daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Nışantaşı Üniversitesi'nde Azure Dünyası'na Giriş şapkası altında farklı farklı şeyler anlattım :) Önce free-format başladık oturuma, ben bir ara gaza gelip EcmaScript'ten girip taaaa TypeScript'ten çıktım :) Sonra toparlayıp Azure, AWS ve Google Cloud diyerek oturumu bitirdik.

Eğlenceli ve hızlı bir oturumdu. Etkinlikte emeği geçen sevgili Eren Bozarık kardeşime ve tüm IEEE ekibibe çok teşekkürler. Tekrar görüşmek üzere ;)

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Gizli bir BigData ve IoT konferansı gerçekleşti geçenlerde ODTÜ, Ankara'da. :) Şaka bir yana, kısıtlı bir katılımla gerçekleşen konferansın özel bir konuğu vardı, Microsoft CEO'su Satya Nadella. Ben de Microsoft Türkiye'nin daveti ile Nadella'dan hemen önceki oturumu Yemeksepeti'nden sevgili Koray Kocabaş ile paylaştım.

Oturumun süresi gereği çok tekniğe giremedik ama zaten özüne bakarsak bugün çoğu kişinin aklında BigData ve IoT'nin ticari olarak uygulanma yerleri ile ilgili soru işaretleri var. Verilen örnekler genelde hep kendini tekrar ediyor. Koray, yemeksepetinden örnekler verirken ben de bizim XOMNI tarafında perakende sektörü için yaptıklarımızdan bahsettim. Güzel, eğlenceli bir gün oldu. Maalesef ben iş yoğunluğundan dolayı benim oturum bittiği gibi İstanbul'a döndüm. Eminim etkinliğin geri kalanı da çok eğlenceli geçmiştir.

Gelen yoğun istek üzerine bu etkinliğin bir kopyasının (Maalesef Satya'sız) farklı şehirlerde de gerçekleşmesi olası diye duydum. Umarım bir dahaki sefere daha büyük bir salon ayarlanır :) Ben de böylece daveti sizlerle twitter ve facebooktan paylaşırım.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeydim. Bilgisayar Mühendisliği kulübünün düzenlediği Azure Fest etkinliğinde Azure konuştuk. Azure oturumunun haricinde yoğun istek üzerine :) "Boş Durma Boşa Çalış" sunumumu da yaptım.

Benim için eğlenceli ve bir o kadar da hızlı geçen bir gündü. Maalesef bu ikinci Trabzon ziyaretimde de günübirlik hızlı bir yolculuk yaparak pek de Trabzon'un tadını çıkaramadım :) Bir dahakine artık.

Etkinlikte emeği olan tüm Bilgisayar Mühendisliği ekibine ve sevgili MSP kardeşlerimiz Hilal Şener, Yavuz Gedik'e de çok teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 14 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün İzmir'deydim :) "Yahu neden haberimiz yoktu" tepkileri almadan nedenini anlatiyim. Ege Üniversitesi'nde bir hocamız Microsoft Türkiye ile iletişime geçip "Web Services" dersinde bir dersi sektörden bir uzmana ayırmak istemiş ve Microsoft Türkiye ile iletişime geçmiş. Microsoft Türkiye'den de talep bana geldi :) Şansa bakın ki aynı derse altı yıl önce yine ben konuk olarak katılmışım. Anlayacağınız dışarıdan katılım mümkün olmayacağı için klasik etkinlikler gibi bu etkinliği duyuramadım.

İki saatlik ders boyunca klasik SOAP web servisleri, REST API, HATEOAS (Hypermedia), Swagger, Microservices'dan bahsettik. İşin ilginç tarafı hocamızın hatırlatması üzerine altı sene önce WCF'den bahsederken bugün WCF'in adını bile anmadığımı gördüm :) Oysa WCF SOA tarafında ciddi esneklik sağlayan bir altyapıya sahip. Şu anki durumu; zaman değişiyor, odaklar değişiyor diyere yorumluyuyorum ben :)

Etkinliği mümkün kılan Microsoft Türkiye'nin yanı sıra sektörden birini dersine dahil etme vizyonunu gösteren hocamıza da hem kendi adıma hem de öğrencileri adına teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 8 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü'nün düzenlediği ITTalks etkinliklerinden birinde konuşmacıydım. Bilişim Kulübü'nün isteği üzerine konumuz "İyi kod nasıl yazılır?" şeklindeydi :) Konuyu özellikle Bilişim Kulübü'nün istediğinden neden bahsettiğimi merak etmiş olabilirsiniz. Nedenini tahmin etmiş olmanız da olası :) Malum konu epey tartışmaya açık ve değişken bir konu. Zaten bir saat süren oturum boyunca da "İyi kod nasıl yazılır"dan öte "İyi kod nedir ki?" konusunu konuştuk. Kime göre iyi? Neye göre iyi? Hangi ölçüm birimlerine göre iyi? derken hangi şartlarda hangi ölçüm birimleri olası gibi güzel noktalara da değinerek bana göre "hoş" :) bir sohbet yaptık.

Davetlerinden dolayı COMPEC ekibine teşekkür ediyorum. Umarım faydalı olmuştur. Kendinize çok iyi bakın ;)

Bu yazıyı yazmam 21 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Herkese, her yaşta programlama öğretmeyi amaçlayan "Hour Of Code" etkinliklerinin bir serisi de global olarak 2015 sonunda, bu ay 7-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor. Benim de gönüllü eğitmen olarak bulunduğum bu sosyal hareket çerçevesinde dün Komşu Kapısı ve Maker Çocuk ekibi ile 9-10 yaş arasında kardeşlerimize programlama öğrettik.

