daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Geçen hafta Perşembe ve Cuma günlerinde Microsoft'un açık Açık Akademi Yaz Okulu'ndaydım. Tahmin edebileceğiniz üzere Azure ve Cloud anlattım. Bu vesile ile Github'da tuttuğum Azure örneklerini de bir elden geçirdim.

Azure konusunda daha fazlasını isteyenler olursa geçen seneki yaz okulu videolarının kayıtlarının da bulunduğu youtube sayfama beklerim :)

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 37 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 2 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

MSDN Flash's üyeyseniz iki ayda bir fotoğrafımı görüyorsunuz :) Temmuz sayısını da biraz önce Microsoft'ta gönderdim. Beni takip edenlere kıyak geçmek adına da buradan paylaşıyorum :)

Görüşürüz.


“Güzel bir yaza giriş yaptığımız bu günlerde…” diye yazıma başlamayı planlıyordum. Oysa sonrasında farkına vardım ki siz bu yazıyı ben yazdıktan tam bir ay sonra okuyacaksınız. Bazılarınızın da farkına varıp bana mail attığı üzere bazen bültenlerdeki haberler zamanın gerisinde kalabiliyor. Bunun nedeni Temmuz bültenini yazdığım şu dakikalarda takvimin 5 Haziran’ı gösteriyor olması. O nedenle bu mailleri kaçırdıklarınızı tekrar inbox’ınızın en üstüne taşıyan aylık özetler olarak görmekte fayda var. Gelişmeleri anlık, çok daha güncel olarak takip etmek isteyenleri sosyal medyada bekliyorum.

Bu ayın haberlerinin ana başlıkları şöyle;

  • .NET Core RC2 ve .NET Core SDK Preview 1 çıktı. (.NET Core RTM tarihi 27 Haziran)
  • Visual Studio 2015 Update 3 RC oldu.
  • Nano Server’da Node.JS desteği geldi.
  • SQL Server 2016 çıktı!
  • Azure DevTest Labs yayında.
  • Linux üzerinde SQL Server demoları sahnede.
Unutmadan, Ağustos ayında Istanbul Azure Meetup’ta Windows Server Container’ları konuşuyoruz. Reklamını yapmadan geçemedim.

.NET Core RC2 ve .NET Core SDK Preview 1 çıktı

.NET Core release yollarında ilerliyor. RC2 olmanın yanı sıra .NET Core SDK 1.0 Preview 1 ile OS X ve Linux desteği de geldi. Tüm bunları Docker ile kullanabileceğinizi de atlamayalım. Hızlıca testlerine başlamak isteyenler Visual Studio 2015 Update 2 veya Visual Studio Code ve C# eklentisini kullanabilirler.

.NET Core RC2 desteği şu anda Azure App Service’lerde de mevcut.

Visual Studio 2015 Update 3 RC oldu.

TACO Update 9 ve 10’u içeren Visual Studio 2015 Update 3 RC olarak duyuruldu. Application Insights, HockeyApp, Roslyn tarafındaki gelişmeleri de merak edenler hemen bu linkten devam edebilirler.

Nano Sunucu’da Node.JS desteği geldi!

Nano Server hali hazırda IIS ile ASP.NET Core desteğine sahip. Yeni hali ile artık Nano Server ile container’larınızda Node.JS uygulamaları da barındırabileceksiniz. Azure’da kendine test ortamı yaratmak isteyenler buradaki makaleye göz atabilirler.

SQL Server 2016 Yayında

SQL Server 2016 sürümü ile artık GA, yani yayında. En büyük yenilikler neler derseniz ilk aklıma gelenler;

  • JSON desteği
  • Dinamik veri maskeleme
  • Stretch database ile hybrid cloud desteği
  • Polybase artık Enterprise sürümde
Daha fazlası için tabi ki ürünün kendi sitesini karıştırmanızı tavsiye ederim.

Azure DevTest Labs yayında.

Maliyetleri kontrol altında tutarken bir yandan da hızlı bir şekilde test ortamları yaratabilmek için kullanabileceğiniz Azure DevTest Labs artık yayında. Ürünle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

SQL Server Linux üzerinde.

Bu haberi duyduğunuzdan eminim. Duymadıysanız şaşkınlığınızı atmadan hemen Channel9’daki bu videoya göz atın derim. Videoda Linux üzerinde SQL Server ilk defa demolarla sahne alıyor.

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

We just had our MEA Community Open Days 2016 in Cairo this week. For those who don’t know what that is, it is a two days long event where MVPs, RDs and MSPs get together with Microsoft people :) to share feedback and get insights about future directions. The first day was more of a peer-to-peer sync where MVPs and RDs presented in a couple of different topics. My session was about “Open Source Software”. The whole event is under NDA so I’m not going to be able to share my deck.

The second day is where we had our focus groups. Secret stuff :)

All in all, it’s been an amazing event where we had the chance to welcome Ali Faramawy, Microsoft Corporate VP and Patrick Malone, Community & Advocacy Programs Director from Microsoft. Oh yes, Patrick is an ex-MVP and ex-RD. Lovely isn’t it?

I owe a huge thank you to all my friends from Egypt for their hospitality. You really don’t think I missed the chance to visit the pyramids right?

Thanks to our lovely MEA MVP Lead Hande Kayadeniz Torkan for organizing this lovely gathering. I’m already looking forward to next year’s meeting.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

During the week-end I was in Cairo for the Imagine Cup Pan Arab Semi Finals 2016. I have been in the jury in the Turkey Semi-Finals for years, but never got outside the borders. Not that I did not speak in universities in the region, I know pretty well what students in our region do accomplish, but being in the jury seat in a competition is another thing. It’s a whole different level of interaction with the students, competitors.

I had an amazing two days. I was part of the judges in the Games Track and proud to be so in harmony with our team :) We had a clear winner which every judge was on board. The winner was Bahrain with the Vanguards team. They had an amazing game integrating HR data from Microsoft Band, changing the atmosphere of the game including visuals and sound in sync with the player’s heart rate. Cool, isn’t it?

I wish them the best in the global finals. For all the other teams who could not make it to the top, just keep it up. The game does not end until you give up.

Thanks to all of my team mates in the jury and the lovely Microsoft Egypt DX who worked hard to keep everything in order :) You did a perfect job. Hope to see you all next year.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Aylar önce Voxxed Days'in konuşmacı başvurularını açtığını duyduğumda "Neden olmasın?" diyerek Swagger üzerine bir oturum tavsiyesi göndermiştim. Oturumum seçildi :) Neden mi bu kadar şaşırıyorum? Voxxed Days Istanbul konferansını Istanbul Java User Group organize ediyor ve benim Java ile hayatımdaki tüm maceram ancak ismen benzeyebilen JavaScript kadar :D

Genelde adımın Microsoft teknolojileri ile geçiyor olmasından dolayı bazı etkinliklerden tekme yemediğimi söylersem yalan olur. Voxxed Days ekibi bu konuda kesinlikle güzel bir istisna oluşturdu. Teknoloji fanatizmi dahil her tür fanatizmin zararlı olduğunu düşünüyorum. Neyse, konuyu çok dağıtmiyim :) Eğlenceli bir oturumda Swagger'dan bahsettim. Node.JS ve C# örnekleri yaptık :) Zaten oturumun konusunu düşündüğünüzde programlama dili ve teknolojisi araç olarak kenarda kalıyor.

Oturumdaki kullandığım sunumu da ek kaynaklara ulaşabilmeniz adına yukarıda ekliyorum. Voxxed Days Istanbul ekibine de ayrıca bana bu olanağı tanıdıkları için teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Mersin'deydim. Toros Üniversitesi'nde Cloud 101 oturumumu gerçekletirdim. Eğlenceli bir gündü. Çıkışta da tabi ki Tantuni yemeyi unutmadık :)

Katılan herkese buradan çok teşekkür ediyorum. 13 Mayıs'ta tekrar Mersin'i ziyaret edeceğim. Bu sefer de Mersin Üniversitesi için olacak. Etkinlikte katkısı olan tüm kardeşlerimize ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum. Görüşmek üzere!

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Uzun yıllar olmuş Isparta'ya gitmeyeli. Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesi'nin benim için yeri her zaman ayrı olmuştur. Aşağıda günün VLOG'unu izlediğinizde de görebileceğiniz üzere sevgili Mehmet Albayrak ve Ecir Küçüksille hocalarımızın öğrencileri taşıdıkları yer bence çok değerli. SDÜ öğrencilerinden maille bana gelen soruların hepsi her zaman son teknoloji konularla ilgili olmuştur. Bu şekilde öğrencileri sürekli ileriye doğru iten, yönlendiren bir eğitimin çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Etkinliğe katılan ve organizasyonunda emeği geçen tüm kardeşlerime ve tabi ki yine beni yalnız bırakmayan hocalarımıza buradan çok teşekkürler! Tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün yine Edirne'deydim :) Bu sefer Azure anlattım, hatta geçen sefere kıyasla Pizza yerine ciğer yemeyi de başardım :)

Her ne kadar Azure anlattım desem de aslında, Azure, AWS ve Google, ortaya karışık yaptığım Cloud 101 oturumundan bahsediyorum :) Etkinlik organizasyon ekibine de tekrar teşekkür etmem gerek. Süper bir iş çıkardılar ;)

Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Bartın Üniversitesi İstanbul'u ziyaret etti :) Bir gün böyle bir cümle kuracağım aklıma gelmezdi ama olan tam da bu oldu. Hocaları ile beraber bir otobüse atlayan öğrenciler İstanbul'a geldiler. Ben de onlara Microsoft İstanbul ofisinde bir saat Azure anlattım.

MIS bölümünde Basic ile eğitime başlıyor olmaları eski bir VB'ci olarak beni çok duygulandırdı :) Ahhh nerede o güzel noktalı virgülsüz günler :)

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Adana'daydım. IEEE'nin düzenlediği bir etkinlik için Çukurova Üniversitesi'ni ziyaret ettim. Öğrencilerin isteği üzerine biraz farklı bir konuya değindim :) Çalıştığım yer olan XOMNI'nin hikayesini merak etmişler. Ben de hem şirketin oluşumundan ve yaptıklarından, hem hikayesinden, hem de iç süreçlerimizden ve rollerden bahsettim. Bu benim hiç anlatmayı düşünmediğim bir konuydu ama ilginç bir şekilde oturum sonrasında çok olumlu dönüşler aldım :)

Tabi Adana'ya gitmişken kebap yememek olmaz :) İşin geyik tarafını merak edenler aşağıdaki VLOG'u izleyebilir.

Görüşmek üzere.

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram