daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 44 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 2 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Yine bir MSDN Bülten içeriği ile karşınızdayım. Haberleri toparlarken farkına vardım da, sakin bir ayı geride bırakmışız. Ekim ayı da geldi, geçti. İki ay sonra koca bir yılı da yiyip bitirmiş olacağız. Mihaly Csikszentmihalyi, Flow adlı kitabında zamanın algımızdaki geçiş hızı ve mutluluk hissiyatımız ile ilişkisinden bahseder. Mihaly’ye göre zamanın hızlı geçtiğini düşünüyorsanız mutlusunuz demektir. Mutlu olduğunu düşünmeyenler için umarım aşağıdaki haberler işe yarar :)

 • Windows Server 2016 RTM oldu!
 • Visual Studio “15” Preview 5 çıktı.
 • Windows 10 Insider Preview Build 14946 çıktı.
 • Azure Information Protection GA oldu!
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 1 milyar USD Azure kredisi.
Kasım ayında özellikle Container ve Docker konuları ile ilgilenenlerin kaçırmak istemeyeceği bir Istanbul Azure Meetup buluşmamız daha var. Detaylara http://www.meetup.com/Istanbul-Azure-Meetup/ sitesinden ulaşabilirsiniz. Herkesi bekliyoruz.

Windows Server 2016 RTM oldu!

Özellikle Containerlar ve Docker ile ilgilenenler için Windows Server 2016’nın çıkışı çok önemli. Hemen bir WS 2016 makine alıp karıştırayım diyenler Azure image’inden faydalanabilir. Windows Containers ve Docker kullanımı konusuna giriş yapmak isteyenler de buradan ilerleyebilir. Geçen aylardan Windows Containers konuştuğumuz Azure Meetup’ın video kaydına da buradan ulaşabilirsiniz.

Visual Studio 15 Preview 5 sahnede.

Preview 5’te esas gelişmeler performans tarafında kendini gösteriyor. Eğer daha önceki Preview sürümlerini kullanıyorsanız Preview 5 ile projelerin yüklenme ve edit modlarında hız farkları görmeniz olası. Tabi bunun için biraz büyük projelerle Visual Studio’yu zorlamanızda da fayda var. Diğer gelen yenilikler ufak refactoring, debugging ve solution navigasyonu ile ilgili yazılımcı üretkenliğini hedefliyor. Detayları merak edenler buradan göz atabilirler. Doğrudan VS15 Preview 5 indirmek isteyenler de buraya tıklayabilir.

Windows 10 Insider Preview Build 14946 ve sonunda touchpad yenilikleri!

Mac kullanıcıların “Touchpad bizde bir başka” yorumlarına cevaben sonunda Windows 10’da da modern touchpad yenilikleri kendini gösterecek gibi duruyor. Build 14946’da Touchpad’in yanı sıra birkaç ufak Wifi odaklı yenilik de mevcut. Detaylara hızlıca buradan göz atabilirsiniz.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 1 milyar USD Azure kredisi.

Microsoft Philanthropies’e ait bu haberi sizlerle paylaşmamın nedeni aslında bir anlamda hayırseverliğe vesile olmak. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geçerli olan bir Microsoft desteği diyebileceğimiz bu programla ilgili detayları merak edenler Microsoft Blog’undaki yazıma göz atabilirler.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 110 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 4 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Twitter'dan takip edenler geçen günlerde Garanti Bankası ile depreşmelerimi fark etmişlerdir. Mesele aslında mobil uygulaması olan çoğu şirkete örnek olabilecek nitelikte. O nedenle ben de konuyu bloğuma taşıyıp yorumlarımı paylaşmak istiyorum.

