Silverlight 5 Beta TrickPlay

0 dakikada yazıldı

8130 defa okundu

Düzenle

Süper kısa bir posta hoş geldiniz :) Bu aralar böyle birkaç tane süper kısa yazılarım olacak. Silverlight 5 Beta ile beraber gelen ve önemli olduğunu düşündüğüm fakat bir o kadar da implementasyonu basit / kolay özelliklere değinirken konuyu çok da uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

TrickPlay derken?

Özellikle PodCast ve WebCast'leri dinlerken / izlerken hiç videonun veya sesin hızını arttırmayı düşündünüz mü? Özellikle çoğu podcast player bu işi hali hazırda yapıyor. Silverlight 5 Beta ile beraber bu özellik Silverlight'taki MediaElement'e de eklendi. Böylece video veya audio, her ne oynatıyorsanız MediaElement içerisindeki oynatılma hızını değiştirebiliyorsunuz.

[XAML]

     \<MediaElement Margin="80,86,117,94" \           PlaybackRate="2" Source="/Kalimba.mp3"/>

XAML kodunda da görebileceğiniz üzere MediaElement'in artık PlaybackRate diye bir özelliği var. Bu özelliğe vereceğiniz Double bir değer video veya sesin oynatılma hızını etkileyecektir.

Dikkat dikkat : Bu özelliğin SL5 Beta ile beraber geldiğini söylesem de :) aslında tam olarak gelmedi. Nasıl yani? MediaElement ile ses dosyası oynattığınızda PlaybackRate'in çalışmadığını göreceksiniz. Bu durum çok normal, Beta'da ses dosyalarında PlaybackRate çalışmıyor. Silverlight 5 release olduğunda çalışacak. MediaElement ile Video oynattığınızda PlaybackRate'i değiştirirseniz bu sefer de videonun etkilendiğini, duruma göre hızlanıp yavaşladığını fakat hiç ses gelmediğini göreceksiniz. İşte bu da yine Beta yüzünden :) Bilginize.