Table Services Round 3

0 dakikada yazıldı

23090 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.5 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Hiç denediniz mi bilmiyorum :) ama eğer ki bir table'dan 1000'den fazla nesneniz varsa.. ki kesinlikle olacaktır. Hatta Table Service'in en kuvvetli yönlerinden biri şu anda SQL Azure 150GB database sınırına sahipken Table Service'de 1TB'a kadar bir table'da data tutabiliyor olmamız :) neyse ne diyordum? :) Evet, denediyseniz :) select çektiğinizde göreceksiniz ki 1000 kayıttan daha fazla kayıt alamıyorsunuz. Durum çok normal çünkü bu da servisin sınırlarından biri. Eğer 1000'den fazla kayıt alacaksanız size gelen "Continuation Token"ı alıp sonra da o token ile ikinci bir REST talebi göndermeniz gerekiyor. Bu arada unutmadan Table Service'de her bir sorgunun çalışma süresinin maksimum 5 saniye olduğunu da bu vesile ile hatırlatiyim ;)

CloudTableQuery

TableServiceContext'lerimi yaratırken sürekli olarak DataServiceQuery kullandık, oysa DataServiceQuery maalesef ki Table Service ile beraber gelen Continuation Token yapısını desteklemiyor. İtiraf etmek gerekirse onu destekler hale getirebiliriz çünkü sonuç itibari ile Continuation Token dediğimiz şey bir http header. O bilgiyi alıp bir sonraki request ile yollamamız halinde doğrudan bir önceki sorgunun devamını almış oluyoruz. Fakat tüm bunlarla uğraşmak yerine doğrudan CloudTableQuery sınıfını kullanabiliriz. Söz konusu sınıfın kendi içinde zaten Continuation Token desteği var ;)

[C#]

var urunlerContext = new UrunlerContext();
var AnaUrun = urunlerContext.Urunler.AsTableServiceQuery().Execute().ToList();

"Bu kadar!" desem? :) Ama ne yaptığımıza bir bakmak gerek. Birincisi "AsTableServiceQuery" diye bir extension method kullandık. Bu metodun adı kesinlikle yanlış :) çünkü aslında bir DataServiceQuery'i yerine CloudTableQuery döndürüyor :) Böylece artık bu noktadan itibaren "Continuation Token" desteğinin çantada olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında "Execute" metodu ise Continuation Token'ı kendi için handle ederek tüm kayıtlar gelene kadar bin bin :) sayfa sayfa kayıtları alabiliyor. Eh üzerinde bir de cila gibi ToList çağırınca :) tüm table elimizde.

Eğer ki sayfaları tek tek gezip, continuation token'ları siz alıp belki de uygulama içerisinde de bir sayfalama yapısı ile bağlamak isterseniz tabi ki bunu da yapmak mümkün.

[C#]

var urunlerContext = new UrunlerContext();
var CloudQuery = urunlerContext.Urunler.AsTableServiceQuery();
IAsyncResult iAsyncResult = CloudQuery.BeginExecuteSegmented
                (BeginExecuteSegmentedIsDone, CloudQuery);

Yukarıdaki şekilde CloudTableQuery'yi yarattıktan sonra üzerinden BeginExecuteSegmented diyerek her bin kayıtlık talep için talep serisini biz başlatmış oluyoruz. Bunu yaparken hem bir AsyncCallBack hem de context olarak query'nin kendisi parametre veriyoruz.

[C#]

static void BeginExecuteSegmentedIsDone(IAsyncResult result)
{
  CloudTableQuery<Entities.Urun> CloudQuery = result.AsyncState 
                      as CloudTableQuery<Entities.Urun>;
  var resultSegment = CloudQuery.EndExecuteSegmented(result);
  List<Entities.Urun> listSongs = resultSegment.Results.ToList<Entities.Urun>();
  if (resultSegment.HasMoreResults)
  {
    IAsyncResult iAsyncResult = CloudQuery.BeginExecuteSegmented
      (resultSegment.ContinuationToken, BeginExecuteSegmentedIsDone, CloudQuery); 
  }
}

Callback içerisinde ilk olarak hemen AsyncState'den CloudTableQuery'imizi geri alıyoruz. Sonra query üzerinden EndExecuteSegmented diyerek eldeki Result ile durumu sonuçlandırıyoruz. Artık Result üzerinden Urun listemizi alabiliriz. Burada ister aldığınız veriyi direk bir ekranda gösterip Continatiın Token'ı saklayın ister benim yaptığım gibi tüm kayıtlar bitene kadar recursive takılın :)

Kodun devamında aldığımız result olan resultSegment üzerinden HasMoreResults diyerek başka kayıt var mı onu kontrol ediyoruz. Eğer varsa isterseniz yine resultSegment üzerinden alabileceğimiz ContinuationToken ile yeni bir BeginExecuteSegmented ile sonraki talebi gönderebiliriz.

Böylece sayfa sayfa kayıtları bizim elle almamız da mümkün ;)

Hepinize kolay gelsin ;)