daron yöndem | Microsoft Regional Director | Silverlight MVP
Microsoft Regional Director | Nokia Developer Champion | Azure MVP
Bu yazıyı yazmam 24 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Bundan 10 yıl önce başlamış macera :) Evet, bugün tam 10 yıl oluyor ilk bloğumu açıp, ilk "Merhaba Dünya" diyeli :) Bu sürede tabi ki hayatımda neler, neler değişti.... Duygusallığı bir kenara bırakıp on yıl boyunca bu blogda paylaştıklarıma sayılarla bir göz atiyim istedim, malum işimiz gücümüz sayılar zaten :)

10 yılda 1231 tane blog post atmışım. Ortalama üç günde bir bir şeyler yazmışım :) Tüm bunları 132 farklı konuda yapmışım 10 yıl süresinde. Merak ettiğinizi biliyorum :) 10 yıl boyunca en çok Silverlight hakkında yazmışım, toplamda 486 post var Silverlight ile ilgili. Sonrasında 142 post ile Azure takip ediyor, 137 post ile de ASP.NET. Son olarak da postların içeriğini toplasam ne kadarmış bakalım dediğimde ortalama 2590 A4 sayfalık içerik olduğunu gördüm :)

Önümüzdeki 10 senede ne kadar yazarım acaba? Malum, yaşlanıyorum :) Zaman gösterecek.

Kendinize çok iyi bakın. Umarım bu kadar emeğin bir ucundan size de faydam olmuştur.

Bu yazıyı yazmam 13 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Microsoft tarafından müşteriler için organize edilmiş Azure Data Camp vardı. Data Camp içerisinde Azure'daki PAAS seviyesinde neredeyse tüm Data Storage ürünlerini inceledik diyebilirim.

Güne klasik SQL Database ile başkadık. Sonrasında Azure Storage içerisinde Blobs, Table Services, Queue, Files derken DocumentDB, Azure Search, Redis Cache ve hafiften SQL Data Warehouse'a da değinerek epey yoğun bir gün geçirdik. Gün boyunca kullandığım örnekleri biraz daha derleyip, toparlayıp yakında blogda da paylaşacağım :) Takip etmeye devam edin. Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 10 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Bu kaçıncı MSP Kick-off acaba :) Bu yılın da MSP Kick-Off toplantısında bulundum. Kick-Off'un ilk günü 8 MVP ile sahneye çıkıp sohbet-muhabbet ettik. Regional Director'lar olarak ben ve sevgili Engin Polat da moderatörlük yaptık.

İkinci gün ise benim sabaha doğru Azure Mobile Services anlattım. Sonrasında da Engin istemci tarafından devam etti. Güzel, eğlenceli iki günün ardından MSP'leri saldık çayıra :) Yıl boyunca ben MSP programından daha çok sayıda güzel iş çıkacağından eminim. Hepinize başarılar çocuklar!

Bu yazıyı yazmam 16 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Akdeniz Bilişim Zirvesi için Antalya'daydım. Hafta içi, günübirlik inanılmaz hızlı bir ziyaret gerçekleştirdim. Sanırım toplam beş saat kalmışımdır Antalya'da. Bu sürede de zirvede Azure ve genel olarak Cloud anlattım.

Etkinlikte yine emeği geçen koca bir grup insan olduğunu çok iyi biliyorum. Çok kısa bir süre kalmış olsam da organizasyonun ne kadar ciddi ve güzel bir şekilde yürütüldüğünü zaten 5 saatte havaalanına git-gel yapabilmemden de anlayabilirsiniz :) Sevgili Emrah Kozan'a hem etkinliğe katkıları hem de hoş daveti için teşekkür ediyorum. Benim için hızlı ama bir o kadar da zevkli bir gündü. Umarım bir dahakine daha uzun süre kalabilirim :)

Görüşmek üzere.

Bu yazıyı yazmam 12 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün Kültür Üniversitesi IEEE'nin gerçekleştirdiği ESC Day etkinliğindeydim. Güzel bir Cloud 101 giriş oturumunun ardından genç arkadaşlarla da ilginç sohbetler yaptık. Açıkçası beni robotiğe ve genel anlamda IOT'ye olan ilgileri ile şaşırtmadılar desem yalan olur :)

Etkinliğin organizasyonunda görev alan herkesin ellerine sağlık. Özellikle bana ulaşan ve maillerime süper hızlı cevaplar yazan Gözde Yavuz kardeşime de buradan teşekkür etmek istiyorum. Bir dahakine görüşmek üzere!

Bu yazıyı yazmam 46 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

CDN (Content Delivery Network)'leri tüm dünyaya yayılmış bir static içerik cacheleme servisi olarak düşünebilirsiniz. Uygulamanıza veya blob'unuza gelecek trafiğin ciddi şekilde azalmasını, kaldırılabilecek yükün artmasını ve farklı bölgelerde önbelleklemeler sayesinde genel performasın da tabiri caiz ise :) tavan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Azure web yönetim panelinden aktif hale getirebileceğimiz Azure CDN servisini bir Azure Storage'daki bloblar, Web Apps, Cloud Services ve Media Services için aktifleştirdiğiniz anda söz konusu endpointlerin tüm public access'i olan içerik CDN edge caching'e tabi tutulacaktır :) Yani blobdaki bir dosyayı değiştirdiğinizde CDN'deki cache'li halinin TTL'i bitip expire edene kadar değişiklik dışarıya yansıyamayacaktır. Bu durumun sorun yaratacağını düşündüğünüz senaryolarda CDN seçeneğini tekrar değerlendirmeniz faydalı olabilir. Ayrıca 10GB üstü bloblarınızda da CDN'de performans sorunları yaşayabileceğinizi şimdiden söyliyim.

Tüm bunların haricinde isterseniz Azure DataCenter dışındaki bir endpoint için de CDN ayarlayabilirsiniz. Bunun için Origin Type olarak Custom Origin diyerek URL vermeniz yeterli. Verdiğiniz URL kendi veri merkezinizde veya Amazon'da vs olabilir.

Yeni bir CDN Endpoint
eklerken.
Yeni bir CDN Endpoint eklerken.

Endpointi yarattıktan sonra ihtiyacınıza göre HTTPS ve/veya QueryString desteğini de alt menüden açabilirsiniz.

Endpointin kaynağını
belirlerken.

Ek olarak standard CDN Endpoint adresi yerine kendi domaininizden bir sub-domain kullanmak isterseniz bunu da *Manage Domains bölümünden yaparak ufak bir CNAME ayarı ile işi bitirebilirsiniz.

Azure CDN POP lokasyonları.

Görüşmek üzere!

Bu yazıyı yazmam 92 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 4 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Eski JavaScript'cilerden kimler kaldı bakiyim? :) Kendi adıma parmak kaldırabilirim :) Malum zamanında 800 sayfa ASP.NET AJAX kitabı yazmışlığım var. O günlerden bugünlere tabi ki JavaScript nerelerden nerelere geldi. Özellikle adını duyduğunuzdan emin olduğum Node.JS ile beraber sunucu tarafında da epey popülerleşen JavaScript'in gelecekte nerelere gideceğini de artık Allah bilir. Konuyu çok geyiğe vurmadan, bu yazıda Azure üzerinde Node uygulamaları konseptine bir giriş yapalım istiyorum. Basit bir Azure Web App yaratarak elimizdeki örnek bir Node uygulamasını Azure'a nasıl atarız bir bakalım.

İlk olarak yapmamız gereken Azure Portal'ına gidip Web App slotumuzu provision etmek. Bunun için yeni portalda Web+Mobile sekmesinden "Web App"'i seçerek ilerleyebilirsiniz. Provisioning işlemi tamamlandırken bir yandan da "Merhaba Dünya" kıvamında bir Node uygulaması hazırlayalım.

azure_web_app

Basit bir Node uygulaması için şu an ihtiyacımız olan tek şey bir JavaScript dosyası. Bu dosyanın içerisinde Node http modülünü kullanarak localhost üzerinde 2001 portunda bir http sunucusu oluşturacağız. Sonra da gelen her talebe cevaben bir selam vereceğiz :)

var http = require('http')
var port = process.env.PORT || 2001;
http.createServer(function(req, res) {
 res.writeHead(200, { 'Content-Type': 'text/plain' });
 res.end('Selamlar!\n');
}).listen(port);

Basit bir şekilde yukarıdaki kodu server.js adında bir dosyaya yerleştirebilirsiniz. Tabi Node bilenlerinizin elinde hazır projeler varsa kendi projeniz ile de devam edebilirsiniz. Maksat burada çalışan bir örneğe sahip olup Node'un deployment sonrası çalışıp çalışmadığını test edebilmek.

Local'de test etmek isterseniz tabi Node'un bilgisayarınızda yüklü olması gerekecek. Node'un platformunuza uygun yükleme paketine buradan ulaşabilirsiniz. Yükleme işlemi bittikten sonra console'dan "node server.js" demeniz JavaScript dosyanızın çalıştırılması için yeterli olacaktır.

Siz bunları yaparken Azure'da Web App provisioning bitmiştir. Hemen "Settings" kısmına geçerseniz "Publishing" sekmesinde "Continuous Deployment" (CI) veya "Deployment Credentials" seçeneklerini göreceksiniz. CI kısmından gittiğinizde Git, TFS gibi source control repoları üzerinden deployment yapabileceğiniz gibi Dropbox gibi ilginç seçenekler de söz konusu olduğunu göreceksiniz. Deployment Credentials ise eğer Local Git Repo seçeneğini seçerseniz veya FTP ile deployment yapmak isterseniz kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreyi belirlemek için kullanılıyor.

Örneğimizin devamın "Local Git Repo" seçeneğini seçerek devam edeceğim. Bu seçeneğin adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarımızda Local bir Git Repo'su olduğunu söylemiş oluyoruz. Şu ana kadar server.js dosyasının tuttuğumuz yerde böyle bir repo yoktu :) O nedenle hemen yaratmakta fayda var.

git init
git add .
git commit -m "initial commit"
git remote add azure https://nodeornek@nodeuygulamasi.scm.azurewebsites.net:443/NodeUygulamasi.git

Yukarıdaki komutları server.js'in bulunduğu yerde çalıştırmamız gerekiyor. İlk satırda yeni bir git repo yaratmış oluyoruz. İkinci satırda klasördeki dosyaları source control indexine ekliyoruz. Üçüncü satırda ise localdeki değişikliklerimizi bir mesaj ile (-m) source controle commitliyoruz (check-in). Dördüncü satır biraz daha karışık sayılabilir. Şimdi bizim local git reposuna remote (uzak nokta) olarak Azure'daki git reposunu vermemiz gerekiyor. Böylece localdaki repodan istediğimiz commitleri alıp Remote'a, yani Azure'a gönderebileceğiniz. Bir Git Repo'sunun birden çok Remote endpointi olabilir. Biz komutumuzda hem remote'un adresini hem de söz konusu remote'a azure adını veriyoruz. Böylece aynı repodaki birden çok remote adresi varsa bunları rahatlıkla ayırt edebiliriz.

Azure'daki Git Remote Endpoint adresini nasıl alacağınız merak ediyorsanız, o da aslında portalda mevcut.

azure_web_app_node

Git clone url olarak geçen adresi alıp kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız tüm remote ekleme senaryosu yerine doğrudan Clone mantığını da kullanabilirdik :) ama localde olan biteni görmenizin daha faydalı olacağını düşündüm. Artık her şey hazır olduğuna göre, local repo'dan Azure'a değişiklikleri gönderebiliriz.

git push azure master

Yukarıdaki git komutu ile master branchimizdeki değişiklikleri azure adındaki remote repoya gönderiyoruz. İşte bundan sonra console'da görecekleriniz çok eğlenceli olacak :)

git push azure master
Password for 'https://nodeornek@nodeuygulamasi.scm.azurewebsites.net:443': 
Counting objects: 3, done.
Delta compression using up to 8 threads.
Compressing objects: 100% (2/2), done.
Writing objects: 100% (3/3), 373 bytes | 0 bytes/s, done.
Total 3 (delta 0), reused 0 (delta 0)
remote: Updating branch 'master'.
remote: Updating submodules.
remote: Preparing deployment for commit id '2a8923dab9'.
remote: Generating deployment script.
remote: .........
remote: Generating deployment script for node.js Web Site
remote: Running deployment command...
remote: Handling node.js deployment.
remote: KuduSync.NET from: 'D:\home\site\repository' to: 'D:\home\site\wwwroot'
remote: Deleting file: 'hostingstart.html'
remote: Copying file: 'server.js'
remote: Looking for app.js/server.js under site root.
remote: Using start-up script server.js
remote: Generated web.config.
remote: The package.json file does not specify node.js engine version constraints.
remote: The node.js application will run with the default node.js version 0.10.32.
remote: Finished successfully.
remote: Deployment successful.
To https://nodeornek@nodeuygulamasi.scm.azurewebsites.net:443/NodeUygulamasi.git
 * [new branch]   master -> master

Push işlemini başlattıktan sonra yukarıdaki manzara ile karşı karşılaya kalacaksınız. Merak etmeyin, bir sıkıntı yok. Tüm logun en sonunda da yazdığı gibi "Deployment successful", herşey yolunda ve sitemiz Azure'da çalışır durumda. Arada neler oldu derseniz. Hemen ilk adımda zaten deployment şifresi sorulduğunu görebilirsiniz. Sonrasında ise özellikle remote'dan gelen mesajlar çok manidar. Bloğu takip edenler daha önceleri Kudu ile ilgili yazımı görmüşlerdir. Kudu Node projemizin ayağa kalkması konusunda da devreye giriyor. İlk olarak Azure node.JS'e özel bir deployment scripti Kudu'ya veriyor. Scripti incelerseniz KuduSync.NET adında bir aracın ortama eklendiğini görebilirsiniz. KuduSync.NET hali hazırda Github'da open source bir proje. KuduSync ile Web App'in repository klasörü ve esas wwwroot arasında sync işlemi tamamlandıktan sonra bir de package.json dosyasına bakılıyor. Bizde bu dosya yoktu, ama eğer olsaydı o dosyada sıralı NPM paketleri de deploymentın parçası olarak yüklenecekti. En sonda bir de Web.Config dosyası yaratıldığını göreceksiniz. Azure Web Apps içerisinde Node projeleri IIS altında duruyor. O nedenle Web.Config'de de bazı ayarlar yapmak şart ki server.js Node modülü tarafından ele alınsın. Azure Web Apps'in varsayılan ayarlarda eklediği web.configi incelemek isteyenler buradan bulabilirler.

İşte böyle :) Eğlenceli bir yazı oldu. Farklı parçaların nasıl yan yana geldiğini ve Azure Web Apps'in Node, Git desteğini nasıl verdiğini de hafiften görmüş olduk. Unutmadan hatırlatiyim, varsayılan ayarlarda Azure Web Apps'de çalışan Node sürümü biraz eski. O nedenle 0.12'ye geçmek isterseniz project.json dosyası yaratıp içerisine yazmanız yeterli olacaktır.

[Project.JSON]

{
  "name": "hellojs",
  "version": "0.1.0",
  "engines": {
    "node": "0.12.x"
  }
}

Kolay gelsin.

Bu yazıyı yazmam 112 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 3 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Daha önceleri Azure Storage altındaki Blob servisleri ile ilgili birçok yazı yazmıştım. Bu yazılarda bahsettiğim üzere Azure'da bir süre öncesine kadar iki farklı bir Blob söz konusuydu Block ve PageBlob. Şubat ayında Azure Storage API'larındaki yeni bir güncelleme (v2015-02-21) ile yeni bir blob tipi daha Preview olarak kendini gösterdi. Geçen Ağustos'ta da nihai hali ile AppendBlob'lar yayına alındı ve Preview'dan çıktı.

