MIX 2011 2. Gün Raporu

0 dakikada yazıldı

12937 defa okundu

Düzenle

Dün MIX2011'in lk gün duyurularını sizlerle paylaşmıştım. Şimdi de geldi sıra ikinci güne. Tahmin ettiğim üzere ikinci gün KeyNote çok daha heyecanlı oldu. WP7, SL5 gibi top konuların hepsi ikinci güne saklanmıştı. Aslında bu durum ikinci gün KeyNote'unun DJ performansı ile başlamasından bile belliydi :) Birinci gün böyle bir hareket yoktu :)

MIX 2011 Gün 2 KeyNote
başlıyor...MIX 2011 Gün 2 KeyNote başlıyor...

Güne hemen Windows Phone 7 ile başladık. Mango kod adı ile adlandırılan ve bu yılın sonuna doğru gelecek olan update ana konumuzdu. Update ile beraber ilk defa birçok şey alenen duyuruldu :) Hemen haberini veriyim, Mango update'inde telefona gelecek tüm özelliklerin developer araçları bir ay içerisinde çıkmış olacak.

Mango update'inde KeyNote içerisinde bahsedilen ilk şey WP7 arayüzünde tüm uygulamaların listelendiği kısımda arama yapılabilmesi oldu. Basit ve önemli bir eksikti bu durum. Giderileceğini görmek güzel oldu. Marketplace arama ekranların kategoriler Pivot kontrolü olarak geliyor. Böylece artık arama sonuçları karışık gelmeyecek :)

En ilginç noktalardan biri Mango ile beraber Internet Explorer 9'un WP7'ye de geleceği. Demolarda HTML5'teki audio ve video elementlerinin doğrudan WP7'de çalıştığını gösterildi. Bunun yanı sıra tabi ki IE9 ile beraber tarayıcı içi hardware acceleration da WP7'ye gelmiş oluyor. Bu konuda performansı kanıtlamak için demoda bir Android ve iPhone'u sahneye alındı :) Sonucu aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

iPhone, Android ve WP7'de HTML5
testi.iPhone, Android ve WP7'de HTML5 testi.

Gelelim daha ilginç ve güzel gelişmelere. WP7'de mango update ile beraber Socket desteği, SQL CE, Contact ve Calendar erişimi için API'ler, kamera'dan RAW video erişimi, Gyro desteği!, Pusula erişimi için API, Multitasking, Background Alarm, Background Audio, Background Task ve Background Download destekleri gelecek! Liste epey uzun ve süper! :) Tabi bu kadar yenilik telefona gelirken araçları da es geçmiş değiller. Malum developer araçlarında da ciddi eksikler vardı.

Windows Phone 7 araçlarında Accelerometer ve Location simülasyon
araçları.Windows Phone 7 araçlarında Accelerometer ve Location simülasyon araçları.

Benim en çok sevindiğim Accelerometer ve Location API'leri için gerekli simülatörlerin eklenmesi oldu. Bu özellikleri kullanan uygulamaları test etmek gerçekten sıkıcı oluyordu. Ek olarak WP7'ye özel süper profiling araçları geliştirilmiş! GPU ve CPU'nun ayrı ayrı test datalarının toplanabildiği ve analiz edilebildiği ekranlar yapılmış.

Silverlight 5 Beta Çıktı!

KeyNote içerisindeki en büyük duyurulardan biri de Silverlight 5'in Beta'sı oldu. Bu yazın release olmasını beklediğim Silverlight 5'in Beta'sını şu anda makinalarınıza indirebilirsiniz. Dikkat :) Production makinelere yüklememekte büyük fayda var. SL5 ile gelen özellikleri saymak çok uzun sürebilir! :) Fakat hem benim favorilerimi hem de KeyNote'da özellikle üzerinde durulanları hızlıca sayiyim. Birincisi 3D! Artık gerçek anlamda XNA API'leri ile beraber 3D Silverlight içerisinde kullanılabiliyor. Bir diğer muhteşem haber ise XAML debugging :) artık XAML bindinglerinize debug point koyabiliyorsunuz! Databinding, kontroller ve bunu takiben MVVP implementasyonu ile ilgili de birçok yenilik söz konusu. WCF için WS-Trust desteğinin de geldiğini söyleyerek listeyi kısa tutmaya çalışacağım. Yakın zamanda bu konularda ayrı makalelerle tek tek yenilikleri inceliyor oluruz.

Kinect SDK

KeyNote'un devamında sahnede Kinect vardı. Gelmiş geçmiş en hızlı satan elektronik cihaz olduğunun altı çizilerek :) herkesin beklediği SDK'in önümüzdeki ilkbaharda çıkacağı duyuruldu! Tabi önemli bir detay var ki ilkbaharda çıkacak olan SDK ticari kullanıma kapalı olacak ve ticari kullanıma açılma şekli veya zamanlaması ile ilgili şu anda bir tarih verilmiyor. Yine de Kinect SDK ile güzel işler çıkartılabiliyor gibi duruyor. SDK'in kullanımı Windows 7'deki Sensor API'ye çok benziyor.

Körler için Kinect ile
çözüm!Körler için Kinect ile çözüm!

Keynote kafalarına birer Kinect takıp :) körler için yönlendirme mekanizması geliştiren genç bir ekibin minik sunumu ile sonlandı :) Fikir muhteşem olduğu kadar sunum da eğlenceliydi açıkçası :) Umarım ileride Kinect biraz daha minik bir hal alır ve böylece bu proje de gerçek olabilir.

Keynote kapanışında artık bu tarz konferanslarda alışılmış hale gelen :) (Biliyorum garip ama öyle) katılımcıların hediye beklentisini Microsoft her katılımcıya bir Kinect hediye ederek karşıladı. Hatırlarsanız PDC 2009'da laptop, PDC 2010'da Windows Phone hediye edilmişti. Ben de Kinect'imi SDK çıkana kadar saklamak üzere aldım. Malum XBOX yok bende :) pek almaya da niyetim yok şimdilik. O nedenle Kinect SDK'i bekleyeceğim.

Surface 2

MIX'in ikinci gününde ufak bir sürpriz daha oldu. Surface 2'yi yakından inceleme şansım oldu. O kocaman masa :) tamamen ufacık, incecik bir hale gelmiş. Bu sefer doğrudan Samsung tarafında üretilen Surface böylece daha geniş bir pazara yayılabilecek. Cihaz en-boy olarak aynı boyutlarda kalsa da Full HD çözünürlüğe upgrade edilmiş. 2.9GHz Athlon II X2 işlemci ve AMD Radeon HD 6700M ekran kartı ile beraber gelen Surface 2 8'e yükseltilebilen 4GB RAM ile beraber geliyor. Dahili 360GB 7200rpm diskin yanı sıra ekstra bir slota ek bir HDD de konabiliyor. Cihazın liste fiyatı ise 7600$ olarak belirlenmiş.

Karşınızda Surface
2!Karşınızda Surface 2!

Böylece artık Surface 2 her tür ortama uyum sağlayabilir bir hal almış. En basitinden artık altına ayak sokulabilir :) bir masa olmanın yanı sıra içinde bir de Accelerometer barındırıyor. Böylece duvara monte edilme senaryosu ile masa üstü kullanım gibi senaryolar arası geçişlerde yazılımların bunu algılayabilmesi de sağlanmış.

Böylece MIX maceramızı 2011 için de bitirmiş olduk. MIX üçüncü günü ile yarın devam edecek fakat herhangi bir KeyNote yok, yani sadece normal oturumlar olacak. O nedenle büyük bir duyuru vs beklemiyorum. Yine bir hareket olursa tabi ki twitter sonrasında da blogdan paylaşırım ;)

Görüşmek üzere.