Nike Fuelband İnceleme ve API Wrapper Source Code

0 dakikada yazıldı

32711 defa okundu

Düzenle

Hatırlarsanız geçenlerde sporla alakalı donanım olarak Jawbone Up incelemesi yayınlamıştım. Hatta API'larını da bulduğum kaynaklardan derleyip mini bir de Wrapper'ın source kodunu GitHub'da paylaşmıştım :) Bu konuda ikinci baskıyı yaptıktan sonra sıra geldi bu sefer ne yapacağımıza :) Aslında aynı şeyi yapacağız fakat bu sefer donanım farklı. Bu sefer elimizde Nike'ın Fuelband'ı var ve API'ları ise public! ve evet, ben yine mini bir wrapper yazıp GitHub'da paylaştım.

İşte aşağıdaki cihazla ilgili inceleme videosunu bulabilirsiniz. Ben videoyu çektikten birkaç gün sonra Fuelband'ın yenisi Fuelband SE çıktı. Ama itiraf ediyim pek bir değişiklik yok. Sleep tracking gelmiş o kadar :) Zaten süper değişiklikler olsa SE demezler Fuelband 2 falan derlerdi :)

Wrapper'ın detaylarına girmeyeceğim. Source Code zaten Github'da duruyor. Nike yeni başlattığı API olayının dokümanlarını da kendi sitesinde yayınlamış durumda. Wrapper'a katkıda bulunmak isteyenler olursa Github'a beklerim. Ben şimdilik sadece Nike Fuelband için anlamlı olan API'leri wrap ettim. Sportwatch'ın datalarını açan API'larla uğraşmadım. Bir de tabi maalesef hala API dokümantasyonunda adam gibi Authentication API'ları yok :D Token'ların nasıl alınabileceğine dair bir API yok. Web arayüzünde token veren bir test arayüzü var ama onu da ben çalıştıramadım. O nedenle webden bulduğum random bir token ile yazdım tüm testlerimi. Umarım yakında Nike API'ları son haline getirir de herşey düzelir. Şimdilik anladığım kadarı ile zaten beta durumda API'lar. Yine de Nike gibi bir üreticinin de API açmak için çaba harcadığını görmek güzel. Darısı Adidas, Polar ve Garmin'in başına.

Unutmadan, Jawbone, Fuelband vs gibi cihazlar kullananlarınız varsa deneyimlerinizi yorumlarda bekliyorum. Ben bu paylaşımlara başladıktan sonra cihazlarla ilgili birçok soru gelmeye başladı e-mail ve twitter üzerinden. Bu soruları da yorum olarak yazabilirseniz :) cevapları ile beraber herkesin okuma şansı olur. ;)

Görüşmek üzere.