daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün 11. Ulusal BÖTE Öğrenci Kurultayı için Yeditepe Üniversitesi'ndeydim. Artık klasikleşen Cloud 101 oturumumu sundum. Bu sefer farklı bir şey yaptık :) sunum cihazından kaynaklanan problemler yüzünden oturumu neredeyse hiç sunum kullanmadan yaptım :) Neyse, haksızlık olmasın, oturumun yarısında cihazı ayağa kaldırmayı başardı arkadaşlar.

Amasya'dan bir sabah manzarası.

En son BÖTE Kurultayı'na 2010'da katılmışım. O zamanlar WPF ve Silverlight anlatmışım :) "Hey gidi günler hey!" ;) Bakalım bir sonraki ne zaman olacak.

Görüşmek üzere

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Amasya'daydım. Kendimce bu kadar Anadolu'yu geziyor olmama rağmen Amasya'ya hiç gitmemişim. İtiraf etmek gerekirse gidince de çok şaşırdım. Ya benim cehaletim, ya da Amasya iç turizmde yeterince tanıtılmıyor. Her neyse, sabah aşağıdaki manzaraya uyanmak süperdi :) Sağolsun THY'nin İstanbul-Amasya uçuşları akşam 11'de olunca bir sonraki sabaha konmuş oturumuma yetişebilmek için bir gün önce Amasya'ya gitmem gerekti. Çok da güzel oldu :) O ayrı konu.

Amasya'dan bir sabah manzarası.

Amasya Üniversitesi'ndeki IEEE topluluğunun düzenlediği Teknoloji Zirvesi'nde her zamanki Cloud 101 oturumumu ve özel istek üzerine bir de IoT oturumu yaptım. IoT oturumunda Azure IoT Hub demoları ile beraber biraz da Azure IoT Suite'den bahsettik.

Amasya Üniversitesi Teknoloji Zirvesi Oturumum

Sonrasında hem hocalarla hem de öğrencilerle bol bol sohbet etme şansımız da oldu :) Umarım etkinliğe katılan herkes için faydalı bir gün olmuştur.

Bir sonrakinde görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Manisa'daydım. Celal Bayar Üniversitesi'nde hafta sonu gerçekleşecek olan Hack with MVPs adındaki Hackathon'da yarım gün Azure anlattım gençlere :)

19 Mayıs Üniversitesi Kariyer Günleri oturumum

Günün geri kalanında da sevgili Yiğit Özaksüt Xamarin anlattı. Böylece hackathon boyunca gençler cloud-connected mobil uygulamalar geliştirdiler. Dereceye girenleri kutluyorum :) ama onlardan çok bu etkinliği gerçekleştiren ekibe, ve destek olan hocalarına buradan teşekkür etmem gerek. Belli ki herkes güzel bir hackathon atmosferi için elinden geleni yapmış.

Dilerim ki hackathonda başlayan uygulamalar, derece alsın veya almasın hackathon sonrasında da geliştirilmeye devam eder :)

Lafımı da sokmanın verdiği rahatlıkla yazımı sonlandırıyorum :D Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Samsun'da 19 Mayıs Üniversitesi'nde kariyer günlerindeydim. Her zamanki Boş Durma Boşa Çalış oturumumu sundum :)

19 Mayıs Üniversitesi Kariyer Günleri oturumum

Samsun'a en son 2009'da gitmişim :) Üzerinden epey zaman geçmiş. Sabah uçak çok erken olunca ufak bir kaçamak yapıp telefonla güzel bir de Samsun manzarası yakaladım :)

19 Mayıs Üniversitesi Kariyer Günleri oturumum

Oturuma katılan ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkürler! Bir dahakine görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün İzmit'te Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret ettim. Yaklaşık iki yıldır liseli kardeşim :) Sercan Denoğlu tabiri caiz ise bu etkinliğin gerçekleşmesi için büyük çaba sarfetti. Defalarca tarih uymadı, denk getiremedik vs derken sonunda dün gittim.

Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Oturumum

Hocalarımızın karşılamasından tutun, öğrenci kardeşlerimin ilgisine kadar süper bir gündü :) Liseli olmak güzel, lisede hoca olmak zor diyerek bu blog postu kısa tutuyorum :) Sercan'ın eline sağlık, bu azmiyle devam etmesi dileği ile ;)

Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 2 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Microsoft'ta Visual Studio 2017 lansmanı vardı. Maalesef bu etkinliği hafta içi kendi özel davet ettikleri müşterilere ayırmak istedikleri için etkinliği duyuramadım :( Fakat, en kısa zamanda etkinlikte yaptığım "Docker ve Visual Studio Yenilikleri" oturumunun içeriğini blogda da paylaşacağım.