Garanti Bankası'nın neyi yanlış yaptığını anlatmadan önce aslında ne yapmak istediklerini anlatayım. Garanti Bankası'nın iGaranti denilen bir şubesiz bankacılık girişimi var(dı). Finansbank'ın EnPara'sı gibi bir hareketten bahsediyoruz. Türkiye'deki bankacılık sektörünü süper yakından takip etmesem de son birkaç yıldır gördüğüm kadarı ile bu konu epey trend bir konu. Bir dönem nasıl her yerde çiğ köfteciler açıldı ve sonra doğal seleksiyona uğradıysa (Umarım sadece benim yakaladığım bir tespit değildir bu) bu konuda da aynı şeyin olacağı zaten belliydi. Sonuç itibari ile Garanti Bankası iGaranti'yi kapatma kararı almış. Zaten marka olarak da bana garip geliyordu. Bu kadar Apple markalarını andıran bir marka seçimi ilginç değil mi? Benim iGaranti maceram "neler yapmış bakalım Garanti?" sorusu ile başladı. Sonrasında EFT ve Havale'nin ücretsiz olması dolayısıyla iGaranti'yi sadece bu işlemler için kullanır oldum. 5TL EFT parası vermek can sıkabiliyor. iGaranti'nin sevdiğim bir diğer özelliği ise bir sosyal ağ oluşturabilmeniz. Sıkça ödeme yaptığınız kişileri biriktirip farklı ödeme yöntemleri kullansanız da hızlıca para gönderebiliyorsunuz. Örneğin Mehmet'e cep telefonu numarası ile para gönderiyorsam Mehmet'i seçtiğimde direk o seçenek geliyordu. Normal şartlarda önce yöntem sonra hedef seçmeniz gerekirken iGaranti'de hedef seçip hedefin özelliklerine göre yöntem seçmek daha kolay oluyordu. Geçmiş zaman işte...

Garanti Bankası iGaranti'yi kapatma kararı almış. Üzüldüm, ama şaşırmadım. UI/UX eskimişti. Ne zaman bankacı görsem bahsettiğim "personal finance" konusunda süper başarısız bir uygulamaydı.

GarantiOne ise Garanti Bankası'nın yeni projesi. Bu projede 18-25 yaş arası kitleyi hedeflemeye karar vermişler. Gençlere yönelik bankacılık hizmetleri sunmak yeni bir konsept değil. Bu konuda yeni bir uygulama çıkması da hoş. Nitekim adı neden "GarantiOne" anlamadım. Şahsen mesleğimizle (programlama/yazılım) her konuda İngilizce propagandası yapsam da yerli olup ağırlıklı yerli kitleye hitap eden markaların İngilizce isim seçmeleri beni rahatsız ediyor.

Herşey güzel de senin derdin ne?

Benim derdim şu noktada başladı. Garanti Bankası'ndaki tembel bir bamya GarantiOne uygulamalarını store'lara gönderip iGaranti uygulamasını kaldırmaktansa GarantiOne'ı iGaranti'ye update olarak gönderdi! Gelin şimdi aşağıdaki görsellere bakıp hep beraber derin bir nefes alalım.

Var olan uygulamanın adını değiştirip update gönderirseniz iOS böyle saçmalıyor bu arada :) Nitekim şu an kim saçmalıyor çok emin değilim.

Kurumsal dünyadan haberin yok mu senin? dememeniz için tüm çabamla empati yapıyorum ve tahmin ediyorum ki bu iki uygulamayı yapan ekip aynı. Fakat yaptıkları iş süper tembelce. Birincisi, GarantiOne, iGaranti'nin yeni versiyonu falan değil :) Tabi ben bunları çok sonralarda öğrendim. Yukarıdaki görüntüyü gördüğümde ilk tepkim "vay yeni UX gelmiş, süper, lazımdı zaten" şeklindeydi. Sonra uygulamayı açtım ve aşağıdaki manzara ile karşılaştım.

Hmm.. Uygulamaya update geldi ve yaşımdan dolayı artık kullanamıyorum. Tabi ki süper sinirlendim. Sinirlendiğim şey iGaranti'nin iptal olması değil. Sinirlendiğim şey artık ücretsiz EFT atamayacağım değil. (Garanti Cep uygulaması EFT'den para alıyor) Sinirlendiğim şey Garanti Bankası'nın bu kadar düşüncesiz ve müşterisine karşı saygısız olması.

- GarantiOne diye yeni bir proje çıkacağız. iGaranti'yi kapatacağız.
- Tamam, iGaranti'ye update geçeriz, hızlıca hallolur. Hem yüklemiş olan kitleden 18-25 aralığındakileri de kaybetmeyiz.
- Süper fikir.

Bir yerlerde yukarıdaki gibi bir diyalog geçmiş ve düşüncesiz bir yönetici, takım lideri onaylamış. Sonra da bir Allah'ın kulu stratejiyi kontrol etmemiş.

