Makinemizi Windows Azure'a hazırlamak

0 dakikada yazıldı

27903 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.2 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Windows Azure dünyasına girişimize devam ederken :) sıra geldi yavaş yavaş elleri kirletmeye... Azure ile ilgili ilk projemizi yaratma yolunda ilerlerken doğal olarak Visual Studio açıp birşeyler yapmak için bazı yüklemeler yapmamız gerekecek. Fakat onların öncesinde birkaç sorun yaratabilecek noktadan bahsetmek istiyorum, sonra da yükleme senaryomuza bakarız.

SQL 2008 R2 Express

Benim gibi kaç tane çılgın var bilmiyorum fakat ben developer makinesinde SQL Express sevmeyen bir insandım :) Bunu desteklemek için birçok neden bulabilirim ama detaylara girmeyelim :) Genelde hep SQL'in Developer Edition'ı default instance kurar devam ederdim. Windows Azure SDK'yi kurup local emülatörleri kullanmaya başladığınızda göreceksiniz ki bu emülatörlerin bazıları arka planda SQL kullanıyor. Maalesef default ayarlarda SQLEXPRESS'i arıyorlar :) Aslında çok büyük bir sorun değil bu çünkü isterseniz konsoldan birkaç takla ile konfigürasyonu değiştirebiliyorsunuz fakat siz de benim gibi tembelseniz :) SQLExpress kurun dertlerden kurtulun :) Saçma ve tembelce bir tavsiye olduğunu biliyorum ama parayla değil ya, kurun gitsin :)

VMWare Workstation

Şimdi bu da nereden çıktı diyorsunuz :) Eğer makinenizde VMWare Workstation kurulu ise ... silin! Şaka şaka :) Evet Microsoft büyük ihtimal ile silmenizi tercih edecektir malum rakipler :) ama sadece gidip servislerden Workstation Server servisini durdurmanız da yeterli olabilir :) Söz konusu servisin kullandığı portlar local azure emülatörü ile çakışıyor ve süper anlamlı hatalar alarak günlerinizi çürütüyorsunuz.. :) yani çürütebilirdiniz eğer bu yazıyı okumasaydınız.

Regional Settings

Az kaldı bir gün Windows Azure Türkiye'ye de gelecek. İşte o zamana kadar Control Panel'e gidip Regional Settings'deki herşeyi İngilizce yapıyorsunuz! :) Buna dil ayarlarından tutun bulunduğunuz ülke ayarına kadar herşey dahil. Dil İngilizce, ülke ABD olursa hiçbir sorun yaşamazsınız. (Not: Lütfen bu cümleyi tek başına kullanmayalım :)).

Son dokunuşlar

Şimdi olur ya ... birşeyler ters gider diye birkaç noktadan daha bahsedelim hızlıca. Makinenizde ASP.NET ve IIS kurulu olsun :) Özellikle IIS çoğu yazılımcının makinesinde olmayabiliyor. ASP.NET Development Server (Cassini) kullanmaya alıştığımız için özel senaryolar haricinde IIS makinede kurulu mu değil mi detayını gözden kaçırabiliyoruz. Azure emülatörü için IIS şart.

Yükleme yollarında...

 Artık sıra geldi yüklemelerimizi yapmaya. Bunun için hızlıca Visual Studio'yu açıp yeni bir Cloud projesi yaratabilirsiniz desem de inanmayın :)

Azure araçlarını
edinirken...Azure araçlarını edinirken...

Yukarıdaki manzarada gördüğünüz "Enable Windows Azure Tools"u seçerek yeni bir proje yaratırmış gibi ilerleyebilirsiniz. Ekrana hemen (Visual Studio) içerisinde bir web sayfası açılacak ve oradan direk download işlemini yaparak yüklemenizi başlatabileceksiniz.

Yüklemeye doğru adım,
adım...Yüklemeye doğru adım, adım...

Download düğmesine bastığınızda karşınıza "Web Platform Installer" yüklemesi gelecek. Yine web sitesinden "Download / Install" diyerek yüklemeyi yapabilirsiniz. Yükleme öncesinde makinenizdeki gerekli şartları kurulum uygulaması test edecektir. Bu şartlar ve makinenizde hali hazırda yüklü olanlar da göz önüne alınarak yeni bir download listesi oluşturulacak. Listeyi onayladığınız gibi tek tek herşey makinenize indirilecek ve kurulacak :) Tüm bu süreç bittikten sonra artık Visual Studio'da Cloud projelerinizi görebileceksiniz.

Yükleme tamam.Yükleme tamam.

İşte herşey tamam. Artık yeni Azure projeleri yaratmak için herşey hazır. Hadi ne bekliyorsunuz?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere ;)