Kitap okumak artık çok kolay!

0 dakikada yazıldı

60030 defa okundu

Düzenle

Kitap okumak bazıları için hala korkulu bir "edinilemeyen alışkanlık" olarak durur. Ben bunu biraz da "çalışkanlık" ve "tembellik" arasındaki ilişkiye benzetiyorum veya az-çok uyuma alışkanlığı gibi birşey. Birine alışırsanız diğerine geçmek çok zor gelebiliyor ama alıştığınızda ise herşey çok normal ve doğal :) Malum benim için kitap okumak vaz geçilmez birşey. Bunun nedenlerinden ilki tabi ki mesleğimiz ama özellikle bu yazıda ben konuyu mesleki kitapların dışında tutacağım çünkü mesleki kitaplar zaten bir anlamda "ekmek parası" çerçevesinde okunması gereken kitaplar oysa çoğu kişinin zorlandığı belki de diğerleri... yani size tahmin etmediğiniz faydaları kazandırabilecek hatta bazen faydalı olduğunu yıllar sonra algılayabileceğiniz kitaplar.

Zamanım yok!

Kitap okuyamamakla ilgili en büyük özür genelde "Zamanım yok" oluyor. Gerçekten de yok. Oradan oraya koşuştururken kitap okumak için zaman ayırmak cidden çok zor. Bazen ufak bir zaman aralığı bulduğunuzda ise kitabınızı yanınıza almadığını görüyorsunuz :) Kolay değil tabi 300 sayfa kitabı "belki okuma fırsatı bulurum" diye çantada taşımak değil mi? Dalga geçmiyorum, cidden öyle. Her haltımızı cep telefonu boyutuna soktuğumuz bu günlerde kitap taşımak gerçekten de pek hoşumuza gitmiyor. Ama sizin için çözümlerim var :)

E-Book = Kindle!

"Eski haber bunlar" diyebilirsiniz. Ama durun, bir beni dinleyin :) Bilmeyenler için kısaca Kindle'dan bahsedecek olursak; e-Ink ekrana sahip bire-kitap okuyucusu Kindle. Amazon tarafından üretilen, satılan ve Amazon'un e-book satış sistemi ile de entegre olan efsanevi bir cihaz. Yaklaşık üç yıldır kullanıyor(d)um ve süper memnun(d)um. Neden geçmiş zamanla konuşuyorum? Çünkü son bir aydır Kindle'ımı bir iPad Mini ile değiştirdim. Kesinlikle tavsiye ederim. e-Ink ekranlar ne kadar mucizevi olsalar da normal bir LED ekranda da parlaklığı elle ayarladığını sürece saatlerce kitap okuyabilirsiniz. 7-8 saat durmadan okumama rağmen e-Ink'e kıyasla ekstra bir yorgunluk vs yaşamadım. Neyse, konumuz bu değil :) Konumuz aslında böyle bir cihaz alsanız da istediğiniz kadar kitap okuyamayacağınız. Neden mi?

İster iPad olsun ister Kindle... hep yanınızda taşıyacak mısınız? Eğer "Evet" diyorsanız süper. Sizden mutlusu yok :) Ama benim için durum böyle değildi. Yanıma almak istediğimde şarjı boşalmış bir iPad çoğu zaman hayallerimi yıkıyor :) Sorun şu ki teknolojik tembellik yine kendini gösteriyor ve iPad Mini gibi bir cihazı bile hep yanımda taşımıyorum. Durum böyle olunca da her boş zamanı değerlendirip kitap okuyamıyorum. Peki bu sorunu nasıl çözeriz?

iPhone, Windows Phone ne varsa... hepsi birer Kindle!

Cep telefonunu yanından ayıran var mıdır bilmiyorum :) ama ben ayırmıyorum. Her zaman yanımızda olan bir alet cep telefonu. O zaman kitaplarımızı telefona taşısak? Kindle'ın hem iPhone hem de Windows Phone için uygulamaları var. İstediğiniz gibi ayarlayarak kitapları download edip offline okuyabiliyorsunuz. Ben bu uygulamaları ilk gördüğümde "Yahu o ufacık ekranda kitap mı okunur?" demiştim.. ama okunuyor hem de paşalar gibi okunuyor :) Starbucks'ta kahve sırası beklerken, sokakta arkadaşınızı beklerken... Özetle her boş geçen zamanda telefonunuzu açıp hemen kitap okumaya başlayabiliyorsunuz. Biliyorsunuz ki kitabınız hep yanınızda. Bu süper birşey! Kindle'ın iPhone, Windows 8, Windows Phone 8 uygulamalarının hepsi de online sync olabiliyor. Yani telefonda bıraktığınız sayfa iPad'de karşınıza geliyor veya tam tersi iPad'de bıraktığınız sayfa Windows Phone'da karşınızda oluyor.

Daha da fazlası! Audible!

Sanırım artık "zamanım yok" deme şansınız yok. Ama hala tüm boş zamanları kullanmadık :) Yürürken kitap okuyabilmek ister miydiniz? Araba kullanırken? :) Çözüm "Audiobook". Kulaklığı takın ve kitabı dinleyin. Amazon'unAudible sitesi zengin bir audiobook kütüphanesin sahip. Audiobook'lar normal kitaplara göre biraz daha pahalı ama normalde hiç kazanamayacağınız bir zamanı değerlendirmenizi sağlıyorlar. Ben yaklaşık son bir yıldır audiobook dinliyorum ve dinleme istatistiklerime baktığımda her gün kazandığım zamana o kadar şaşırdım ki... En basit metroyla bir yere gitme hareketinde bile en az 1-2 saat kaybediyoruz. Ortalama bir audiobook 10 saat desek metro ile bir yere gittiğiniz (İstanbul örneği için üzgünüm) 5 günde bir kitap bitirme şansınız var! İnanılmaz.

Böylece her anı değerlendirebilirsiniz. Artık "Kitap okumak için zamanım yok" gibi sebepler geçerli değil maalesef. Teknoloji basit bir şekilde öyle bir yere geldi ki... kitap okumak artık çocuk oyuncağı.

Dijital kitapları sevmiyorm... Ama ya kitabın kokusu...

İtiraf ediyorum kitap kokusu konusunda bir çözümüm yok :D Girişimci bir arkadaş buradan bir fırsat çıkartabilir mi bilmiyorum :) ama şaka bir yana dijitalleşme bazı duyguları kaybetmemize neden oluyor da olabilir. Örneğin ben "kütüphane" manzarasının verdiği motivasyona kesinlikle inanıyorum. Okuduğunuz kitapları bir kütüphanede görmenin verdiği haz daha çok kitap okumaya motive eder. En azından bende durum böyle oluyordu :) Okuduğum bir kitabı çöpe atıp, "Tamam bitti işim" diyemiyordum. Ama tabi eninde sonunda o kitaplar atılıyor, yani nereye kadar biriktireceksin ki? Ama benim bu soruna da çözümüm var! EvetGoodreads

GoodReads kesinlikle okuma alışkanlıklarımı değiştiren ve muhteşem kitaplara ulaşmamı sağlayan bir site oldu. Facebook'un Kitap Toplulukları versyonu gibi birşey. Arkadaşlarınızın okudukları kitapları görebiliyor, satın almak veya okumak istediğiniz kitapların listesini tutabiliyor, okuduklarınızı sanal kütüphanenizdeki raflara koyabiliyor ve en güzeli okumak isteyebileceğiniz bir kitapla ilgili okuyanların süper yorumlarını okuyabiliyorsunuz. Çoğu kitap yazarı da sistemin üyesi. Örneğin ben bir kitapla ilgili olumsuz bir yorum yapmıştım ve yazardan direk teşekkür mesajı geldi. İnanamamıştım :) GoodReads evinizdeki bir kütüphaneden öte mahallenizdeki eksik bir kütüphanenin getiremediği sosyalliği de başarılı bir şekilde hayatınıza katabilir.

Özetle... kitap okumak şekil değiştirdi.

Kitap okumak kesinlikle şekilde değiştirdi. Yeni şekli ile bu alışkanlığı kazanmanız veya daha çok kitap okumanız kesinlikle mümkün olabilir. İster bir e-kitap okuyucu satın alıp deneyin, ister var olan telefonunuzu kullanın, belki de okumayı sevmiyorsanız audiobook seçeneklerine göz atın derim. GoodReads'e üye olmayı düşünürseniz, arkadaşlık isteklerinizi de bekliyorum :) ama lütfen sürekli teknik kitaplar ekleyerek canımı sıkmayın :P veya üye olduğunuz anda çocukluktan beri bitirdiğiniz tüm kitapları girip kütüphane şişirmeye çalışmayın :)

Görüşmek üzere ;)