Doğal olarak durumdan rahatsızlığımı Twitter'dan Garanti Bankası'na ilettim. Sonra beni aradılar ve yukarıdaki ekran görüntüsünde yazan metni okudular :) Ben de twitter'da yazdığımı okudum onlara. Sesli olarak da iletişim kurunca daha mutlu olduk beraberce. Neyse, şaka bir yana bir süre sonra bir tweet daha geldi ve 3 Ocak sınırını kaldırdıklarını söylediler.

Mevcut müşteriler (eski iGaranti müşteriler) yeni GarantiOne'ı kullanmaya devam edebileceklermiş. Kocaman bir IF görüyorum ben arkalarda bir yerlerde. Bu uygulamayı artık 18-25 ve 25 üstü eski müşteriler kullanabilecek. Umarım "IsEskiIGarantiMusteri" state'i bir noktada kaybolmaz :)

Tüm bunlar nasıl olsa güzel olurdu?

 1. İlk olarak mevcut iGaranti müşterilere bir mail atılır. Projenin sonlandırıldığı haber verilir. Yakın zamanda uygulamanın da kapatılacağı bildirilir. 18-25 yaş arası için yeni bir app olduğu bilgisi verilir ve App'e link konur. Bu mailin içerisinde bir feedback kanalı olsa ve "iGaranti gittiğinde neleri özleyeceksiniz?" yazılsa bence oradan da güzel veriler çıkar. Böylece Garanti Bankası müşterilerini nelerden mahrum ettiğini anlayabilir ve iGaranti yerine tavsiye ettiği Cep Bank uygulamasında neleri iyileştirebileceğine dair de ipuçları almış olur.
 2. İkinci adımda iGaranti uygulamasına bir güncelleme geçilir ve mailde anlatılan her şey güncellenen uygulamanın açılışında da anlatılır. 18-25 yaşa diğer app tavsiye edilir. Feedback kanalı buradan da linklenir.
 3. iGaranti zamanı geldiğinde mağazadan kaldırılır. Uygulama kaldırıldıktan sonra hala telefonunda yüklü olan kişiler için uygulamanın tüm işlevselliği kapatılsa da bir önceki adımdaki bilgi ekranını görmeleri sağlanır.
Garanti Bankası tüm bunları düşünebilecek birilerini işe alsaydı :) müşteri deneyimi daha iyi olurdu. Laf soktuğumun farkındayım :) Bir müşteri olarak bu şekilde kinayeli bir eleştiri hakkım olduğunu düşünüyorum.

Son olarak, ben GarantiOne kullanıp ücretsiz EFT ve Havale yapmaya devam edebiliyorum. Benim keyfim yerinde. Şimdi diğer 25 yaş üstü Garanti müşterileri düşünsün. Unutmadan, iGaranti'deki en sevdiğim özellik olan "önce hedef sonra yöntem seçerek" para gönderme özelliği GarantiOne'da yok. Downgrade için teşekkürler Garanti!

Bu yazıyı yazmam 94 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 2 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Geçen gün hepimiz adına göğüs kapartan bir haber aldım. Bulunduğumuz bölgede hayatına devam edebilen tek MSDN bülteni olarak MSDN Türkiye olarak biz kalmışız. İtiraf etmek gerekirse her ay bülten içeriğini hazırlarken aklımdaki “kaç kişi okuyor acaba” sorularının cevabını bu şekilde almak beni çok sevindirdi. Hepinize teşekkürler.

Biliyorum, siz şu an bu yazıyı blogumda okuyorsunuz :) Bu yazılar aslında MSDN Bülten'i için hazırladığım aylık haber bültenleri. Microsoft MSDN Bülten'ine abone olmak isteyenler buradan olabilirler.


Her zamanki gibi detaylara girmeden önce ana başlıklar;

DevOps konulu, yine bir Istanbul Azure Meetup reklamı :) geçen ay hatırlarsanız DevOps etkinliğinin duyurusunu paylaşmıştım sizlerle, yine başarılı bir şekilde etkinlik kaydını almayı başardık. Video kaydın buradan ulaşabilirsiniz; https://channel9.msdn.com/Blogs/daronyondem

TypeScript 2 çıktı!

1.5 sürümü sonrasında Angular 2’nin de TypeScript kullanması sonrasında TypeScript gelişimine adım adım devam ediyor. Taze taze TS2 denemek isteyenler için Visual Studio 2015 Update 3 sonrasında kurabileceğiniz TypeScript 2.0 araçları burada.

Azure Service Fabric Windows Server ve Linux’te!

Azure’daki Microservices çözümlerinden biri olan ve bugüne kadar sadece Windows ortamında sunulan Azure Service Fabric hizmeti artık Linux ortamında da sağlanacak. Şu an için Preview olarak duyurulan hizmet ile Reliable Services ve Reliable Actors, Service Fabric Framework ile Linux üzerinde Java ve .NET Core ile kullanılabilecek. Service Fabric’i denemek isteyenler buradan kaynaklara ulaşabilirler. Service Fabric’i kendi Windows Serverları üzerinde çalıştırmak isteyenler de buraya göz atabilir.

Windows Desktop uygulamaları artık Windows Store’da.

Desktop uygulamalarını Windows Store’a taşıma konusu Build 2016 ile beraber sahneye çıkmıştı. Klasik desktop uygulamalarını UWP ortamına taşıyan Desktop Bridge de en son Windows Anniversary Update ile yazılımcılarla paylaşıldı. Şu an ise artık zincirin son halkası olarak Desktop App Converter’ın kendisi de Windows Store’da. Desktop App Converter konusunda detayları merak edenler buradan ilerleyebilir.

Azure Monitor Preview çıktı!

Preview olarak duyurulan Azure’daki yeni hizmetlerden Azure Monitor kaynaklarınıza dair bir çok metriği izleyebilmenizin yanı sıra uyarı kuralları da koyarak haberdar olabilmenizi sağlıyor. [Detayları merak edenler buradan ilerleyebilirler](https://azure.microsoft.com/en-us/blog/announcing-the-public-preview-of-azure-monitor/ ).

Bu yazıyı yazmam 45 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

MSDN Flash's üyeyseniz size bir müjdem var. Artık bülteni her ay ben yazıyorum :) Ağustos sayısını da biraz önce Microsoft'a gönderdim. Beni takip edenlere kıyak geçmek adına da buradan paylaşıyorum :)

Görüşürüz.


Ağustos da bitti! Eylül başında tatile gitmeyi planlayanlarınız dışında kötü haberi veriyim istedim. Şaka bir yana bir yazı daha yedik. Bir önceki bültenden bu yana bol bol haberler var. Hemen ana başlıkları paylaşıyorum;

Her zamanki gibi Istanbul Azure Meetup reklamını da yapmadan geçmeyeyim. Geçen ayın buluşmasında Windows Containers konuştuk. Video kaydına buradan ulaşabilirsiniz. Önümüzdeki ayın buluşması da DevOps konulu olacak. Herkesi bekleriz; http://www.meetup.com/Istanbul-Azure-Meetup/

Windows 10 Anniversay Update SDK çıktı!

Windows 10 Anniversary Update SDK, build 14393 yayında. Windows Ink, Cortana API’ları ve Windows Hello tarafındaki yeniliklerle yeni uygulamalarınızı an itibari ile mağazaya gönderebilirsiniz.

Visual Studio Update 3 çıktı!

Tools for Apache Cordova Update 10’u içeren bu sürümle beraber Node.js Tool 1.2 RC’de kullanabilirsiniz. Update 3 ile beraber ayrıca TypeScript 1.8.34 ve Xamarin 4.1 de geliyor.

Visual Studio “15” Preview 3 çıktı!

C#7 ve VB15’deki Pattern-matching, binary literals gibi özellikleri incelemek isterseniz Preview 3’te artık bu özelliklerin varsayılan ayarlarda açık geldiğinde söylemekte fayda var. Ayrıntılar burada; https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2016/07/13/visual-studio-15-preview-3-for-c-and-visual-basic/

Bash Windows’ta, Powershell Linux’te!

Kulağa 1 Nisan şakası gibi gelse de haber doğru. Linux için Windows Subsystem sağolsun artık Bash Windows’ta. Detayları incelemek isteyenler buraya göz atabilir https://blogs.msdn.microsoft.com/wsl/2016/04/22/windows-subsystem-for-linux-overview/. Diğer yandan Powershell’de açık kaynak kodlu hale getirilerek Linux’e taşındı. Detaylar burada; https://azure.microsoft.com/en-us/blog/powershell-is-open-sourced-and-is-available-on-linux/

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Geçen hafta Perşembe ve Cuma günlerinde Microsoft'un açık Açık Akademi Yaz Okulu'ndaydım. Tahmin edebileceğiniz üzere Azure ve Cloud anlattım. Bu vesile ile Github'da tuttuğum Azure örneklerini de bir elden geçirdim.

Azure konusunda daha fazlasını isteyenler olursa geçen seneki yaz okulu videolarının kayıtlarının da bulunduğu youtube sayfama beklerim :)

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 37 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 2 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

MSDN Flash's üyeyseniz iki ayda bir fotoğrafımı görüyorsunuz :) Temmuz sayısını da biraz önce Microsoft'ta gönderdim. Beni takip edenlere kıyak geçmek adına da buradan paylaşıyorum :)

Görüşürüz.


“Güzel bir yaza giriş yaptığımız bu günlerde…” diye yazıma başlamayı planlıyordum. Oysa sonrasında farkına vardım ki siz bu yazıyı ben yazdıktan tam bir ay sonra okuyacaksınız. Bazılarınızın da farkına varıp bana mail attığı üzere bazen bültenlerdeki haberler zamanın gerisinde kalabiliyor. Bunun nedeni Temmuz bültenini yazdığım şu dakikalarda takvimin 5 Haziran’ı gösteriyor olması. O nedenle bu mailleri kaçırdıklarınızı tekrar inbox’ınızın en üstüne taşıyan aylık özetler olarak görmekte fayda var. Gelişmeleri anlık, çok daha güncel olarak takip etmek isteyenleri sosyal medyada bekliyorum.

Bu ayın haberlerinin ana başlıkları şöyle;

 • .NET Core RC2 ve .NET Core SDK Preview 1 çıktı. (.NET Core RTM tarihi 27 Haziran)
 • Visual Studio 2015 Update 3 RC oldu.
 • Nano Server’da Node.JS desteği geldi.
 • SQL Server 2016 çıktı!
 • Azure DevTest Labs yayında.
 • Linux üzerinde SQL Server demoları sahnede.
Unutmadan, Ağustos ayında Istanbul Azure Meetup’ta Windows Server Container’ları konuşuyoruz. Reklamını yapmadan geçemedim.

.NET Core RC2 ve .NET Core SDK Preview 1 çıktı

.NET Core release yollarında ilerliyor. RC2 olmanın yanı sıra .NET Core SDK 1.0 Preview 1 ile OS X ve Linux desteği de geldi. Tüm bunları Docker ile kullanabileceğinizi de atlamayalım. Hızlıca testlerine başlamak isteyenler Visual Studio 2015 Update 2 veya Visual Studio Code ve C# eklentisini kullanabilirler.

.NET Core RC2 desteği şu anda Azure App Service’lerde de mevcut.

Visual Studio 2015 Update 3 RC oldu.

TACO Update 9 ve 10’u içeren Visual Studio 2015 Update 3 RC olarak duyuruldu. Application Insights, HockeyApp, Roslyn tarafındaki gelişmeleri de merak edenler hemen bu linkten devam edebilirler.

Nano Sunucu’da Node.JS desteği geldi!

Nano Server hali hazırda IIS ile ASP.NET Core desteğine sahip. Yeni hali ile artık Nano Server ile container’larınızda Node.JS uygulamaları da barındırabileceksiniz. Azure’da kendine test ortamı yaratmak isteyenler buradaki makaleye göz atabilirler.

SQL Server 2016 Yayında

SQL Server 2016 sürümü ile artık GA, yani yayında. En büyük yenilikler neler derseniz ilk aklıma gelenler;

 • JSON desteği
 • Dinamik veri maskeleme
 • Stretch database ile hybrid cloud desteği
 • Polybase artık Enterprise sürümde
Daha fazlası için tabi ki ürünün kendi sitesini karıştırmanızı tavsiye ederim.

Azure DevTest Labs yayında.

Maliyetleri kontrol altında tutarken bir yandan da hızlı bir şekilde test ortamları yaratabilmek için kullanabileceğiniz Azure DevTest Labs artık yayında. Ürünle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

SQL Server Linux üzerinde.

Bu haberi duyduğunuzdan eminim. Duymadıysanız şaşkınlığınızı atmadan hemen Channel9’daki bu videoya göz atın derim. Videoda Linux üzerinde SQL Server ilk defa demolarla sahne alıyor.

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

We just had our MEA Community Open Days 2016 in Cairo this week. For those who don’t know what that is, it is a two days long event where MVPs, RDs and MSPs get together with Microsoft people :) to share feedback and get insights about future directions. The first day was more of a peer-to-peer sync where MVPs and RDs presented in a couple of different topics. My session was about “Open Source Software”. The whole event is under NDA so I’m not going to be able to share my deck.

The second day is where we had our focus groups. Secret stuff :)

All in all, it’s been an amazing event where we had the chance to welcome Ali Faramawy, Microsoft Corporate VP and Patrick Malone, Community & Advocacy Programs Director from Microsoft. Oh yes, Patrick is an ex-MVP and ex-RD. Lovely isn’t it?

I owe a huge thank you to all my friends from Egypt for their hospitality. You really don’t think I missed the chance to visit the pyramids right?

Thanks to our lovely MEA MVP Lead Hande Kayadeniz Torkan for organizing this lovely gathering. I’m already looking forward to next year’s meeting.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

During the week-end I was in Cairo for the Imagine Cup Pan Arab Semi Finals 2016. I have been in the jury in the Turkey Semi-Finals for years, but never got outside the borders. Not that I did not speak in universities in the region, I know pretty well what students in our region do accomplish, but being in the jury seat in a competition is another thing. It’s a whole different level of interaction with the students, competitors.

I had an amazing two days. I was part of the judges in the Games Track and proud to be so in harmony with our team :) We had a clear winner which every judge was on board. The winner was Bahrain with the Vanguards team. They had an amazing game integrating HR data from Microsoft Band, changing the atmosphere of the game including visuals and sound in sync with the player’s heart rate. Cool, isn’t it?

I wish them the best in the global finals. For all the other teams who could not make it to the top, just keep it up. The game does not end until you give up.

Thanks to all of my team mates in the jury and the lovely Microsoft Egypt DX who worked hard to keep everything in order :) You did a perfect job. Hope to see you all next year.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Aylar önce Voxxed Days'in konuşmacı başvurularını açtığını duyduğumda "Neden olmasın?" diyerek Swagger üzerine bir oturum tavsiyesi göndermiştim. Oturumum seçildi :) Neden mi bu kadar şaşırıyorum? Voxxed Days Istanbul konferansını Istanbul Java User Group organize ediyor ve benim Java ile hayatımdaki tüm maceram ancak ismen benzeyebilen JavaScript kadar :D

Genelde adımın Microsoft teknolojileri ile geçiyor olmasından dolayı bazı etkinliklerden tekme yemediğimi söylersem yalan olur. Voxxed Days ekibi bu konuda kesinlikle güzel bir istisna oluşturdu. Teknoloji fanatizmi dahil her tür fanatizmin zararlı olduğunu düşünüyorum. Neyse, konuyu çok dağıtmiyim :) Eğlenceli bir oturumda Swagger'dan bahsettim. Node.JS ve C# örnekleri yaptık :) Zaten oturumun konusunu düşündüğünüzde programlama dili ve teknolojisi araç olarak kenarda kalıyor.

Oturumdaki kullandığım sunumu da ek kaynaklara ulaşabilmeniz adına yukarıda ekliyorum. Voxxed Days Istanbul ekibine de ayrıca bana bu olanağı tanıdıkları için teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 6 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Mersin'deydim. Toros Üniversitesi'nde Cloud 101 oturumumu gerçekletirdim. Eğlenceli bir gündü. Çıkışta da tabi ki Tantuni yemeyi unutmadık :)

Katılan herkese buradan çok teşekkür ediyorum. 13 Mayıs'ta tekrar Mersin'i ziyaret edeceğim. Bu sefer de Mersin Üniversitesi için olacak. Etkinlikte katkısı olan tüm kardeşlerimize ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum. Görüşmek üzere!

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram