Neşet Suyu İstanbul Koşu Parkuru

0 dakikada yazıldı

9086 defa okundu

Düzenle

İstanbul'da çokça koşmama rağmen bir türlü Neşet Suyu'nda koşma şansım olmamıştı. Sevgili dostum Cengiz Han sağolsun bu hafta sonu onun teklifi ile Neşet Suyu'nda koşmaya gittik. Orman ortamında koşmayı ben inanılmaz seviyorum ama itiraf edeceğim sıcak havada ormanda koşmak hiç de kolay değilmiş. Nemin yüksekliği nefes almayı ciddi zorlaştırırken terlemeyi de inanılmaz noktalara getirebiliyor. Benim şansıma daha önce yaptığım orman koşular hep soğuk havalardaydı. Şu an sorarsanız soğuk havada orman koşusunu tercih ederim. Akciğerlerinizin üşüdüğünü hissedebiliyorsunuz ama ilginç bir doping havası veriyor. Neyse, Neşet Suyu koşusuna dönersek. Neşet Suyu aslında ilginç bir parkur. Nedeni ise Fıratpen tarafından yenilenerek kaliteli bir koşu yoluna çevrilmiş olması. Bu noktadan Fıratpen'in reklamını yapmaktan hiç çekinmeyeceğim çünkü yaptıkları işin benim için değeri büyük. Aşağıda hemen Fıratpen sitesinden yolla ilgili yaptıkları çalışmayı kısaca özetleyen bir metni paylaşmak istiyorum.

Kontrol altına alınan parkurun alt zeminine doğal yıkanmış ve un kıvamına gelmiş taş tozu, hemen üzerine ise darbeleri yumuşatması ve malzemeyi bir arada tutması için 6200 metre boyunca geotekstil keçe döşendi. En üstte ise doğal malzemelerden üretilip 800 derece santigratta pişirilen kiremit tozu ve irmiği karışım olarak kullanıldı.%40’dan fazlası sağlıklı bir koşu ve yürüyüş için uygun olmayan, yaşanan erozyon neticesinde iri (kaya) malzemeleri zemin üstüne çıkmış, zemini su aşınmaları sonucunda engebeli bir hal alan Neşet Suyu Parkuru, doğal kiremit tozu ve irmiğinden oluşan ve sporcu sağlığını koruyan bir zemine kavuşturuldu.

İşte tüm bu özellikleri nedeniyle Neşet Suyu hep merak ettiğim fakat bir türlü fırsatını bulamadığım bir koşu parkuruydu. Parkurun toplam uzunluğu 6KM olarak geçiyor. Benim koşumda 5.90 çıktı :) Ama GPS'tir bu ne yapsa yeridir. Benim hedefim Pace'imi 5 dakikanın altında tutmaktı ama maalesef 30 dakika yerine 31:36'da bitirdim. Sanırım bunun nedenlerinden biri parkuruun epey inişli çıkışlı olmasıydı. Tabi benim tercihim bu durumu yokuşlar yerine soğuk algınlığımın üzerine atmak :) Hasta olmasan kesin 30 dakikada bitirirdim... değil mi?

Neşet Suyu
ParkuruNeşet Suyu Parkuru

Her şey bir yana parkur gerçekten de güzel. 6KM de güzel ve ortalama bir mesafe. Hızlı bir koşu yapmak isteyenler için tek tur yetecektir. Uzun koşmak isteyenler de doğal olarak parkuru turlayabilirler. Bir tavsiye olarak parkuru birden çok defa turlayacaksanız her turda yön değiştirmenizin parkurun tüm heyecanını değiştireceğini söyleyebilirim. Yukarıdaki eğim haritasında bakarsanız parkurun başında doğrudan bir iniş gözüküyor. Ben parkur girişinde sol yoldan koşmaya başladım. Sağ yoldan giderseniz diğer yönde gitmiş oluyorsunuz ve o durumda da doğal olarak parkurun tam sonunda güzel bir yokuş sizi bekliyor :)

Neşet Suyu Girişi (Sol - Sağ Parkur Başlangıç
Noktaları)Neşet Suyu Girişi (Sol - Sağ Parkur Başlangıç Noktaları)

Parkur boyunca beni en çok şaşırtan şey hiçbir noktada telefon çekmiyor olmasıydı. Ormanın içine direk mi diksinler? Hani doğa dostu koşucusun sen? diyebilirsiniz. Birincisi doğa dostu olduğum kadar teknoloji dostuyum da :) İkincisi ... koşuda birisinin başına bir şey gelirse ne olacak? Hatam varsa düzeltsin yazımı okuyanlar ama ben koşu yolu boyunca yol kenarda acil durum telefon istasyonları falan görmedim. Cep telefonunun da çekmediği düşünülürse... Allah korusun. Ormanın içindeki koşu parkurunu geçin parkurun girişinde daha "civilize" ortamda bile Turkcell tek bar çekiyordu. İnternet falan hak getire zaten. Bu kadar koşucunun gittiği bir yerde servis sağlayıcıların bu kadar alakasız bir duruş sergilemesine şaşırdım. Direk dikemiyorlarsa bir mobil istasyon göndersinler hafta sonları bari, hatta bıraksınlar mobil istasyonu orada. Benim işim değil sonuçta ama bunun bir çözümü vardır eminim ki çözmek istenirse. Benim size tavsiyem ya tek başınıza koşmaya gitmeyin ya da koşuya başlamadan önce eşe dosta haber verin "1 saatten aramazsam anla ki başıma bir şey geldi" tadında.

Neşet Suyu Start
NoktasıNeşet Suyu Start Noktası

Peki bu kadar konuştum da Neşet Suyu'na nasıl giderim derseniz? Araba ile gidecek olan hemen buradan 41.1860655, 28.9686417,16 ulaşabilirler hedeflerine. Avrupa yakasında olanlar M2 Metro ile Hacıosman'a gidip taksiye binebilirler veya biraz daha zorlamak için 42HM ile Kemerburgaz Yolu durağında inip taksiye binebilirler. Karşı taraftan, Kadıköy'den örnek vermek gerekirse Metrobüs ile Zincirlikuyu ve sonra 42M ile yine Kemerburgaz Yolu durağı üzerinden ilerlenebilir. Benim bilmediğim alternatifler de olabilir :) araştırın derim.

Görüşmek üzere.