Macbook Air Windows 8 ile Muhteşem

0 dakikada yazıldı

39307 defa okundu

Düzenle

Eskiden donanım incelemeleri yazardım :) Darkhardware'de editördüm. Sonrasında PCWorld'de PCExtra'da da bolca yazmıştım hatta. Ne günlerdi :) Lise yılları. Her neyse... Donanım'dan uzaklaşmış olsam da doğal olarak eski deneyimlerin de depreşmesi ile ve herkesin hayatında da olduğu kadar benim de hayatımda hala donanımlar mevcut :) Bundan sonra donanım inceleme yazıları yazacağım falan demiyorum :) ama son günlerde yaşadığım MacBook deneyimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uzun süredir mobil bir laptop arayışındaydım. Development makinesi olarak kullandığım Dell M6600 maalesef pek taşınabilir bir cihaz değil. Nitekim çok taşıdım, bazen taşıyorum da :) 7 saat pil ömrü olup, Extreme i7 işlemci, Quadro 200 ekran kartı, 16GB ram ile ve tabi üzerine bir de 5 sene yerinde servis garantisi ile daha epey de kullanacağım gibime geliyor. Fakat sorun şu ki benim göbek + 17" laptop uçaklardaki çalışma ortamı sınırlarına sığmıyor :) Uçakta açamıyorum, orada burada açtığımda insanların bir kenara çekilmesi gerekebiliyor :) vs... O nedenle şöyle çok daha ufak fakat Visual Studio ile de çalışabileceğim, acil durumlardan TFS'e bağlanabileceğim, 1-2 haftalık yurt dışı gezilerinde, yurt içi gezilerinde yanımda bulundurabileceğim ve tekrar ediyorum :) ciddi ciddi de çalışabileceğim bir cihaz arıyordum.

Ultrabook? Surface?

İlk aklıma gelen Ultrabook'lara bakmak oldu. Konfigürasyonları çok hoşuma gitmedi. Özellikle ekran kartı konusunda şüpheliydim. Eski deneyimlerimden yola çıkarak Visual Studio ve Blend gibi WPF bazlı ürünlerin rahat çalışabilmesi ve yeri geldiğinde external monitörle extended modda da rahat çalışabilmek adına hep harici bir ekran kartı olması gerektiğini ve onboard ile olmayacağını düşünüyordum. Niye geçmiş zamanla konuşuyorum? Çünkü Intel HD 4000 serisi gerçekten başarılıymış. Visual Studio 2012 ve Blend vs hepsi çatır çatır çalışıyor. Aklınızda bulunsun siz de benim gibi şüpheliydiyseniz HD 4000 serisi kesinlikle yeterli.

Ayrıca çoğu Ultrabook bugünlerde ince gibi dursa da ekranlar 15"... 13" veya daha ufak Ultrabook bulmak cidden zor. Bulsanız da bu sefer bu boyutlarda konfigürasyonlar daha da komik bir hale geliyor.

İçimdeki bir diğer ses de Microsoft Surface'i bekle diyordu :) Eninde sonunda testing için bir Microsoft Surface alacağım zaten işim gereği ama tereddütlüydüm istediğim şeyin o olup olmadığından. Birincisi Intel based Surface yılbaşından önce çıkmayacak ve ben beklemek istemiyorum :) İkincisi ARM based olanda zaten Visual Studio çalışmayacak. Ayrıca Surface'ın da Intel sürümünün pek ince birşey olduğu söylenemez. ARM sürümü fena değil. Neyse, Surface'ı da ana olarak yılbaşına kadar beklemek istemediğim için listeden sildim.

Touch mı değil mi?

Aklımdaki bir diğer soru hazır Windows8 gelirken acaba touch birşey mi alsam acaba sorusuydu. Sonra desktop kullanımında touchpad ile bile pek rahat edemediğimi düşünerek bundan vaz geçtim. Hep yanımda mouse taşıyorum ben. Peki tablet convertable birşey acaba daha mı işime yarar diye düşündüm bu sefer de 1 yıldır iPad sahibi olduğumu fakat birkaç uçuşta webcast izlemek dışında kullanmadığımı farkına vardım. iPad hikayesi de aslında apayrı bir yazı olabilir. Benim hayatımda cidden iPad'in yeri olamadı. Tablet olayına ısınamadım. iPhone kullanıyorum ve tüm ihtiyaçlarımı mobilken o karşılıyor. Eğer daha fazlasına ihtiyacım varsa işte o "fazla" kısmı iPad karşılamıyor ki? Artık bir PC lazım oluyor. Özetle iPad'de yapabildiğim fakat iPhone'da yapamadığım birşey yok ve eğer yanımda iPad büyüklüğünde bir cihaz taşıyacaksam onun yerine aynı büyüklüklerde klavyeli bir PC taşımayı tercih ederim. İşte burada aslında Microsoft Surface'ın Intel sürümleri süper işe yarayacak ama dedim ya :) yılbaşına kadar bekleyemem. Bekleyebilenler kesin Intel'li Surface'ları kaçırmasınlar derim.

Ufak ekranlı istiyorum... olabildiğince ufak!

Hedefi belirledim. Olabildiğince ufak birşey istiyorum. Sony Vaio P serisini bitirmeseydi belki de yeni modellerinden birini alabilirdim. Gerçekten süper boyutlarda ve çıktıkları tarihlere göre de iyi donanımlarda cihazlardı ama artık devam etmiyor o seri. Peki ne yapsak? Başladım 13" piyasadaki cihazlara bakmaya ve iki cihaz gözüme çarptı. Sony Vaio Zve Macbook Air. Vaio Z'nin ek bataryası ile 7 saate çıkması hoş duruyordu ayrıca konfigürasyonu da ciddi başarılı ama ÇOK başarılı :) yani kasa ince ve güzel ama konfigürasyon o kadar çoşmuş ki neredeyse ana PC yapası geliyor insanın. Tamam da beni ana PC aramıyorum ki. Salt taşınabilir cihaz arıyorum diye 3500$'a yeni PC almanın anlamı yok diye düşünerek Vaio Z'yi listesen sildim ve geriye... Macbook Air kaldı :)

Macbook Air korkularım....

Genelde bir üreticinin ürünlerini kullanıyorsan onunla devam etmelisin diye düşünüyorum. Uyum sorunu yaşanmaz vs herşey birbirine göre tasarlanmıştır ve kafan rahat eder. Ayrıca Mac'lerde Windows kullanma konusunda etraftan ne kadar pozitif şeyler duysam da bir önceki cümlemdeki önyargım nedeniyle pek de sıcak bakmıyordum Macbook seçeneğine ama 11" Macbook air giderek tahrik etmeye başladı beni :) Cihaz gerçekten tam istediğim gibi en ufak seçenek ve konfigürasyonu da başarılı. O kadar ki 11" Macbook Air'i 512 SSD, i7 ve 8GB RAM'e kadar özelleştirebiliyorsunuz. Tabi yine fiyat 3000$'lara doğru uçuyor. Neyse, atılalım bakalım bir maceraya dedim... Hem MacOS hem Windows 8 kurulu tutarım. Yolculuklarda da sadece mail falan bakıp, twitter, web takılacağım zamanlarda olmadı MacOS'ta takılırım diye düşündüm. Malum Windows'ta pil ömrü MAC'lerin daha düşük oluyor diye duymuştum.

Son karar Macbook Air 11"

Macbook Air 11"'i neredeyse en düşük konfigürasyonu ile aldım. 128SSD, 4GB Ram, i5 1.7Ghz. İtiraf ediyim, eğer kullanamazsam Türkiye'de satarım diye düşündüm çünkü cihazı yurt dışından aldım :) Daha önceki düşük konfigürasyonlu Ultrabook yorumları çakıştığımın farkındayım. Aldığım 11" Air'in konfirgürasyonu da yüksek değil. Ama dedim ya denemek için aldım, olmadı satarım diye düşündüm. AppleStore'daki Genius'lar Windows 8 desteği yok deseler de çatır çatır yükledim. Ha bu arada merak edenler için, tüm ek kabloları (amma kablosu varmış bu aletin :)) ve 3 yıllık AppleCare ile beraber 1700$'a mal oldu. Neyse geri dönersek konuya... MacOS üzerine MS Office falan yükledim orayı bir çalışılabilir hale getirdim. Sonra yeni bir partition açıp Windows 8 kurdum ve BootCamp driver'larını yükledim.

MacBook Air 11" ve Windows
8MacBook Air 11" ve Windows 8

Herşey umduğumdan çok daha iyi!

Windows 8 süper çalışıyor MacBook Air'de! Etraftan duyduklarımın aksine MacOS ile Windows 8 arasında pil ömrü farkı yok. O nedenle bazı durumlarda MacOS kullanmak gibi bir düşüncem varken, hiç MacOS'a geçmemeye başladım. Double Tap Scroll gibi basit touchpad gesture'ları çalışıyor. Klavyedeki Windows ile Alt tuşunun yerlerinin tam tersi olması en büyük sıkıntılardan biriydi ama onu da açılışta bir script çalıştırarak geri çevirdim ve o sorun da halloldu :) Özetle herşey tahmin ettiğimden çok çok daha iyi paşalar gibi 3 haftadır kullanıyorum. 1 hafta yurt dışındayken tam zamanlı Visual Studio bile kullandım harici bir monitör de bağlı olarak... Hiçbir performans sorunu yok.

Bu durumun ne kadarını Windows 8'e borçluyum bilmiyorum. Nitekim Windows 7 ile denemedim cihazı fakat 4GB Ram ve i5'li bir makineden böyle bir performans alabileceğimi hayal edemezdim. Peki şu ana kadar hiç mi sorun ile karşılaşmadım? Birincisi dediğim gibi Alt ve Windows tuşlarının yer değişikliği problemi vardı ki onu script ile çözdüm. İkinci bir problem ise Thunderbolt>Ethernet çeviricisini Windows'a restart atmazsanız cihaz tanımıyor. Sanırım Plug&Play sürücü sorunu bu. Çok da dert olmuyor çünkü pek ethernete bağlı kullanmıyorum zaten veya restart gerekse de 15 saniyede falan restart oluyor zaten cihaz. Ama dediğim gibi pek ethernet kullanmıyorum zaten.

Pil Ömrü

Macbook Air 11" olanın normal pil ömrü 5 saat civarında. 13" olanlarda 7 saate kadar çıkabiliyor. Windows 8 ile de doğrudan 5 saat pil ömrü alabiliyorsunuz. Ben burada ilginç bir ek bataryadan bahsetmek istiyorum :) HyperJuice!

HyperJuice efsanesi! Laptop'a ek
batarya...HyperJuice efsanesi! Laptop'a ek batarya...

Yukarıda resimde gördüğün şey bir batarya, koca bir batarya :) netbook büyüklüğüne ciddi yakın. Bu batarya ile MacBook Air 11" tam 24 saat çalışabiliyor :) Eminim ki teknik detaylarına bakarsanız başka laptoplar ile de kullanılabilir fakat firma resmi olarak sadece MacBook desteği veriyor ama cihazın çıkışı arabalardaki sigara çakmağı çıkışı gibi :) Zaten Apple'ın da uygun kablosunu alarak bağlayabiliyorsunuz. Yani cihazın direk Apple çıkışı yok aslında sadece elektrik çıkışının özellikleri Apple cihazlarına uygun o kadar. Ayrıca batarya üzerinde bir de USB çıkış var, böylece ek cihazları da şarj edebiliyorsunuz. Cihazın kendi adaptörü ve şarj için, 3-4 saatte full şarj oluyor.

24 saat ciddi bir süre :) Günde 12 saat çalışsanız 2 gün sorun olmayacak kadar iyi :) veya en uzun uçuşta bile rahatlıkla tüm uçuş boyunca çalışabilirsiniz. Efsane derken haklıymışım değil mi? :)

Şimdilerde MacBook Air üzerine yapıştırabileceğim uygun bir sticker tasarımı arıyorum :) Etkinliklerde "Hocam Mac?" tepkilerine sözlü cevap vermekten iyi olacaktır diye tahmin ediyorum :) Özetle.. "MacBook Air Windows 8 ile muhteşem!"