Makinemizi Windows Azure'a hazırlamak (SDK2.2)

0 dakikada yazıldı

16641 defa okundu

Düzenle

Windows Azure dünyasına girişimize devam ederken :) sıra geldi yavaş yavaş elleri kirletmeye... Azure ile ilgili ilk projemizi yaratma yolunda ilerlerken doğal olarak Visual Studio açıp birşeyler yapmak için bazı yüklemeler yapmamız gerekecek. Gelin şimdi beraber neler yapmamız gerektiğine hızlı bir göz atalım.

SQL 2012 Express

Benim gibi kaç tane çılgın var bilmiyorum fakat ben developer makinesinde SQL Express sevmeyen bir insandım :) Bunu desteklemek için birçok neden bulabilirim ama detaylara girmeyelim :) Genelde hep SQL'in Developer Edition'ı default instance kurar devam ederdim. Windows Azure SDK'yi kurup local emülatörleri kullanmaya başladığınızda göreceksiniz ki bu emülatörlerin bazıları arka planda SQL LocalDB kullanıyor. Bu yeni bir durum, eskiden emülatörler SQL Express kullanıyorlardı. Aslında bu SQL değişikliği, yani Express'den LocalDB'ye geçiş biraz da Full IIS'ten IIS Express'e geçiş ile alakalı. Bu konuya birazdan değineceğiz. Fakat şimdilik aklınızda olsun, eğer ki local development için Full IIS kullanma kararı alırsanız yanına bir de SQL Express koymanızda fayda var. LocalDB'nin In-Proc yapısı sizi sarmayabilir :) Özetle, eğer "Başım ağrımasın, aman kurarım, parayla değil ya..." modundaysanız kurun dursun :) Ama itiraf ediyim, LocalDB de fena çalışmıyor Storage Emülator'üne deli deli abanmayacaksın testlerde LocalDB ile yaşayabilirsiniz.

IIS Express

Eski SDK sürümleri ile çalışanlar varsa IIS Express'in yeni olduğunu göreceklerdir. Eskiden Full IIS üzerinden çalıştırmamız gerekiyordu Emülatörü. Bu nedenle her seferinde Visual Studio'yu da "Admin" hakları ile açmamız şarttı. Artık şartlar değişti ve Visual Studio'yu admin hakları ile açmadan da emülatörleri IIS Express ile kullanabiliyoruz. İşin tek sıkıntılı tarafı IIS Express'in Multi-Instance local debugging desteklememesi. Eğer Azure rollerinizde birden çok instance ayağı kaldırarak test yapmak istiyorsanız bunu makinenizde yapmanın tek yöntemi Full IIS kullanmak. "Benim ihtiyacım olmaz" diyorsanız eğer benden söylemesi "kaçınılmazı ertelemekten" başka birşey yapmış olmazsınız :) Eninde sonunda multi-instance local debugging yapacaksınız :) O nedenle benim tavsiyem daha Visual Studio bile kurmadan temiz temiz Full IIS'inizi de kurun. Böylece sonra keyfiniz istediğinde projenin debug modundaki ayarları yapıp istediğiniz IIS Express istediğinizde Full IIS kullanırsınız. Herşeyi kurup bitirdikten sonra üzerine IIS bindirmek farklı sıkıntılara neden olabilir.

Yükleme yollarında...

 Artık sıra geldi yüklemelerimizi yapmaya. Bunun için hızlıca Visual Studio'yu açıp yeni bir Cloud projesi yaratabilirsiniz desem de inanmayın :)

Azure araçlarını
edinirken...Azure araçlarını edinirken...

Yukarıdaki manzarada gördüğünüz "Get Windows Azure SDK for .NET"i seçerek yeni bir proje yaratırmış gibi ilerleyebilirsiniz. Ekrana hemen (Visual Studio) içerisinde bir web sayfası açılacak ve oradan direk download işlemini yaparak yüklemenizi başlatabileceksiniz.

Yüklemeye doğru adım,
adım...Yüklemeye doğru adım, adım...

Download düğmesine bastığınızda karşınıza "Web Platform Installer" yüklemesi gelecek. Yine web sitesinden "Download / Install" diyerek yüklemeyi yapabilirsiniz. Yükleme öncesinde makinenizdeki gerekli şartları kurulum uygulaması test edecektir. Bu şartlar ve makinenizde hali hazırda yüklü olanlar da göz önüne alınarak yeni bir download listesi oluşturulacak. Listeyi onayladığınız gibi tek tek herşey makinenize indirilecek ve kurulacak :) Tüm bu süreç bittikten sonra artık Visual Studio'da Cloud projelerinizi görebileceksiniz. Unutmadan, yüklemeyi Visual Studio içerisinden başlattıktan sonra yükleme süresince Visual Studio'nun kapalı olması gerektiği için VS'yi kapatmayı unutmayın :)

Yükleme tamam.Yükleme tamam.

İşte herşey tamam. Artık yeni Azure projeleri yaratmak için herşey hazır. Hadi ne bekliyorsunuz?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere ;)