TechEd Africa 2011 Maceraları

0 dakikada yazıldı

41035 defa okundu

Düzenle

Muhteşem bir konferans geride kaldı! TechEd Africa 2011! Bugüne kadar üç ayrı kıtada TechEd konferanslarına katıldım ama bu kıtalar arasında maalesef Afrika yoktu. Tabi pek kıtayı veya TechEd'in yapıldığı Durban şehrini anlatamayacağım çünkü gezmek için zaman bulmak mümkün olmadı. 6 gün boyunca sürekli konferans alanında oradan oraya koşuşturmacayla geçti. Oturum sayısının çokluğunun ve katılımcıların heyecanının yanı sıra bu sene bir de Microsoft Partner Conference ile aynı zaman ve alanda yapılıyor olması konferansta ilgnç bir kalabalığın yan yana gelmesini sağladı.

İlk gün konferans açılışı modern bir gösteri eşliğinde
yapıldı.İlk gün konferans açılışı modern bir gösteri eşliğinde yapıldı.

Bu gibi konferanslarda benim en ilgi ve heyecanla beklediğim kısım tabi ki açılış veya Keynote oturumları oluyor. TechEd Africa da ilk gün Keynote oturumu ile beraber başladı. 3000 kişinin izlediği Keynote modern bir dans ve müzik gösterisi ile giriş yaptı. İtiraf etmem gerek ki bu kadar "Geek" kaynayan bir ortama böyle bir giriş beklemiyordum :)

Açılış Konuşmasında Corporate VP Jason
ZanderAçılış Konuşmasında Corporate VP Jason Zander

Konuşmanın ilerleyen adımlarında tabi ki teknik demolar ve en etkileyicisi ise Corporate VP Jason Zander'ın sunumu yer aldı. Keynote'un genelinde çok başarılı bir cihazlar, ürünler ve servisler birleşimi sunuldu. Visual Studio 11, TFS'in Cloud Servisleri, Windows 8, Windows Server 8, Windows Phone 7.5, Windows Azure ürünlerinin her biri de ayrı ayrı demolarla açılış konuşmasında yerini aldı.

Windows çalışan cihazların
çeşitliliği...Windows çalışan cihazların çeşitliliği...

Windows'un çalıştığı farklı cihazların altı çizilirken bir yandan da bu cihazlar arası iletişimin sağlıklı bir şekilde ayakta tutulabilmesi adına Windows Azure ile beraber gelen servislere ağırlık verildi. Genel olarak çok dengeli bir cihaz, ürün ve servis dağılımı ile yapılan açılış konuşması sonrasında katılımcılar 400'ün üzerinde oturumun bulunduğu listeden seçimlerini yapıp bir sonraki oturuma doğru ilerlediler.

TechEd Africa 2011'deki Windows Azure
oturumum.TechEd Africa 2011'deki Windows Azure oturumum.

Şahsen ben açılış konuşması hariç konferansın çok tadını çıkaramadım. İlk günümü hazırlıklar ve testler ile geçirdikten sonra ikinci gün de biri "HTML5 Debugging" diğeri ise "Silverlight ve RIA Services" odaklı iki oturumu sunarak geçirdim. HTML5 debugging oturumunda Internet Explorer 9 ile beraber gelen "Developer Tools"'un potansiyeline değinirken Silverlight oturumunda ise kendi "İş Katmanı"nız ve "Data Katmanı"nız ile RIA Services'ın entegrasyonuna değindim. Üçüncü gün çok daha fantastik ve benim de ilk defa içeriğini sunacağım bir oturum yaptım. "Social Gaming on Windows Phone with Azure" adındaki bu oturumda Windows Phone ortamında oyun geliştirme senaryoları ve dikkat edilmesi gereken noktaların yanı sıra milyonlarca kişinin kullanabileceği bu gibi oyunların platformlarını oluştururken Windows Azure'dan nasıl faydalanılabileceğine değindim. Uygulamalar arası iletişim, SSO, Access Federation, uygulama içi satışlar ve notification altyapıları gibi birçok noktanın yanı sıra Windows Azure'un normal oyun geliştirme bilgisine sahip ekiplerin bilgi dağarcığında olmaması olası sunucu taraflı kaynak yönetimini nasıl otomatize edebileceğine göz attık.

Son olarak dördüncü gün Microsoft Redmond ofisinden UX Designer Arturo Toledo  ve ekibin lideri Corrina Black ve Dave Russel ile beraber "Mobile Device Revolution" adına bir panel oturumu yaparak katılımcıların sorularını aldık. Epey zor sorular geldiğini itiraf etmem gerek :) Panelde bir tek ben Microsoft çalışanı olmadığım için bazı soruları ancak ben cevaplayabildim :) Malum çalışanların bazı şeyleri söylemesi mümkün olmuyor :)

TechEd Africa en az diğer kıtalardaki kadar süper bir içerik ve muhteşem bir organizasyonla beni büyüledi diyebilirim. Önümüzdeki sene olanağınız varsa kaçırmamanızı öneririm.