaybetmeyi göze alamıyordum. Günlük backup senaryolarını da denedim ama sağlıklı olmuyor itiraf etmek gerekirse.

Bunun üzerine gidip bir Cloud Backup senaryosu için DropBox hesabı aldım. Laptop'umdaki tüm herşeyi zaten C'de bir klasörde tutuyordum :) Yıllardır böyle yaparım. Yedeklemeyi, taşınmayı çok kolay hale getiriyor. Klasöre baktım ve tam 40GB olduğunu gördüm. Harici disklerde tuttuğum resim ve video arşivleri tabi ki buna dahil değil ama zaten onların anlık yedeğinin alınmasına da gerek yok.

DropBox hesabımı alıp diskimdeki klasörü gösterdik sonra ilk upload 4 gün sürdü :) 4günlük bu upload bittikten sonra DropBox sürekli değişiklikleri sync ederek efsanevi bir performans gösterdi!!! Geçen 1.5 aylık sürede evimde kullandığım 2Mbit hatta bile en ufak bir sıkıntı veya değişiklik hissetmedim. Live Backup sürekli çalışıyor ve hiçbirşeyi de etkilemiyor. Atıyorum Word ortamında çalışırken her Ctrl+S'in doğrudan, anında cloud'a differential (sadece dosyadaki değişen kısımlar) sync edilmesi süper bir hareket!

DropBox
candır...DropBox candır...

İtiraf etmem gerek ben bu kadar rahat çalışabileceğini tahmin etmiyordum. 50GB hesapla beraber bir de PackRat aldım :) böylece her dosyanın sınırsız geçmiş sürümleri ve silinen dosyaların da yedekleri sınırsız olarak tutuluyor!

Ne kadar para verdin?

Şimdi tüm bunları yazmamın aslında birkaç nedeni var. Birincisi eğer siz de benim gibi bu işin düzgün çalışacağından şüpheli iseniz.. emin olun süper çalışıyor. Hayatımı değiştiren servislerden biri oldu DropBox! Reklam gibi olacak ama :) "artık korkmuyorum" :D veri kaybı diye birşey yok hayatımda. 50GB alan için DropBox'a yıllık 100$ veya aylık 10$ ödüyorsunuz. Bence bunlar verilen hizmet için çok kabul edilebilir rakamlar. Ayrıca DropBox'ın bir de 2GB'lık ücretsiz hesap seçeneği var. Öğrenciler eğer EDU uzantılı mailleri ile hesap açarlarsa referral'lar ile beraber 16GB'a kadar ücretsiz hesaba sahip olabiliyorlar.

Birden çok bilgisayarda çalışanlar için ideal!

DropBox reklamı devam ediyor :) ama adamlar hak ediyor cidden. DropBox hesabımı alırken rakip olarak incelediğim bir diğer servis de SugarSync'di. SugarSync özellikle dosya paylaşımı konusunda daha kuvvetli. DropBox bilgisayarınızda Sync edeceği herşeyin tek bir root folder altında olmasını beklerken SugarSync farklı lokasyonları alabiliyor. Bu benim için çok büyük bir dert olmasa da bence hoş bir özellik. Fakat diğer yandan Dropbox'ın benim vaz geçemeyeceğim bir özelliği var! "LAN Sync". Eğer siz de benim gibi birden çok bilgisayar kullanıyorsanız bu bilgisayarlar arası dosyaların sync tutulması da dertleriniz arasında olabilir. Dropbox'da bir hesap açtıktan sonra istediğiniz kadar bilgisayara hesabınızı yükleyebilirsiniz. Böylece tüm bilgisayarlardaki dosyalar birbiri ile ve cloud ile sync olacak. İşin güzel tarafı ise eğer bu bilgisayarlar aynı network'deyse sync işlemi tamamen internal network'de de yapılabiliyor. Yani bir bilgisayar zaten sync olmuştu Cloud ile, diğerini açtınız. Diğer bilgisayarın sync olması için Cloud'dan değişiklikleri download etmesi gerekmiyor, network'de aynı DropBox hesabının yüklü olduğu diğer PC'den direk değişikleri alabiliyor! Bu muhteşem bir artı! Özellikle farklı durumlarda farklı bilgisayarlar ile dışarı çıkan birisi iseniz bilgisayarınıza sürekli güncel oluyor. SugarSync'de maalesef tüm sync işlemleri Cloud üzerinden olmak zorunda. Yani aynı network'de de olsalar tüm PC'ler için cloud'dan tekrar indiriliyor dosyalar.

Güvenlik

Son zamanlarda DropBox'dan "Muhteşem birşey" diye bahsettiğim bazı arkadaşlarım "ya güvenlik?" sorusunu sordular :) Bilgisayarınıza yüklediğiniz DropBox client'ı her veriyi önce AES-265 ile encrypt ediyor ve sonra cloud'a gönderiyor. Bağlantı zaten SSL ile korunmuş durumda. SugarSync'de durum biraz daha kötü çünkü client veriyi cloud'a göndermeden önce değil de gönderildikten sonra encryption sunucu tarafında yapılıyor :( DropBox burada da bir adım önce çıkıyor.

Paylaşım

DropBox'ın paylaşım özellikleri çok kompleks değil. O konuda SugarSync biraz daha iyi. Ama itiraf etmek gerekirse bana DropBox'takiler yetiyor. Herkese açık klasörler tanımlayıp, dosyaları atıp linkini paylaşabiliyorsunuz. Sevdiğim tarafı :) dosya upload'u arkaplanda DropBox client'ı tarafından yapılıyor ve upload başlamadan bile upload bitinceki dosya linkini alabiliyorsunuz :) Böylece dosya paylaşmak için DropBox public klasörüne dosyayı sürüklemem, hemen bir sağ tık ile linki almam yeterli oluyor. Upload'un zaten arkadan halledileceğini biliyorum :)

Ayrıca bir de paylaşımlı klasörler var DropBox'ta ;)

Sonuç

DropBox candır! :) Paralı seçenekleri kullanmasanız da (ki deneyin derim) 2-16GB arası ücretsiz hesap alıp bu lüksü yaşayın derim.

Not: Bu makaledeki tüm DropBox linkleri referral linkidir ;) Sonra "vay çakaaal" gibi tepkiler görmiyim :)