Silverlight Performance Profiling

0 dakikada yazıldı

14696 defa okundu

Düzenle

Silverlight uygulamalarında ihtiyaç duyulan Visual Studio özelliklerinden biri de performans metriklerini analiz edebilmek ve inceleyebilmekti. Aslında bu ihtiyacımızı ilkel yöntemlerle karşılayabiliyorduk :) Command Prompt üzerinden birkaç komutla VSP'yi alıp sonra Visual Studio ile inceleyebiliyorduk. Bu noktada ilkel dediğim Command Prompt oluyor evet :) Özellikle IE instance'ı yaratıp process ID'yi bazı komutlara parametre veriyor olmak pek modern bir deneyim sayılmasa gerek.

Silverlight CPU Profiler
SonucuSilverlight CPU Profiler Sonucu

Olayın özüne dönersek; artık Visual Studio 2010 SP1 ile beraber standart Visual Studio içerisindeki GUI'ler yardımı ile de Silverlight Profiling yapabiliyoruz. Ekranlar tanıdık geleceği için hızlıca üzerinden geçerek "neler olmuş?" sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Performance Wizard

Herhangi bir Silverlight projesi içeren Solution içerisinden Silverlight projesini seçip Visual Studio menüsünden Analyze, Launch Performance Wizard komutunu vererek Performance Wizard ekranına gelebiliriz. CPU profiling işlemi için ek birşey yapmanız gerek yok ama memory profiling için tavsiyem uygulamanızı desktop moduna almanız ve debug için de desktop seçeneğini kullanmanız.

Silverlight Memory
ProfilingSilverlight Memory Profiling

Memory profiling öncesinde uygulamanızı desktop moduna aldıktan sonra profiling için de bir sonraki ekranda Silverlight projemizi seçiyoruz. Son olarak Finish düğmesine bastığınızda uygulama açılacak ve profiling kaydı alınmaya başlayacaktır.

Profiling için uygun projeyi
seçiyoruz.Profiling için uygun projeyi seçiyoruz.

Profiling sonuçlarını her zamanki gibi Visual Studio içerisinde inceleyebilirsiniz.

Silverlight Memory Profiling
SonucuSilverlight Memory Profiling Sonucu

Eğer ki işin için SL tarafından kullandığınız web servislerini yani ASP.NET uygulamanızı da katmak isterseniz aynı yukarıdaki gibi Performance Profiler'ı başlattıktan sonra Visual Studio içerisinden "Performance Explorer" paneline gidip "Attach" düğmesine basarak ASP.NET tarafı için de uygun iexplorer instance'ını profiler'a ekleyebilirsiniz.

ASP.NET ve Silverlight
beraber...ASP.NET ve Silverlight beraber...

Böylece aynı raporda hem SL hem ASP.NET tarafınıa görebilir ve performans analizi yapabilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin ;)