daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 4 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Geçen hafta üç gün boyunca eski adı ile Microsoft Yaz Okulu, yeni adı ile Açık Akademi Yaz Okulun'daydım. Üç gün boyunca Azure başta olmak üzere bir çok konuya değindik. Sağolsunlar beni yalnız bırakmayıp sevgili eski C# MVP'si İlkay İlknur ve Gökhan Gülbiz de sunumları ile bana katıldı.

Açık Akademi Yaz Okulu

Bu sene benim sekizinci yaz okulu katılımım olmuş :) Değişen çok şey olsa da değişmeyen tek bir şey var, o da gençlerin çok fırın ekmeğe ihtiyacı olduğu :) Umarım önünüzdeki yolda azimle ilerlersiniz. Bir developer olmanın hem kolaylaştığı hem de zorlaştığı zamanlara doğru ilerliyoruz. Az uyku ve bol kahveye şimdiden alışmanızda fayda var.

Eğlenceli üç günün ardından tüm öğrenci kardeşlerime başarılar diliyorum. İlk fırsatta tekrar görüşmek ümidi ile ;)

Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün benim için çok değerli bir etkinlikteydim. Habitat Kalkinma tarafından yürütülen Geleceğini Tasarla Programı kapsamında düzenlene NGO Day gününde Sivil Toplu Kuruluşları Azure'dan nasıl faydalanabileceklerini dair bir sunum yaptım.

NGO Day, 2015

En son 2008'de Habitat'ın bir başka programında yer almıştım. Tekrar bu şansı benle paylaştığı için sevgili Bora Caldu'ya buradan çok teşekkür etmek istiyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 7 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Tam dört yıl olmuş İzmir’e gitmeyeli :) Dün Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki Bilişim Günleri’ndeydim. “Cloud 101” oturumumla Cloud dünyasında farklı üreticilerin gözü ile geniş bir bakış attık.

İzmir’e kadar gitmişken uçağı en geç saate alıp sahile inmemek olmazdı tabi :) Açık konuşmak gerekirse IEEE ekibi beni tam da bu planla davete ikna etti :) Şaka bir yana etkinlik sonrasında da güzel bir sohbet yapma şansım oldu tüm ekiple.

Etkinlikte emeği geçen tüm kardeşlerime çok teşekkürler. Dört yıl sonra görüşmek üzere :) Şaka şaka… İlk fırsatta görüşürüz umarım. ;)

Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Düzce Üniversitesi’ndeydim :) BTFest etkinliğinde “Boş Durma Boşa Çalış” adındaki :) artık herkesın yavaş yavaş merak etmeye başladığını farkında olduğum oturumumu sundum.

Etkinlikteki oturumum sonrası epey güldüren sorulardan sonra :) organizasyon ekibi ve üniversiteden hocalarımızla da bir yemek kaçamağı yaptık. Erkenden İstanbul’a dönmeyi düşünürken sohbet-muhabbet ile dönüşümüz epey gecikti açıkçası. Tüm bunları tabi ki süper organizasyon ekibi ve hocalarımızın da hoş sohbetine borçluyum.

Eğlenceli bir gündü :) İlk fırsatta teknik bir oturumla da Düzce Üniversitesi’nde görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 15 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dünkü Gün 1 özetinden sonra ikinci gün ile karşınızdayım -) İkinci günden de iki tane video var Dünkü Gün 1 özetinden sonra ikinci gün ile karşınızdayım :) İkinci günden de iki tane video var elimde. Keynote öncesi ve sonrası :)

Yinde dün olduğu gibi ikinci gün keynote ile ilgili linkleri de sizin derledim.

Github Extension for Visual Studio
VorlonJS
Project Astoria - Android for Windows
Project IslandWood - iOS for Windows
Project Centenniel - WPF/Win32 to Windows Store Apps
Project Westminster - Web Apps to Windows Store Apps

Böylece 2015 Build’i de bitirmiş, atlatmış olduk. Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 20 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

2011'den beridir her yıl canlı canlı Build konferansından haberleri sizlere blogumda aktarmaya çalışıyorum. Bu sene biraz farklılık yaparak haberleri yazılı bir blog post yerine video olarak paylaşmak istedim. Birinci günün başında Keynote öncesi konferans ortamını yansıtabilmek adına eğlenceli bir canlı yayın yaptım. Periscope üzerinden yaptığım bu yayına sevgili İlkay İlknur da katıldı. Yayının kaydını aşağıda bulabilirsiniz.