Genel olarak blob tiplerini şöyle hızlıca hatırlayacak olursak;

BlockBlob'lar ağırlıklı olarak streaming için kullanılırken, parallel block upload ve sonrasında da BlockID'ler üzerinden Commit mantığı ile çalışıyorlar. PageBlob'lar ise tam tersi köşede rastgele okuma/yazma işlemleri yapabilme kabiliyeti ile beraber gelirken anlık commit ve doğrudan byte-byte işlem olanağı sağlıyor. AppendBlob'lar ise bu manzarada tam iki farklı blob tipinin ortasında duruyor. Hem block bazlı veri gönderimine olanak sağlarken hem de anında commit yapabiliyoruz. Adından da anlaşılacağı üzerine aslında bu Blob'lar tamamen Append işlemi, yani arka arkaya ekleme işlemi için optimize edilmiş durumdalar. Gönderilen her block doğrudan Blob'a commit oluyor ve Blob'un sonuna ekleniyor.

Tüm bu manzarayı göz önüne aldığınızda AppendBlob'lar özellikle loglama amaçlı kullanım için tasarlanmış gibi durabilir. Bana da sorarsanız durum bundan ibaret :) BlockBlob'lardan farklı olarak bir AppendBlob içerisine gönderdiğiniz bir block'u silemezsiniz, değiştiremezsiniz. Zaten gönderdiğiniz bir block'a karşılığı BlockBlob'da olduğu gibi size bir BlockID de verilmiyor. Yine özellikle BlockBlob ile karşılaştıracak olursak ilginç farklılıklardan biri de AppendBlob'a gönderilen her Block'un boyutunun birbirinden farklı olabileceği. Bu esneklik içerisinde bir Block en büyük 4MB olabilir ve bir AppendBlob'da azami 50.000 Block bulunabiliyor. Buradan kaba bir hesapla bir AppendBlob'un en büyük 195GB olabileceğini kestirmek zor değil :) Bu rakam PageBlob'larda 1TB.

Basit hali ile bir FileUpload örneği yapacak olursak Azure Storage SDK sayesinde işimiz pek de zor değil esasen. Tek yapmamız gereken kullandığımız blob tipini değiştirmek.

[C#]

CloudAppendBlob appendThis = container.GetAppendBlobReference(ImageToUpload);
await appendThis.UploadFromFileAsync(ImageToUpload, FileMode.Open);

Tabi bu şekilde bir AppendBlob kullanmanın ne anlamı olduğu ile ilgili pek de fikrim yok. O nedenle gelin bir BlockUpload örneği yapalım ki AppendBlob'un hakkını vermiş olalım.

[C#]

CloudAppendBlob appendThis = container.GetAppendBlobReference("ornekmetin.txt");
await appendThis.CreateOrReplaceAsync();
await appendThis.AppendTextAsync("Lay Lay");
Console.WriteLine(appendThis.DownloadText());
await appendThis.AppendTextAsync("Loy Loy");
Console.WriteLine(appendThis.DownloadText());

Tahmin edebileceğiniz üzere ben basit bir şekilde bir Console uygulamasında test ediyorum senaryoyu. SDK ile beraber gelen AppendText metodunu kullandım, ama tabi ki stream vs için de bolca yardımcı metod SDK'de mevcut. Bu noktada önemli olan ve atlanmaması gereken bir nokta var. CreateOrReplaceAsync olayının farkına varmışsınızdır sanırım? Eğer bu metod ile AppendBlob'u yaratmış olmasaydı ilk Append operasyonunun sonunda kucağımıza güzel bir 404 almış olurduk :) CreateOrReplace basit bir şekilde var olmayan bir AppendBlob'u yaratabileceği gibi var olanı bir AppendBlob'u sıfırlama işini da kendi içerisinde halledebiliyor.

Son olarak değinmek isteyebileceğimiz bir diğer konu da Append operasyonlarında aynı veriyi birden çok defa yazma ihtimalini engellemek olabilir. Bunun için uygulanabilecek birkaç teknik var. Basit ETag'ler olabilir, sıra numaraları ve AppendPosition da işinizi görebilir.

[C#]

await appendThis.AppendTextAsync("Lay Lay", 
   System.Text.Encoding.UTF8, 
   new AccessCondition() { IfAppendPositionEqual = 0 }, null, null);
await appendThis.AppendTextAsync("Lay Lay");

AppendPosition ile vereceğiniz posizyonun o an için Blob içerisinde yazmak istediğiniz ByteOffset olması gerekiyor. Örneğin aşağıdaki gibi bir kod bu işi çözecektir.

[C#]

appendThis.FetchAttributes();
await appendThis.AppendTextAsync("Lay Lay",
   System.Text.Encoding.UTF8,
   new AccessCondition() { IfAppendPositionEqual = appendThis.Properties.Length }, null, null);

Yukarıdaki kodda önce Blob'un FetchAttributes ile Properties kolleksiyonunu alıyoruz. Sonra da blobun toplam büyüklüğüne bakıp en sonuna oturacak yeni bir AppendBlock gönderiyoruz. Aynı ByteOffset'e iki kere yazamayacağımız için alt satırdaki Append işleminin iki defa gerçekleşmesi mümkün değil. Tabi tüm operasyona baktığınızda sürekli offset aldığımız için aynı veriyi farklı offsetlere yazma ihtimalimiz var. Bu durum özellikle birden çok istemciden Append gelirken de problem olabilir. Performanstan kayıp yaşamamak için bu sefer de her AppendBlock'a seri numarası veya epoch gibi şeyler eklemeyi düşünebilirsiniz.

İşte AppendBlob kabaca böyle bir yenilik :) Yıllardır Blob'lara pek yenilik gelmemişti. Tabi bunun arkasında hizmetin yeterli olgunlukta olmasının da payı var ama AppendBlob gerçekten de dump log işini kolaylaştırır nitelik.

Görüşürüz.

Bu yazıyı yazmam 4 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Geçen hafta üç gün boyunca eski adı ile Microsoft Yaz Okulu, yeni adı ile Açık Akademi Yaz Okulun'daydım. Üç gün boyunca Azure başta olmak üzere bir çok konuya değindik. Sağolsunlar beni yalnız bırakmayıp sevgili eski C# MVP'si İlkay İlknur ve Gökhan Gülbiz de sunumları ile bana katıldı.

Açık Akademi Yaz Okulu

Bu sene benim sekizinci yaz okulu katılımım olmuş :) Değişen çok şey olsa da değişmeyen tek bir şey var, o da gençlerin çok fırın ekmeğe ihtiyacı olduğu :) Umarım önünüzdeki yolda azimle ilerlersiniz. Bir developer olmanın hem kolaylaştığı hem de zorlaştığı zamanlara doğru ilerliyoruz. Az uyku ve bol kahveye şimdiden alışmanızda fayda var.

Eğlenceli üç günün ardından tüm öğrenci kardeşlerime başarılar diliyorum. İlk fırsatta tekrar görüşmek ümidi ile ;)

Bu yazıyı yazmam 9 dakikamı aldı. Siz normal bir okuma hızı ile ortalama 1 dakikada, göz gezdirerek ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz ;)

Dün benim için çok değerli bir etkinlikteydim. Habitat Kalkinma tarafından yürütülen Geleceğini Tasarla Programı kapsamında düzenlene NGO Day gününde Sivil Toplu Kuruluşları Azure'dan nasıl faydalanabileceklerini dair bir sunum yaptım.

NGO Day, 2015

En son 2008'de Habitat'ın bir başka programında yer almıştım. Tekrar bu şansı benle paylaştığı için sevgili Bora Caldu'ya buradan çok teşekkür etmek istiyorum.

Görüşmek üzere.

Twitter
RSS
Youtube
RSS Blog Search
Arşiv'de tüm yazıların listesi var. Yine de blog'da arama yapmak istersen tıkla!
Instagram Instagram