Silverlight 5 RC'de Media Command desteği.

0 dakikada yazıldı

19590 defa okundu

Düzenle

Silverlight 5 RC ile beraber gelen bir diğer özellik ise Media Command desteği. Bunu ister klavyeler üzerinde bulunan özel tuşlarla ilişkili bir konu olarak ele alın ister harici kumandası olan ortamlarda Silverlight'ın çalışma durumunda gerekli destek olarak düşünün aslında konu çok basit :)

Medya oynatmaya dair düğmeleri olan bir
klavye.Medya oynatmaya dair düğmeleri olan bir klavye.

MediaCommand'lerin hepsi yani yukarıdaki klavyede gördüğünüz "Play", "Stop" gibi düğmelerin hepsi Silverlight'ta tek bir evente düşüyor artık. Söz konusu eventin adı MediaCommand ve doğrudan UserControl üzerinden erişilebiliyor.

[C#]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}         public MainPage()        {            InitializeComponent();            this.MediaCommand += new MediaCommandEventHandler(MainPageMediaCommand);        }         void MainPageMediaCommand(object sender, MediaCommandEventArgs e)        {                    }

MediaCommand eventine yukarıdaki gibi eriştikten sonra sıra geliyor
hangi düğmeye basılıp hangi komutun verildiğini anlamaya.

**[C\#]**

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}
        void MainPage_MediaCommand(object sender, MediaCommandEventArgs e)        {            if (e.MediaCommand == System.Windows.Media.MediaCommand.Play)            {             }        }

Gördüğünüz gibi eventimize gelen MediaCommandEventArgs üzerinden ulaştığımız ve adı yine MediaCommand olarak property bir enum veriyor. Bu enum ile beraber hangi düğmeye basıldığını anlayıp uygun şekilde gerekli implementasyonu yapabiliriz.

Tüm MediaCommand'lerin bir listesiniMSDN'de bulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta var. Menu, Title, Info, Display, Guide ve TVkomutları şimdilik sadece XBOX ortamındaki Silverlight için eklenmiş durumda. Bu komutlar Windows veya Mac'te bulunmuyor.

Hepinize kolay gelsin!