Bu benim ilk Hour of Code deneyimimdi ve itiraf etmeliyim ki ilginçti :) Özetle, 9-10 yaş aralığında hitap etme konusunda deneyimli olmadığım kesin :) Günün sonunda bu kadar erken yaşta yazılıma bulaşmanın ne kadar değerli olduğunu böyle kısa bir etkinlikte dahi görebildim. Biz etkinlikte Minecraft ile development senaryosunu takip ettik. Çocukların gözlerindeki "Bu oyunlar böyle mi yapılıyor?" sorusunu sorarkenki parıldamayı görmek inanılmaz zevkli :) Dokuz yaşında bir çocuğun nested For döngüsünü keşfine şahit olmak çok ilginç bir duygu :)

Hour Of Code herkese açık. Hepiniz gönüllü olabilirsiniz. 13 Aralık'ı geçirip geçirmemeniz de esasen önemli değil. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde bir etkinlik yapıp çocukları yazılım geliştirmeyle tanıştırmanızı kimse engelleyecek değil :) Sitedeki araçlara bakmanızı da tavsiye derim. Eğitim esnasında kullanabileceğiniz birçok materyal var. Bir deneyin derim ;)

Kendinize çok iyi bakın ;) Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Adana Yazılım ve Teknoloji Zirvesi için Çukurova Üniversitesi'ni ziyaret ettim. Azure, AWS, GoogleCloud ile ortaya karışık bir Cloud oturumu yaptık. Benim için süper zevkli bir gündü.

Organizasyon konusunda IEEE Çukurova gerçekten çok güzel bir iş çıkardı. Etkinliğin her noktası süper profesyonellikteydi. Emeği geçen tüm kardeşlerime, özellikle sevgili Halil İbrahim'e tek tek teşekkür ediyorum. Elinize sağlık.

Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün İstanbul MakerLab'ın "Konulu Konuşmalar" etkinliğindeydim. Eğitimde Maker Hareketi üzerine konuştuk. Etkinlik boyunca benim birkaç noktada "Biz yazılımcılar zaten yıllardır Maker'ız işte" diyesim gelmedim desem yalan olur. Tabi bugünün Maker hareketinin zevkli tarafı işin fiziksel dünya ile ilişkisinin daha somut olması :) 3D Printer vs derken daha renkli, elle tutulabilir bir ürün elde etmek sanırım özellikle ufak yaşta çok daha çekici oluyor.

Özellikle ufak yaşta çocuklar için yazılım eğitimine ve daha da önemlisi "üretmeye alışmaya" yönelik Maker hareketinin değeri bence çok büyük. Tabi günün sonunda ne ürettiğinizden önce üretip üretmediğiniz gerçeğine odaklanmak da gerek :) Sanki herşeyden önce tüketim alışkanlıklarımızın yanı sıra "üretmeye" alışmamız ve öncelik vermemiz gerekiyor. Nike'ın sloganından esinlenerek "Just Make it!" diyerek yazımı burada havalı bir şekilde noktalıyorum ;) Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 13 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Hafta sonu Garanti Bankası'nın düzenlediği bankacılık Hackathon'unda jürideydim. Son zamanlarda birden çok hackathona üst üste jüri olarak katılma şansım oldu. Tüm bu deneyimi ayrıca bir blog post veya youtube'da video olarak paylaşma planım da var. Doğal olarak marka bilinirliliği ile doğru orantılı olarak hackathon sonrası sosyal medyada ciddi dedikodular gezdi :)

Bir jüri olarak beni zorlayan hackathon'a katılan gruplar arasındaki yaş ve deneyim farkının diğer bulunduğum hackathonlara göre çok daha fazla olmasıydı. Bir yanda on yıl sektör deneyimi olan gruplar ile diğer yanda lise öğrencilerinin beraber yarışması itiraf etmek gerekirse değerlendirme noktasında beni zorladı. Deneyimi olan grupları sırf deneyimleri var diye suçluymuş gibi puanlarını kırmak istemedim. Diğer yandan liseli bir öğrenci grubunun abileri ile yarışması da içimi burkmadı değil :) Ama günün sonunda sanırım katılan herkesin kendi yaşının ve deneyiminin farkında olarak katıldığını düşünürsek ortada pek de bir problem yok.

Umarım sektörde bu gibi hackathonların sayısı artar. Özellikle doğrudan yazılım sektöründe bulunmayan markaların da yazılım sektörüne özel sosyal aktivitiler yapıyor olması beni çok sevindiriyor. Yarışmada derece alan, almayan her grubu kutluyorum! Elinize sağlık!

Bu yazıyı yazmam 7 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Konya'daydım. Selçuk Üniversitesi'ni "Bilişim'de Kariyer" konulu bir sohbet için ziyaret ettim. Panel'de etkinlik sponsoru Coder Akademi kurucusu Ahmet Bircan ile soru-cevap şeklinde hoş bir sohbet yaptık.

Eğlenceli soruların da geldiği güzel bir etkinliğin sonrasında Konya Misafirperveliğini (etli ekmek) tattıktan sonra İstanbul'a geri döndüm. Böyle bir etkinliğin gerçekleşebilmesi için emeği geçen tüm öğrenci kardeşlerimin yanı sıra normal bir sponsorluğun ötesinde etkinliğin doğumunu da tetikleyen sevgili Ahmet Bircan'ı özellikle Konya'ya olan sevgisinden dolayı ayrıca alkışlıyorum.

Kendinize çok iyi bakın! En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram