MIX 2011 Gün 1 Raporu

0 dakikada yazıldı

24548 defa okundu

Düzenle

Bugünlerde MIX 2011 konferansı nedeniyle Amerika, Las Vegas'tayım. Konferansın birinci ve ikinci gününde KeyNote konuşmalarında yapılan duyuruları sizle gün gün paylaşacağım :) Haberleri daha anlık takip etmek isteyenler twitter'dan da takip edebilirler.

MIX özünde Microsoft'un hem web konferansı hem de designer ve developer konferansı veya benim tabirimle aslında "devigner" konferansı :) O nedenle MIX'ten benim bu sene beklentilerim WP7, HTML5, SL5, Kinect şeklinde. Geçen sene NUI (Natural User Interfaces) üzerinde durulmasını ve aslında konferansın ana temalarından biri olan Kullanıcı Deneyimi (UX)'nin de bir alt basamağı olmasını da göz önüne alırsak Kinect de çok uygun bir konu olacaktır.

Peki ilk günde neler oldu?

Günün en bomba haberlerinden biri Internet Explorer 10'un ilk Preview'unun duyurulmasıydı. CSS3 Multi-column Layout, CSS3 Grid Layout, CSS3 Flexible Box gibi bazı draft HTML5 implementasyonlarının bulunduğu IE10 Preview HTML5 konusuna MS'in verdiği önemi tekrar ortaya koyuyor. Preview ayrı bir tarayıcı olarak yüklendiği ve IE9'un yerini almayacağı için hemen buradan indirip test edebilirsiniz isterseniz ;)

Internet Explorer 10 Preview 1
çıktı!Internet Explorer 10 Preview 1 çıktı!

Bir diğer duyuru ise ASP.NET MVC 3 ile ilgili araçların yenilendiği. Dikkat dikkat :) MVC3 ile ilgili bir değişiklik yok, değişen tek şey Visual Studio içerisindeki MVC 3 ile ilişkili araçlar. İsteyenler hemen indirip kurulumu başlatabilirler, hali hazırdaki hiçbir projeniz etkilenmeyecektir. Yeni araçlar ve yeni şablonlar ile beraber her yeni MVC3 projesi artık jQuery, Modernizr, ve EF Code First 4.1 güncellemelerini içeriyor. Bu arkadaşların projelere implementasyonu ise NuGet ile yapılıyor. Eski projelerinize dependency'leri NuGet ile eklemek için aşağıdaki komut setini kullanabilirsiniz ;)

PM> install-package jQuery\ PM> install-package jQuery.vsdoc\ PM> install-package jQuery.Validation\ PM> install-package jQuery.UI.Combined\ PM> install-package EntityFramework\ PM> install-package Modernizr

MVC3 Tooling Update ile ilgili yakında başka bir yazı yazmayı planladığım için çok detayına girmek istemiyorum. Code First EF ile beraber artık araçlar Controller vs kodlarını auto generate edebiliyorlar. Ek olarak view engine seçim ekranına bir de HTML5 seçeneği gelmiş durumda. Eğer bu seçeneği işaretlerseniz tüm HTML markup HTML5 olarak yaratılıyor.

Duyuruların sonu gelmiyor... Steven Sinofsky ve Dean Hachamovitch
sahnede.Duyuruların sonu gelmiyor... Steven Sinofsky ve Dean Hachamovitch sahnede.

MVC3 güncellemesinden bahsederken dikkatinizi çekmiştir diye tahmin ediyorum :) Entity Framework 4.1 güncellemesi de artık karşımızda. Code First diyorum detaylarına girmiyorum! Tıklayın, indirin ;)

Duyuruların sonu gelmedi :) Azure ayağında Windows Azure AppFabric Access Control'de bir güncelleme geldi. Zaten ADFS desteği ile bizi kendine aşık :) eden ACS'e Twitter ve Facebook update'leri geldi!!! Haberleri sırasıyla paylaşiyim; 30 gün içinde Windows Azure AppFabric Caching release oluyor, her verdiğim Azure eğitiminde en sık sorulan soruya cevap niteliğinde :) Windows Azure Traffic Manager CTP'si geldi. Azure ortamında Smooth Streaming için Windows Azure Content Delivery Network Preview çıktı! Say say bitmiyor :)

Umbraco için Azure
AccelratorUmbraco için Azure Accelrator

Azure ayağında şu ana kadar gördüğüm en süper implementasyonu da yine MIX'teki duyuru ile görmüş oldum :) Umbraco'nun şu anda Azure Accelerator ile yaptığı ve bir sonraki sürümlerine doğrudan entegre edecekleri mekanizma Azure'un tüm değerini tam olarak ortaya koyuyor. Bir site düşünün ki aldığı yükü kendi ölçüp, değerlendirip, kendi kendine kaç sunucuya expand edeceğine karar verip bunu transparan bir şekilde Azure API'leri ile yapabiliyor. İşte Umbraco ekibi bunu yapmış! İnanılmaz diyeceğim ama aslında herşey zaten hazır :) Onun yerine "Muhteşem" diyeceğim :) Hemen accelerator'ı indirip azure deploymentı yapmak isteyenleriniz olsun :) herşey CodePlex'te.

Özetlemek gerekirse :)

Internet Explore 10 Preview 1\ ASP.NET MVC 3 Tooling Update\ Entity Framework 4.1 Update\ Windows Azure AppFabric Access Control Update\ Windows Azure AppFabric Caching Release çok yakında!\ Windows Azure Traffic Manager CTP\ Windows Azure Content Delivery Network Preview\ Umbraco Azure Accelerator\

İlk günden bu kadar :) Bakalım yarın neler olacak. Görüşmek üzere.