Keynote öncesi yayından sonra tabi ki birinci günün Keynote başladı. Keynote boyunca haberleri canlı olarak sizlere Twitter ve Facebook üzerinden anlık olarak ulaştırmaya çalıştım :) Sonrasında sıra geldı Keynote sonrası gelişmeleri özetlemeye. Onun için de ayrı bir canlı yayın yaptık. Bu sefer yayını doğrudan Youtube üzerinden gerçekleştirdik yayını. 1. gün değerlendirme videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

Videolarda bahsettiğimiz ürünlerin ayrıca download linklerini de burada derli toplu paylaşıyorum :)

Visual Studio Code Download
Visual Studio 2015 RC Download

Yarın 2. gün keynote öncesinde ve sonrasında da ayrı ayrı yayınlarla tekrar görüşmek üzere ;)

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Gaziantep’teydim :) Hasal Kalyoncu Üniversitesi’nin düzenlediği KITTECH, Robot ve Yazılım Günleri etkinliğinde Cloud anlatım.

Etkinlik benim belki de bugüne kadar gördüğüm en profesyonel organizasyonlardan biriydi. Açıkçası öğrenciler tarafından hazırlanıp bu kadar profesyonel bir iş çıkartılmasında tabi ki eğitim görevlilerinin desteği de yadsınamaz ama günün sonunda Gaziantep’e böyle bir etkinlik kazandırmaları bence alkışa layık.

Kişisel olarak da benim çok büyük zevkle zaman geçirdiğim bir etkinlik oldu. Bu zevkin kesinlikle fıstık veya baklava ile bir ilişkisi de yok :)

Etkinlikte emeği geçen tüm kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Sadece kendim için değil, haddim olmayarak Gaziantep adına da teşekkür ediyorum. Süper bir iş çıkardınız!

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Bugün Keşan, Trakya Üniversitesi’ndeydim. Cloud 101 oturumunda Microsoft, Amazon ve Google’ın Bulut Bilişimde yaptıklarına göz attık.

Günübirlik bir ziyaretle gittiğim için pek şehri gezme şansım olmadı :) ama kaldığım kısa sürede dahi gençlerin misafirperverliği efsaneydi. Etkinlikte emeği geçen tüm kardeşlerime ve gün boyunca beni yalnız bırakmayan Yunus Tek kardeşime çok teşekkür ediyorum. Bir dahakine daha uzun süre kalabilmek ümidi ile :)

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Bugün Haliç Üniveristesi Bilişim Günleri’ndeydim. Her zamanki gibi teknik bir oturum yapmaktansa artık yavaş yavaş pişmeye başlayan :) “Boş Durma Boşa Çalış” oturumumu sundum.

Haliç Üniversitesi’nin İstanbul içinde olduğunu da göz önünde bulundurursanız benim için güzel bir kaçamak oldu iş günü ortasında :) Eğlenceli birkaç saat geçirmemi sağlayan tüm etkinlik ekibine buradan çok teşekkür ediyorum. Kendinize çok iyi bakın. Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 13 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Hafta sonu Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen EXIT 15 Etkinliğinde bir Azure oturumum vardı. Sonrasında da jüri koltuğuna oturup Hackathon boyunca depreşip bir şeyler yapmaya çalışan grupları değerlendirdik :)

Periscope denemelerine devam edip, jüri koltuğundan tüm finali canlı yayınlamakla kalmayı, üzerine kaydını da Youtube’a koydum :) Merak edenler aşağıda finali ve jüri olarak yorumlarımızı izleyebilirler.

Etkinlik ekibi kesinlikle süperdi :) Buradan ekipteki herkese tek tek teşekkür ediyorum. Çok eğlenceli bir gün geçirdim :) Seneye EXIT 16’da buluşabilmek dileği ile ;)

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram