Sitenize Windows 8 ve Internet Explorer 10 için Flip Ahead Ekleyin

0 dakikada yazıldı

50747 defa okundu

Düzenle

Windows 8 ile beraber gelen METRO demekte ısrar ettiğim :) ekranı herkes biliyordur. Doğru ismi "Start Screen" :) Neyse, şimdi o ekranda malumunuz bir "Internet Explorer" var. Touch optimize vs... Tabi Start Screen'de IE kullanabilmek için IE'nin default tarayıcı olması gerekiyor. Bu detayı da atlamayalım. Chrome vs default tarayıcı ayarlı ise StartScreen'de IE kullanma şansınız da kalmıyor. Özetle Start Screen'de sadece default tarayıcınızı kullanabiliyorsunuz. Bu detayı da verdikten sonra gelelim konumuza. Start Screen'deki IE'de "Flip Ahead" denilen bir özellik var.

IE 10'daki Flip Ahead aslında
opsyonel.IE 10'daki Flip Ahead aslında opsyonel.

Bu özellik ile beraber tarayıcı aslında web sitenizin sayfalarında ileri geri "Flip" özelliği sağlayabiliyor. "Geri" kısmı zaten malum "browser history" hikayesi ama "ileri" kısmı biraz garip geliyor kulağa değil mi? Yani bir siteye girdiğimde "ileri" gitmek istersem beni nereye götüreceğine nasıl karar vereceksin ki? İşte zaten bu yazımızın esas amacı da konuya teknik implementasyonu tarafından bakmak.

Flip Ahead düğmesi normalda
"Disabled"Flip Ahead düğmesi normalda "Disabled"

Normal şartlarda "Flip Ahead" düğmesi "Disabled" duruyor. Hatta özellik de varsayılan ayarlarda kapalı geliyor. Eğer özellik açılırsa hem bu düğmeler çalışır hale geliyor hem de Touch özelliği olan bir tablette tek parmak hareketi ile ekrandan da sayfa geçişleri yapılabiliyor. İşin teknik tarafını test etmek için ben bloğum ana sayfasını kullandım. Şu an "http://daron.yondem.com/tr/blog/" sayfasına giderseniz bu özelliği açık olarak kullanabilirsiniz. Tabi ben ileri-geri özelliğini ters implemente ettim çünkü benim blogda ancak öyle anlamlı oluyor. Yani ileri giderseniz aslında tarih olarak sitede geri gitmiş oluyorsunuz.

[HTML]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}           ```

İşte olayın implementasyon tarafı bu kadar. Eğer bir sayfada yukarıdaki gibi metadatalar varsa o sayfa IE10'un Flip Ahead özelliğinde kendini gösterebiliyor. Eğer özellik açık değilse bu şekilde metadata olan sayfalarda IE kullanıcıya özelliği açmasına dair ufak bir uyarıda da bulunuyor.

IE10'dan Flip Ahead özelliği olan bir siteye girildiğinde gelen
uyarı...IE10'dan Flip Ahead özelliği olan bir siteye girildiğinde gelen uyarı...

Özellik bir kere açıldıktan sonra artık sürekli kullanılabiliyor :) Eh hadi bakalım... Herkes sitesine eklesin şimdi bu özelliği :)

Görüşmek üzere!