Nokia Remote Device Access ile Testing

0 dakikada yazıldı

41189 defa okundu

Düzenle

Nokia tarafında yeni cihazlar çıktıkça cihaz çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Durum böyle olunca uygulamalarınızı da bu farklı cihazlarda test etmek ciddi sıkıntı olabilir. Tüm bu cihazlardan birer tane satın alıp zulalama şansınız olmayacaktır. Özellikle bireysel olarak uygulama geliştiren developerlar için bu iş epey zor. Seçeneklerden biri en yüksek modeli veya belki de en alt modeli almak olabilir. En yüksek modeli aldığınızda tüm özelliklere sahip bir telefonunuz varken en alt model ise aslında en düşük performanslı telefonu temsil ettiği için uygulamanızın tüm telefonlarda rahatlıkla çalışabileceğinden emin olmanızı sağlayacaktır. Fakat işin için şimdilerde bir de farklı Tablet'ler veya Phablet'ler girince :) konu daha da karışmaya başladı. En son çıkan 1080P çözünürlüğe sahip Lumia 1520 yüksek çözünürlüğü ile yeni test senaryolarına sebep olabilecekken tablet tarafında da Lumia 2520 geliyor. Gün geçtikçe bu cihazların çeşitliliği giderek artacak.

Nokia Remote Device Access

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere aslında Nokia'nın Nokia Developer Program çerçevesinde ilginç bir hizmeti var. Nokia Developer Program üyeleri tüm Nokia cihazlarını uzaktan test amaçlı olarak rezerve edebiliyor ve kullanabiliyorlar. Yani bugün gidip bir Lumia1020'ye uzaktan istediğiniz bir süre için el koyup remote olarak kullanabilir, uygulamanızı yükleyebilir ve test edebilirsiniz. İşiniz bittikten sonra cihazı bırakıp çıkarsınız. Böylece tüm bu farklı cihazların elinizde bulunması gerekmiyor ve test için ihtiyacınız olduğunda uzaktan cihazları rezerve edip kullanabiliyorsunuz.

Tüm bu işlemleri Nokia'nın sitesinde "Remote Device Access" sayfasında başlıyor. "Start using RDA Now" dedikten sonra Nokia Developer Program hesabınızla siteye giriş yapmanız gerek. Sonra karşınıza çeşitli Nokia cihazlarının bir listesi geliyor.

Nokia Remote Device Access'deki cihazların bir
kısmı.Nokia Remote Device Access'deki cihazların bir kısmı.

Bu liste içerisinden istediğiniz bir cihazı seçip uygun olduğu aralıklarla istediğin süre için rezerve edebilirsiniz. Ben yukarıdaki ekran görüntüsünde üzerinde hali hazırda SIM kartı da olan bir Lumia 1020 cihazını rezerve etmek için kolları sıvamıştım :) Cihaz listesi çok geniş, o nedenle kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. Rezervasyonu tamamladıktan sonra "Start" dediğiniz anda bilgisayarınıza Java tabanlı bir remote access yazılımı indirilecek. Bu yazılım üzerinden fiziksel cihaza ulaşabileceksiniz.

Remote Access için kullanacağımız
arayüz.Remote Access için kullanacağımız arayüz.

Ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere telefonun tüm fiziksel düğmeleri yazılımsal düğmelere atanmış durumda. İtiraf ediyim ki remote olduğu için uygulamanızın performansı adına remote bağlantı kullanım hissiyatını aktaramıyor ve teknik anlamda işlevsellik testleri için bence süper bir seçenek. Remote bağlantı aracı hem ekran görüntüsü almanızı hem de tüm oturumu videoya kaydetmenize de olanak sağlıyor.

Kendi XAP dosyasını
atabilirsiniz.Kendi XAP dosyasını atabilirsiniz.

Remote Device Access Client'ının toolbarındaki "Install Software" düğmesi ile XAP dosyanızı upload ederseniz doğrudan telefona yüklenecektir. Böylece tüm testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şu an için RDA'de Lumia 1520 ve 2520 cihazları yok ama çok yakında geleceği haberlerini aldım :) O nedenle cihazları satın almayı planlamak yerine belki de eğer elinizde yoksa bir Nokia Developer Account almayı düşünebilirsiniz. Böylece tüm cihazlara test amaçlı ulaşabilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin.