Nokia Glance Background

0 dakikada yazıldı

36026 defa okundu

Düzenle

Son update'ler ile beraber AMOLED ekranlara sahip Lumia'lara Glance özelliğinin geldiğini tüm Lumia sahipleri farkına varmıştır. Amber update'i ile beraber gelen bu özellik sayesinde lock screen'in önünde telefon kapalıyken de saat ve notification'lar gösterilebiliyor. Pil kullanımı üzerinde ufak bir etkisi olsa da bu özelliği bir de approximity sensör ile birleştirdiğinizde siz telefonunuzu cebinize koyduğunuzda tamamen pasif hale gelebilmesi ile beraber pil kullanımını çok etkilemediğini söyleyebilirim.

Glance Background'da şirket
logomuzGlance Background'da şirket logomuz

Nokia bu kadarla kalmayıp bu özelliği bir adım daha ileriye götürdü ve yeni duyurulan Glance Background uygulaması ile artık Glance ekranına istediğiniz bir fotoğrafı da koyabiliyorsunuz. Glance Background uygulaması şu anda telefona ayrıca marketplace'den yükleniyor ve bir update olarak gelmiyor. Hatta şu anki sürümü zate Beta aşamasında ama yine de denemeye değer. Pil kullanımı konusunda ise çok enerji tüketimi olmasın diye resim gösterilirken ekrandaki her iki yatay çizgiden biri pasif hale getirilmiş. Yani aslında gördüğünüz resim biraz eski televizyonlardaki çizgi çizgi görüntüye benziyor :) Çok yakından bakmazsanız bunu farkına varmayabilirsiniz :) veya farkına varmamak için çok yakından bakmayabilirsiniz de :P Yatay olarak pasif hale getirilen çizgiler saat başı aktif halde olanlarla değiştiriliyor. Böylece ekranınızda sürekli gözüken o resmin izinin kalması da engellenmiş oluyor.

Ben hızlı bir deneme ile çalıştığım şirketin logosunu koydum :) fena olmadı. WPCenral'da bu konuda bir yarışma bile yapıldı. Sonuçlara bir bakın isterseniz, yaratıcı fikirler yok değil.

Görüşmek üzere...