MSDN Flash Eylül 2016 İçeriği

94 dakikada yazıldı

15303 defa okundu

Düzenle

Geçen gün hepimiz adına göğüs kapartan bir haber aldım. Bulunduğumuz bölgede hayatına devam edebilen tek MSDN bülteni olarak MSDN Türkiye olarak biz kalmışız. İtiraf etmek gerekirse her ay bülten içeriğini hazırlarken aklımdaki “kaç kişi okuyor acaba” sorularının cevabını bu şekilde almak beni çok sevindirdi. Hepinize teşekkürler.

Biliyorum, siz şu an bu yazıyı blogumda okuyorsunuz :) Bu yazılar aslında MSDN Bülten'i için hazırladığım aylık haber bültenleri. Microsoft MSDN Bülten'ine abone olmak isteyenler buradan olabilirler.


Her zamanki gibi detaylara girmeden önce ana başlıklar;

DevOps konulu, yine bir Istanbul Azure Meetup reklamı :) geçen ay hatırlarsanız DevOps etkinliğinin duyurusunu paylaşmıştım sizlerle, yine başarılı bir şekilde etkinlik kaydını almayı başardık. Video kaydın buradan ulaşabilirsiniz; https://channel9.msdn.com/Blogs/daronyondem

TypeScript 2 çıktı!

1.5 sürümü sonrasında Angular 2’nin de TypeScript kullanması sonrasında TypeScript gelişimine adım adım devam ediyor. Taze taze TS2 denemek isteyenler için Visual Studio 2015 Update 3 sonrasında kurabileceğiniz TypeScript 2.0 araçları burada.

Azure Service Fabric Windows Server ve Linux’te!

Azure’daki Microservices çözümlerinden biri olan ve bugüne kadar sadece Windows ortamında sunulan Azure Service Fabric hizmeti artık Linux ortamında da sağlanacak. Şu an için Preview olarak duyurulan hizmet ile Reliable Services ve Reliable Actors, Service Fabric Framework ile Linux üzerinde Java ve .NET Core ile kullanılabilecek. Service Fabric’i denemek isteyenler buradan kaynaklara ulaşabilirler. Service Fabric’i kendi Windows Serverları üzerinde çalıştırmak isteyenler de buraya göz atabilir.

Windows Desktop uygulamaları artık Windows Store’da.

Desktop uygulamalarını Windows Store’a taşıma konusu Build 2016 ile beraber sahneye çıkmıştı. Klasik desktop uygulamalarını UWP ortamına taşıyan Desktop Bridge de en son Windows Anniversary Update ile yazılımcılarla paylaşıldı. Şu an ise artık zincirin son halkası olarak Desktop App Converter’ın kendisi de Windows Store’da. Desktop App Converter konusunda detayları merak edenler buradan ilerleyebilir.

Azure Monitor Preview çıktı!

Preview olarak duyurulan Azure’daki yeni hizmetlerden Azure Monitor kaynaklarınıza dair bir çok metriği izleyebilmenizin yanı sıra uyarı kuralları da koyarak haberdar olabilmenizi sağlıyor. Detayları merak edenler buradan ilerleyebilirler.