MSDN Flash Kasım 2016 İçeriği

42 dakikada yazıldı

11929 defa okundu

Düzenle

Hatırlarsanız geçen ay epey sakin geçmişti. Bu ay ise tam tersine, inanılmaz yoğun bir ay oldu. Özellikle Microsoft Connect etkinliği ile beraber duyuruların sonu gelmedi. Her zamanki gibi yine hızlı bir liste yapalım, sonra da birkaç tane duyurunun detaylarına göz atarız.

Liste uzun demiştim. Geçen ayki sessizlikten sonra bu ay okuyacak, karıştıracak, deneyecek çok şey var. Aşağıda birkaç ana başlığı ayrıca sizler için toplamaya çalıştım. Bol haberli bu ayın tadını çıkartın. Görüşürüz.

Daron Yöndem
@daronyondem
MVP, Microsoft Regional Director

Visual Studio for Mac!

Sanırım bu haberin başında uzun bir es vermem gerekiyor. Derin bir nefes alıp, haberi sindirmeye çalışmak gerek. Microsoft’un artık Mac ortamı için bir Visual Studio sürümü var. İşin özüne inecek olursak Xamarin Studio adını değiştirdi ve üzerine de .NET Core ile back-end API development özellikleri geldi diyebiliriz. Zamanla Razor gibi view engine’lerin de VS for Mac’e geleceğinden bahsediliyor. Detayları merak edenler buraya bir göz atabilirler.

Visual Studio 2017 RC çıktı!

Visual Studio’nun yeni sürümüne çok yaklaştım. RC sürümündeki yenilikler arasında dikkati çekenler ilk aşamada yazılım geliştirici üretkenliğini arttırma amaçlı özellikler oluyor. Bir adım daha ileri gittiğinizde VS 2017 RC ile beraber birçok yeni toolkit’in de geldiğini görebilirsiniz. Bunlardan en popüleri belki de Docker Toolkit. Visual Studio 2017 RC yeniliklerine hızlıca bakmak isteyenler bu yazıyı okuyabilirler.

Linux üzerinde SQL Server Preview oldu.

SQL Server’ın Linux ortamına gelmesi ile ilgili haberler ilk günden beridir büyük şaşkınlık yaratıyor. Oysa .NET Core ile artık uygulamaların platform bağımsız olduğunu düşünürseniz beraberlerinde bir veritabanı motorunun da bulunması çok önemli. O nedenle SQL Server’ın Linux’e taşınıyor olması .NET Core geliştiricileri için büyük değere sahip. SQL Server’ın Linux tarafındaki Preview haline ulaşmak için buradan ilerleyebilirsiniz.

Visual Studio Team Foundation Server 2017 RTM oldu.

Özellikle kendi sunucularında TFS kullananlar için 2017 sürümünün RTM olması çok değerli. Package Management tarafında artık Private Nuger feedleri oluşturabilirsiniz. Git tarafında birçok yeni özellik geliyor, squash merge, iterative reviews bunlardan birkaçı. Java build templates, Xamarin build tasks, Docker desteği… Daha fazlasını merak edenler hemen bu linkten devam edebilirler.