daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün yine Edirne'deydim :) Bu sefer Azure anlattım, hatta geçen sefere kıyasla Pizza yerine ciğer yemeyi de başardım :)

Her ne kadar Azure anlattım desem de aslında, Azure, AWS ve Google, ortaya karışık yaptığım Cloud 101 oturumundan bahsediyorum :) Etkinlik organizasyon ekibine de tekrar teşekkür etmem gerek. Süper bir iş çıkardılar ;)

Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Bartın Üniversitesi İstanbul'u ziyaret etti :) Bir gün böyle bir cümle kuracağım aklıma gelmezdi ama olan tam da bu oldu. Hocaları ile beraber bir otobüse atlayan öğrenciler İstanbul'a geldiler. Ben de onlara Microsoft İstanbul ofisinde bir saat Azure anlattım.

MIS bölümünde Basic ile eğitime başlıyor olmaları eski bir VB'ci olarak beni çok duygulandırdı :) Ahhh nerede o güzel noktalı virgülsüz günler :)

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Adana'daydım. IEEE'nin düzenlediği bir etkinlik için Çukurova Üniversitesi'ni ziyaret ettim. Öğrencilerin isteği üzerine biraz farklı bir konuya değindim :) Çalıştığım yer olan XOMNI'nin hikayesini merak etmişler. Ben de hem şirketin oluşumundan ve yaptıklarından, hem hikayesinden, hem de iç süreçlerimizden ve rollerden bahsettim. Bu benim hiç anlatmayı düşünmediğim bir konuydu ama ilginç bir şekilde oturum sonrasında çok olumlu dönüşler aldım :)

Tabi Adana'ya gitmişken kebap yememek olmaz :) İşin geyik tarafını merak edenler aşağıdaki VLOG'u izleyebilir.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 3 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Her sene 1 Nisan şaka gibi :) bir haberi aldığım gün. Microsoft'un yıllık olarak verdiği MVP ödülünün bir anlamda bittiği ve benim eski bir MVP olmakla yenilenmiş bir MVP olmak arasındaki durumumun belli olduğu gün 1 Nisan. Bu sene de güzel haberi aldım ve Microsoft Azure alanında 2016 yılı için de MVP ödülünü aldım. Bu benim programdaki 9. yılım oluyor. Seneye herkese benden çay :) Tabi ödülü alırsak :)

Bu sene bir farklılık yapıp gelen ödülün paketine bir unboxing videosu çektim :) Maksat hareket olsun. Hem merak edenlerin de merakı giderilmiş olur :) Dokuz yıldır beni yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkürler!

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Imagine Cup 2016 Türkiye Finali'ndeydim. Tüm finali Periscope'dan canlı olarak yayınladım, kaydını da sonrasında Youtube üzerinden paylaştım. Merak edenler final sunumlarını, jürinin sunumlar esnasında yorumlarını ve nihai değerlendirmeyi aşağıdaki videodan izleyebilirler.

Yanlış hatırlamıyorsam 2008'den beridir Imagine Cup Türkiye finallerinde jüride oluyorum. Tüm bu yıllarda biriken jüri deneyimimi ve yorumlarımı da ayrı bir video olarak paylaşmayı planlıyorum. Takip etmeyenler Youtube kanalına kaydolsunlar :)

Dereceye girsin, girmesin, tabi ki katılan herkesin emeğine sağlık. Dereceye girsin, girmesin, tüm gruplara tavsiyem daha sıkı çalışmaları.

Bu sene Imagine Cup Pan-Arap Finali'nde de Jüri koltuğunda olacağım. Mısır, Saudi Arabistan, Ürdün gibi 13 ülkenin bölge finali olan Pan-Arap Finali bu sene Kahire'de gerçekleşecek. Oradan canlı yayın yapabilir miyim emin değilim :) ama VLOG olabilir, en kötü blog olur :) bir şeyler aktaracağım kesin. Özellikle bu seneki MVP MEA Day ile de birleşmesi efsane olacak. Neyse, çok uzatmadan, bir sonrakinde görüşmek üzere...

Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'ndeydim. Microsoft Tech Tour çerçevesinde tahmin edebileceğiniz üzere Azure, Cloud ve IoT derken ortaya karışık bir oturum yaptım. Oturum sonrasında da gençlerle bol bol sohbet etme şansımız oldu.

Gün boyunca VLOG çekmeyi de unutmadım :)

Etkinlikle ilgili emeklerinden dolayı sevgili Ekrem Candemir kardeşime de çok teşekkür ediyorum. Herkesin emeğine sağlık. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 11 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Microsoft Tech Tour çerçevesinde Edirne'deydim. Etkinlik adından yola çıkarak teknik bir konu anlattığımı düşünebilirsiniz, ama öyle olmadı. Organizasyondaki öğrenci kardeşlerimin talebi üzerine "Boş Durma Boşa Çalış" oturumumu sundum. Edirne'de olup teknik bir oturum bekleyenler 22 Nisan'daki etkinliğe gelebilirler :)

Etkinlik günü boyunca VLOG da çektiğimi hatırlatiyim :) Youtube'dan takip edemeyenler için aşağıda paylaşıyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün IEEE'nin konuğu olarak İstanbul Şehir Üniversitesindeydim. Cloud ve Azure konuştuk. Ziyaretimde beni etkileyen, belki de ilginç bulabileceğiniz bir tespitim var :) İlk defa bir üniversitenin kafeteryasında laptopları ile oturup ciddi ciddi çalışan bu kadar çok genç gördüm. Genelde gördüğüm manzara kafeteryada takılan gençler şeklinde olurdan, Şehir Üniversitesi'nde laptop alıp ders yapanların sayısı ciddi fazlaydı :) Buradan nasıl bir sonuç çıkar derseniz, o kısmını yorumlamayı da size bırakıyorum.

Eğlenceli ve güzel bir etkinlik oldu. Organizasyonu üstlenip beni davet eden IEEE ekibine buradan çok teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün İstanbul Aydın Üniversitesi'ni ziyaret ettim. Cloud 101 adındaki Azure, AWS ve Google Cloud'dan genel anlamda bahsettiğim oturumu sundum. Sunum boyunca özellikle üniversitedeki hocalarımızın soruları beni çok mutlu etti. Genelde özel sektörden gelen konuşmacılara karşı önyargılı olan akademisyenlere alışık olduğum için durumu biraz garipsemedim desem yalan olur :)

Etkinlikte emeği geçen Bilişim Kulübü'ndeki kardeşlerime davetleri için çok teşekkür ediyorum :) Her zamanki gibi Azure ile ilgilenenleri kesinlikle Istanbul Azure Meetup'a da bekliyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 32 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 2 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Build konferansı ikinci günü de geride kaldı. Tahmin ettiğim üzere bugünkü Keynote ağırlıklı olarak Azure üzerineydi ama onun öncesinde beklediğimiz birkaç duyuru geldi :)

Xamarin

Biliyorsunuz, bir süre önce Microsoft, Xamarin'i satın aldı. Satın alma sonrasında en çok merak edilen konu Xamarin'in fiyatlandırılmasının ne olacağıydı. Çok uzatmadan haberleri paylaşiyim; Xamarin artık tamamen ücretsiz ve ücretsiz olan Visual Studio Community Edition ile beraber geliyor. Xamarin tarafında her anlamda yeniliklerin devam edeceği ve hatta hızlanacağı malum. Örneğin Keynote'daki bir demoda iOS Remote Debugging'in doğrudan Windows üzerinden yapılabildiği ve Touch emülasyonunun da olduğu gösterildi. Günün sonunda iOS için uygulamala geliştirirken MacOS ortamında Touch emülasyonu yapamazken Windows ortamında yapabiliyor hale geldik. Haberler bu kadarla da kalmıyor; Xamarin artık Open Source! Son yıllarda büyük markaların gidip startupları satın alıp kapattıkları :) veya tamamen marka değişikliğine gittikleri düşünülürse Microsoft'un yaptığı epey radikal bir hareket. Xamarin'i satın aldı, ücretsiz yaptı ve kaynak kodunu da açtı... Vay anasını...

Azure

Azure tarafında birçok yenilik var. Zamanla bunların detaylarını blogda paylaşmaya çalışacağım. Ana yeniliklerden biri IoT Hub tarafında Device Management'ın zenginleşmesi.

Bir diğer büyük duyuru ise Azure Funtions hizmeti. Azure Functions her ne kadar AWS'nin Lambda'sına rakip olarak çıktı diye düşünülse de bence sadece bir zamanlama tesadüfü söz konusu. Microsoft zaten bir süredir Service Fabric ile Microservices tarafına yöneliyordu. Bu arada unutmadan, Service Fabric de artık Preview'dan çıktı ve yayında. Azure Functions daha minimal bir Microservices ortamı sunuyor. Ayrıca Azure WebJobs SDK'i de miras aldığı için WebJobs'ın bütün özelliklerine de sahip Azure Functions. Zaman içerisinde WebJobs kalkarsa şaşırmam. Zaten Azure Functions da serverless olarak adlandırılan Execution Time üzerinden fiyatlandırılan bir ortamda, yani Azure Web Apps altyapısında çalışıyor. Azure Functions'ın da Service Fabric'in de Runtime tamamen açık kaynak kodlu. Yani özünde bunları alıp AWS'de de çalıştırabilirsiniz :)

DocumentDB tarafında da ilginç bir yenilik var, MongoDB protocol desteği geldi. İtiraf etmek gerekrise işlevsellik açısında iki ürünün arası epey açık ama en azından Node uygulaması geliştirenler için artık Azure'da güzel bir database seçeneği var.

PowerBI Embedded adında yeni bir hizmetin önizlemesi duyuruldu. Bugüne kadar PowerBI ile uğraşmamış olabilirsiniz. Ama bugünden itibaren uygulama içi olarak kullanabileceğiniz bir hizmet olduğu için bence bakmanızda fayda var.

Office

Ofis tarafından beni heyecanlandıran tek şey var, o da Graph API. Özellikle takvim ve mail verisi üzerinden yapılabilecek o kadar çok şey var ki :) Tüm bunların API'ları yok değildi, ama maalesef çok zayıf ve eksikti. Söylenene göre o eksikler giderilmiş. Açıp bakmak gerek tabi :)

Office Plug-In sistemi Mac'e de geldi. Zaten HTML+JS ile geliştirildikleri için çok zor olmamıştır diye tahmin ediyorum Mac ortamına taşımak.

İkinci günden notlarıma düşenler bunlar. Yukarıdaki duyurularla ilgili ve genel anlamda Build yorumlarımı merak ediyorsanız her zamanki gibi bir de video çektim :) Aşağıda izleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram