Microsoft Azure CDN Kullanımı

46 dakikada yazıldı

20490 defa okundu

Düzenle

CDN (Content Delivery Network)'leri tüm dünyaya yayılmış bir static içerik cacheleme servisi olarak düşünebilirsiniz. Uygulamanıza veya blob'unuza gelecek trafiğin ciddi şekilde azalmasını, kaldırılabilecek yükün artmasını ve farklı bölgelerde önbelleklemeler sayesinde genel performasın da tabiri caiz ise :) tavan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Azure web yönetim panelinden aktif hale getirebileceğimiz Azure CDN servisini bir Azure Storage'daki bloblar, Web Apps, Cloud Services ve Media Services için aktifleştirdiğiniz anda söz konusu endpointlerin tüm public access'i olan içerik CDN edge caching'e tabi tutulacaktır :) Yani blobdaki bir dosyayı değiştirdiğinizde CDN'deki cache'li halinin TTL'i bitip expire edene kadar değişiklik dışarıya yansıyamayacaktır. Bu durumun sorun yaratacağını düşündüğünüz senaryolarda CDN seçeneğini tekrar değerlendirmeniz faydalı olabilir. Ayrıca 10GB üstü bloblarınızda da CDN'de performans sorunları yaşayabileceğinizi şimdiden söyliyim.

Tüm bunların haricinde isterseniz Azure DataCenter dışındaki bir endpoint için de CDN ayarlayabilirsiniz. Bunun için Origin Type olarak Custom Origin diyerek URL vermeniz yeterli. Verdiğiniz URL kendi veri merkezinizde veya Amazon'da vs olabilir.

Yeni bir CDN Endpoint
eklerken.Yeni bir CDN Endpoint eklerken.

Endpointi yarattıktan sonra ihtiyacınıza göre HTTPS ve/veya QueryString desteğini de alt menüden açabilirsiniz.

Endpointin kaynağını
belirlerken.

Ek olarak standard CDN Endpoint adresi yerine kendi domaininizden bir sub-domain kullanmak isterseniz bunu da *Manage Domains bölümünden yaparak ufak bir CNAME ayarı ile işi bitirebilirsiniz.

Azure CDN POP lokasyonları.

Görüşmek üzere!