Omnia 7'ye Internet Sharing

0 dakikada yazıldı

20579 defa okundu

Düzenle

Daha önceleri Samsung Omnia 7 ile yaşadığım bazı maceraları sizlerle paylaşmıştım :) Son son daha dün Omnia 7 için bir update daha çıktı, hatta bir değil üst üste iki update çıktı. Nette birçok yerde bu update'lerin Omnia 7'ye "Internet Sharing" yani "Access Point" olma özelliğini getirdiği söylense de bende durum böyle olmadı :) ve "Internet Sharing" gelmedi. Firmware ve OS sürümleri bire bir nette diğer söylenenlere uysa bile belli ki orada bir sorun vardı.

Neyse, ben de dayanamayıp artık bu işi legal / illegal bir şekilde çözme kararı verdim :) Daha önce de aslında bu updateler olmadan seksen takla atıp Internet Sharing'in Enable etmenin yöntemleri vardı fakat şu ana kadar "doğru vatandaş" konseptine resmi update'in gelmesini bekliyordum :)

WP7'de Internet
SharingWP7'de Internet Sharing

Yukarıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere şu anda Omnia 7'imde Internet Sharing var ve tabiri caiz ise "çatır çatır" da çalışıyor :) Peki siz nasıl yapabilirsiniz?

  1. İlk olarak "developer unlock"a sahip bir cihaza ihtiyacınız var. Bunu ister marketplace hesabınızla yapın ister cihaz başına 9$ alan Chevron Unlock aracı ile yapın.
  2. İkinci adımda makinenize Visual Studio ve WP7.5 SDK'larının yüklü olduğunu varsayarak :) SDK ile beraber gelen "Application Deployment" aracını kullanarak buradaki XAP dosyasını telefona atın.
  3. Telefonunuzla ##634# numarasını çevirerek "Diagnosis Application"'ın yüklenmesini sağlayın. Bu uygulama telefonun ROM'unda var. Siz numarayı çevirince telefonun uygulamalar listesine gelecek.
  4. "Diagnosis Application"ı açın ve bu sefer de *#9908# numarasını uygulama içerisindeki keypad'e girin.
  5. Karşınıza bir lisbox çıkarak. En alttan "System Tweaks"'ı seçip "Save" ve "Close" düğmelerine sırası ile basın.
  6. Telefonunuzu kapatıp açın ve işlem tamam!

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz 3G networkünü görmemeye başlayabilir. Kullandığınız operatörün APN ayarlarını elle sıfırdan yaparsanız herşey çözülecektir. Turkcell senaryosunda sadece APN Name olarak "internet" yazmanız yeterli olacaktır.

Bu işlemlerle beraber Omnia 7'de Internet Sharing aktif hale geldi :) Diğer telefonlarla ilgili maalesef fikrim yok.

Hepinize kolay gelsin.