TechEd North America 2013'den Azure Haberleri

0 dakikada yazıldı

32479 defa okundu

Düzenle

Bugünler New Orleans'da TechEd North America 2013 gerçekleşiyor... (Bu mudur yani demeyin.. şimdilik ülke gündemi tepkilerimi twitter'danbloğa taşıma niyetim yok) Konferans çerçevesinde her zamanki gibi bazı güzel duyurular yapıldı. Özellikle Azure tarafındakileri sizlerle hızlıca paylaşmak istiyorum çünkü gerçekten heyecan verici güzellikler var.

Durdurulmuş VM'lere para ödenmeyecek!

Bunun arka plan implementasyonunu gerçekten merak ediyorum :) Yakında öğrenirim :) Neyse, konuya dönelim. Eskiden IAAS tarafında bir VM yarattığınızda VM'i durdursanız da o kaynakları reserve ettiğiniz için para ödemeye devam ederdiniz. Artık bu durum kalktı. Bir VM durdurulduğu anda artık para ödeme durumu da olmuyor yani çalıştığı süre için para ödeniyor fakat çalışmadığı zaman da VM yok olmuyor doğal olarak :) Tabi burada ufak bir detay var. VM'in diski zaten sizin Storage hesabınızda olacağı için zaten o storage için ayrıca para veriyorsunuz ama yine de VM config'lerinin bu şekilde saklanması çok hoş. Ufak bir iş değil bu.

Bu durum şimdilik Web Site'lar ve Mobile Service Reserved Instance'lar için de geçerli fakat "Cloud Services" için geçerli değil. Yaz sonuna doğru Cloud Services için de b özelliğin geleceği dedikoduları var :) İşte o zaman ben bayram edeceğim.

Saat yerine dakika başına taksimetre!

Eskiden azure'da herhangi bir kaynağı reserve ettiğiniz anda o saat için parasını öderdiniz. Hatta saat derken de taksimetre saat başı atardı. Yani 16.30-17.30 arası iki saat sayılırdı. Neyse, artık bunların hiçbiri dert değil çünkü artık dakika başına para ödüyoruz. Bu inanılmaz iyi bir haber. Özellikle bir önceki haberle bu birleştiğinde istediğinizde kapatıp bırakabileceğiniz ve istediğinizde kullanıp dakika başına para verebileceğiniz VM'leriniz olabilir :) PAAS tarafında ise autoscaling stratejilerini çok daha kolaylaştıracaktır bu gelişme. Cidden çok iyi!

Deneme Hesapları ve MSDN Azure seçeneklerindeki muhasebe değişiklikleri!

Ara başlık okkalı oldu :) Ben bunlara muhasebe değişiklikleri demeyi tercih ettim çünkü olayın muhasebe tarafını kolaylaştıran değişiklikler ve esneklikler söz konusu. İlk olarak deneme hesaplarında artık şu kadar bundan, bu kadar şundan kullanabilirsin gibi detayları geride bırakıp Microsoft aylık 200$ kota veriyor :) Bu kota ile istediğiniz Azure servisini alıp kullanabiliyorsunuz. Bu kadar basit.

MSDN hesabı sahiplerine ise ilk olarak ürününe göre %33 ile %90 arası indirim yapıyor Microsoft Azure'da. Sonra da MSDN subscriptionlar ile beraber gelen kullanım kotalarını da deneme hesaplarındaki gibi basitleştiriyorlar. MSDN Professional Subscribers $50/ay, MSDN Premium Subscribers $100/ay ve MSDN Ultimate Subscribers $150/ay krediye sahipler. Bu kredi ile istedikleri Azure servisini kullanabilirler.

Muhasebe değişiklikleri 1 Ağustos itibari ile hesaplarınızda gözükmeye başlayacak fakat isterseniz hemen şimdi Azure hesabınıza girip "migrate" talebi yollayarak daha hızlı geçiş isteyebilirsiniz :)

Görüldüğü üzere güzel haberler geldi TechEd North America'dan... Unutmadan son olarak ufak bir müjde daha... Bugüne kadar MSDN hesabımızaki yazılımların lisansları Azure'daki VM'lere deployment izni vermezken artık Dev/Test lisanslarını Azure'da da kullanabiliyoruz. Yani IAAS tarafından VM alıp bu lisanslarla kurulum yapabilirsiniz.

Görüşmek üzere!