Koşu, Balık, Ayvalık 16K

0 dakikada yazıldı

4889 defa okundu

Düzenle

Bu hafta sonunu güzel bir patika koşusu için Cunda'da geçirdim. Team Kronos'un "Koşu, balık, Ayvalık" sloganını dilimde sürekli olarak "Rakı, Balık, Ayvalık" diye tekrar ede ede Cunda'ya gittim ve çok zevkli bir hafta sonu geçirdim. 10 ve 16'KM'lik iki ayrı parkur olarak düzenlenmiş olan patika koşusu tahmin ettiğimden çok daha dişli çıktı. Yarışma sitesinde her ne kadar koşu parkurunun eğim grafiği paylaşılmış olsa da rakamların okunamıyor olması benim durumu algılamamı engellemiş açıkçası. İyi ki de engellemiş çünkü o yokuşları bilsem koşuya gitmeyebilirdim. Özellikle parkurun 4.25 KM'sinde 19m olan deniz yüksekliğinin 5.7KM'de 93 metreye yükselmesi benim gördüğüm babayiğitleri bile "yürüme" moduna aldı. Önce delikanlılığı elden bırakmayıp adımları ufalatarak koşarmış takliti yapalım desek de eninde sonunda herkes birinci vitese alıp tırmanış moduna geçmek zorunda kaldı.

Koşu-Balık-Ayvalık 16K, Cunda,
2014Koşu-Balık-Ayvalık 16K, Cunda, 2014

Parkur'un beni en zorlayan tarafı özellikle sonunda dik iniş oldu. Hangi taktiği uygulayacak olursanız olun yokuşun hem dikliği hem de uzunluğu bir noktadan sonra iniş takımlarınıza ciddi zarar verebilir. Kesinlikle diz çürütebilecek bir iniş söz konusuydu. Seneye yarış tekrar gerçekleşirse yarışa katılacaklara bir diğer tavsiyem de inanılmaz kalın tabanlı ayakkabılar almanız olacak. Parkurun çoğu yerinde koşudan çok yerdeki taşlardan kaçmaya odaklanmak zorunda kaldım. Ayakkabılarımın tabanı sanırım koşu ayakkabıları arasında en kalın tabanlardan birine sahip ama yine de daha kalını varsa kesinlikle almak gerek. Olabildiğince darbeyi emebilen bir ayakkabı Cunda patika koşusunda inanılmaz işinize yarar.

Organizasyona gelirsek; ben inanılmaz beğendim. Parkur boyunca koşuculara yol gösteren arkadaşlardan tutun güvenliğe kadar kesinlike bir organizasyonda bulunması gerekecek maksimum görevli sayısı görevinin başındaydı. Tek ilginç nokta su istasyonlarında bardakla su dağıtmalarıydı :) Hangi aklı evvel koşan adama bardakla su vermenin uygun olacağını düşündü çok merak ediyorum. Su istasyonları konusunda yarışların çoğunda maalesef adam gibi bir organizasyon olmuyor. Nedenini cidden merak ediyorum. Yapılması gereken şey aslında çok basit. Sporcu şişesinde su dağıtılmalı ve dağıtım noktasından 50m, 100m, 150m sonra ıskalanması mümkün olmayacak büyüklükte çöp kutuları konmalı. Son olarak bir de su istasyonuna tabela asarlarsa "İleride Çöp Konteynırı var!" diye bence olay biter. Böylece hem adam gibi suyumuzu içeriz hem de şişeleri yerlere atmayız.

Koşu Öncesi Toplanmaca, Cunda,
2014Koşu Öncesi Toplanmaca, Cunda, 2014

Benim yarışı tamamlama süreme gelince :) İtiraf etmek gerekirse hedefim ortalamada Pace'i altı dakikanın altında tutmaktı ve başardım. 1:40'da bitiririm diye düşünüyordum yarışı fakat yokuşları görünce 1:50 olsa iyidir dedim koşarken. Sonra bir baktım ki özellikle 10KM'den sonra bir enerji geldi bana :) Artık yarış öncesi yediğim mantıdan mıdır bilemiyorum ama sonuç olarak 1:34 gibi parkurun eğimine ve eski performanslarıma göre güzel bir sonuç çıkardım. Bu da tabi yarış sonrası Rakı-Balık kısmını da hak etmiş olduğumu gösterdi.