Sanal Android ile site testi

0 dakikada yazıldı

31921 defa okundu

Düzenle

Blogun yeni tasarımını ve yazılımını yayınladığım gün twitter üzerinden bazı arkadaşlar özellikle Android işletim sistemli cihazlarda tasarımla ilgili ilginç sorunlar yaşadıklarını bildirdiler. iPhone ve Windows Phone tarafında sitenin background resmindeki fixed background CSS ayarı dışında bir sorun gözükmüyordu :) Bu da çok hayati bir sorun olmadığı için pek önemsemedim fakat Android tarafında blogun durumu pek başarılı değil :)

Blogumun Android'deki garip
hali!Blogumun Android'deki garip hali!

Elimde Android'li herhangi bir cihaz olmadığı için testing amacıyla Android tarafındaki emülatörleri bir araştıriyim istedim. Belki sizin de bir gün ihtiyacınız olur diyerek araştırmalarım sonucu ilerlediğim yolu paylaşmak istiyorum.

İlk olarak makinemize Java SE Development Kit'i yüklememiz gerekiyor. Sonrasında üzerine Android SDK'yı da yüklersek aslında yükleme senaryomuz bitmiş oluyor. Bu arada aman dikkat Android SDK'yı C'de öyle bir yere yükleyin ki yüklediğin adresin içinde boşluk geçmesin :) SDK'nın böyle bir bugı varmış. Ben direk C:\Android altına yükledim ki sorun olmasın. Program Files altında sıkıntı oluyor. Linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Java SE Development Kit (JDK) 64-bit
  2. Android SDK

Android SDK'nın yüklemesi bitince "SDK Manager" diye bir uygulama açılacak. SDK Manager içerisinden sisteminize yüklenebilecek paketlerin bir listesi gelecektir. Ben tüm Android cihazlarına göre yeri geldiğinde test yapabilmek adına tüm paketleri seçtim. Açıkçası aralarında eminim ki gereksiz olanlar da vardır ama pek irdelemedim itiraf etmek gerekirse.

Android 3.2 Testi

İlk olarak en güncel sürümlerden birine bakiyim istedim. Android 3.2 ile bir sanal makine yarattım. Bunun için SDK Manager içerisinde Virtual Devices tabında "New" düğmesine tıklayarak ilerliyoruz.

Android 3.2 ile sanal makine
yaratalım.Android 3.2 ile sanal makine yaratalım.

Sanal makinemizi yaratırken Target olarak verdiğimiz sistem işletim sistemi sürümü oluyor. Bu sürümler ilk SDK Manager açılırken gelen listeden yüklediklerinizden biri olabilir ancak. O nedenle eksik birşeyler varsa o yüklemelere ve downloadlara göz atmak gerek. Çözünürlüğümüzü ve istiyorsak SD kart miktarını da seçenek "Create AVD" diyip sanal makineyi yaratıyoruz.

Ekran boyutunu gerçeğe uygun
ayarlayalım.Ekran boyutunu gerçeğe uygun ayarlayalım.

Sanal makineyi çalıştırmadan önce karşınıza son olarak yukarıdaki ekran gelecek. Burada "Scale display..." derseniz sanal makinenin bilgisayarınızın ekranında gerçek cihaz boyutunda gösterilmesi için gerekli ayarlar yapılabiliyor. Monitörünüz dpi ayarı ile inch olarak boyutunu girerseniz sanal makine gerçek boyutu ile ekranınıza gelecektir.

Blogun Android 3.2'deki durumu
iyi.Blogun Android 3.2'deki durumu iyi.

Görüldüğü üzere Android 3.2 ile ilgili bir sorunumuz yok :) Blog sağ salim karşımızda. Şimdi sıra geldi diğer sürümlerdeki testleri yapmaya. Yeni bir sanal makine yaratarak bu sefer Target olarak 2.3 sürümünü verdiğimde blogumun postun en başındaki sorunla baş başa kaldığını gördüm. Birkaç test sonrası aşağıdaki gibi bir CSS tanımı ile blogun sağındaki kolonu kaldırıp sol kısmı okunabilir şekilde bırakmayı başardım.

[CSS]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"} @media screen and (max-device-width:940px) {     #rightbadge     {         display:none;     }     #place     {         margin-top:5px;     position:absolute;      left:0px;      width:700px;     height:auto;     margin-left:10px;      } } ```

Burada özellikle önemli olan kısım max-device-width şeklinde css media query'si. Böylece artık sorunumuzu da çözmüş olduk :)

Android 2.3'de blogun düzeltilmiş
hali.Android 2.3'de blogun düzeltilmiş hali.

Görüşmek üzere!