Docker, Containers ve VS 2017 Oturumum

Bu arada, her an bir "Community Launch" da duyurulabilir :) Top Microsoft'ta olduğu için şu an herhangi bir bilgi paylaşamıyorum, fakat böyle bir plan var. Twitter, Facebook üzerinden takip edebilirsiniz ;)

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 3 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün yine İzmir'deydim :) Bu sefer IEEE Türkiye'nin CSCON 2017 konferansı için Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeydim. Tam günlük bir Azure eğitimi yaptık :)

Azure Eğitiminden bir kare.

Gün boyunca beni yalnız bırakmayan sevgili İzmir MSP'lerine buradan çok teşekkür ediyorum :) Süper bir misafirperverlik gösterdiler. Bu arada, unutmadan, eğer "Eğitimi kaçırdık bizim için ne var?" diyorsanız sizi de Youtube'daki geçen seneki Microsoft Yaz Okulu videolarıma alabilirim.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün İstanbul Ticaret Üniversitesi'ndeydim. Her zamanki Cloud 101 oturumunu sundum. Benden sonra da sevgili Yiğit Özaksüt Xamarin anlattı :)

İstanbul Ticaret Üniversitesi Azure oturumu sonrası toplu fotoğraf.

Etkinlikte emeği geçen tüm kardeşlerime ve bizi misafir eden hocalarımıza çok teşekkürler. Özellikle teşekkür etmek istediğimiz bir de Şeref Fatih Yılmaz var tabi :) Birinci sınıf olmasına rağmen :) taşın altına ilk el atan kendisi olmuş.

Uzun süredir etkinliklerde yukarıdaki gibi bir toplu fotoğraf da çekilmediğimizin farkına vardım :) Eski günleri hatırlattı açıkçası.

Bir sonrakinde görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 15 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Yaklaşık 10 yıldır öyle veya böyle bir çok etkinlik düzenledim, katıldım, konuştum. Tüm bu süreçte gördüğüm etkinlik çeşitleri arasında bence en değerli olanlar katılım kaygısı yaşamayanlar. "Katılım kaygısı" çok gerçek bir kavram ve kötü bir şey de değil. Katılımcı olmazsa konuşmacı konuşamaz sonuç itibari ile :) Fakat katılımcı kaygısının bir sakıncası, konuların her zaman popüler konulardan seçilmesi ve seviyenin de daha çok kişiye hitap edilebilmesi adına düşük tutulması. Bundan birkaç ay önce bu kaygıların hiçbirinin olmadığı bir etkinlik yapalım istedim ve sevgili Cihan Yakar ve Yiğit Özaksüt ile yan yana gelip bir plan çıkardık.

Serverless ve Azure Functions oturumumdan bir kare.

Bu planın sonucu olarak geçen pazar günü ikinci Teknolot etkinliğimizi yaptık. Adını da "Anlatacaklarımız var" koyduk :) Hatırlayanlarınız Teknolot'u video yayınlanan bir site olarak anımsayacaktır. Fakat şu an sitemiz vs yok :) Sadece twitter ve facebook hesaplarımız var. Zaten en son etkinlikten bu yana da dört sene geçmişti :) Yavaştan alıyoruz diyebiliriz :)

Etkinlik gerçekten güzel oldu ve tahmin ettiğimizin çok üstünde bir katılım gerçekleşti. Ben bir süredir anlatmak istediğimiz Serverless ve Azure Functions ve Azure Service Fabric ile Microservices oturumlarını sundum. Büyük ihtimalle herkesin kafasını iyice karıştırıp bıraktım :) Şaka bir yana, eğlenceli ve güzel bir gündü. Bizi yalnız bırakmayan herkese buradan da tekrar çok teşekkürler. Bir sonrakinde görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 7 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeydim. Günübirlik bir ziyaret ile Azure ve Cloud 101 oturumumu yaptım. Sonrasında da KTÜ'nün eski mezunlarından ve benim de öğrencilik zamanlarından tanıdığım sevgili Hilal Şener'i de sahneye alarak öğrencilerle eğlenceli bir kariyer sohbeti yaptık.

Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversitesi ziyaretim.

Sabah havaalanında karşılayıp tüm gün beni yalnız bırakmayan sevgili Yrd. Doç. Dr. Ali Kürşat ERÜMİT hocama da buradan çok teşekkür ediyorum. Maalesef ki çok az üniversitede hocalarımızın gelip öğrencilerin önünde sahne alan konuşmacıları dinlediğini görüyorum. Bu durum her nedenle olursa olsun üzücü ve ders çıkarılması gereken bir durum. Konuyla ilgili yorumlarımı şimdilik kendime saklayarak etkinliğe katılan KTÜ'deki hocalarımıza buradan tekrar çok teşekkür ediyorum. Bir sonrakinde görüşmek üzere.

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram