Kathy Trail Dallas Koşu Parkuru

0 dakikada yazıldı

3351 defa okundu

Düzenle

Geçen haftalarda bir iş gezisi için Dallas'a gitmem gerekti. Tüm hafta boyunca Dallas'ta müşteri toplantıları vs derken sonunda bir günümü boşa çıkarabildim. Doğal olarak o günü bir gün öncesinden güzel olarak planladım. Planlama sürecimin ilk adımı ise Dallas'taki koşu parkurlarını araştırmak oldu. Araştırmaların sonunda Kathy Trail olarak adlandırılan bir yolda koşma kararı aldım. Yolun hem hikayesi hoşuma gitti hem de itiraf ediyim ki benim kaldığım otele en yakın parkurlardan biriydi. Ama sonuç olarak koşmak isteyen koşar. Otelden çıkıp doğrudan şehrin içinde de koşabilirdim :) Her neyse, sabah erkenden kalkıp 7.30'da koşmaya başlayabilecek şekilde yolculuğumu planladım.

Kısa bir metro yolculuğu ile parkurun otelime uzak olan noktasına gittim. Şehir merkezinden çoğu tramvayın geçtiği MockingBird istasyonu Kathy Trail'e yürüyerek 15 dakika mesafede. Parkurun diğer ucu takriben otelime 20 dakika yürüyüş mesafesindeydi. Dönüşte, koşu sonrası o yirmi dakikayi soğuma amaçlı bir yürüyüş olarak kullanırım diye düşündüm. Koşudan hemen sonra metro duraklarında beklemek vs pek iyi bir fikir gibi gelmedi dönüş macerası olarak.

Kathy Trail'in sonunda "Smile" tabelası ince bir düşünce ürünü
:)Kathy Trail'in sonunda "Smile" tabelası ince bir düşünce ürünü :)

Yukarıda koşunun sonundan bir kare var. Koşu parkurunun sonundaki bu Smile tabelası gerçekten de gülümsetiyor. Orijinalinde 5KM olan fakat benim ucuna başına biraz eklediğimde tam koşu mesafesi olarak 5.7KM olarak ölçtüğüm parkurun sonunda başarının tadını çıkarmanız gerektiğini hatırlatan güzel bir incelik olmuş. Tabi, başarının tadını koşu sonrası bira içerek değil gülümseyerek çıkarıyoruz :) Fotoğrafın detaylarına bakarsanız sol tarafta yolu görebilirsiniz. Yol aslında o kadarla bitmiyor. Parkur boyunca bisiklet ve koşu yolları var. Bisiklet yolu asfaltken, koşu yolu tartan zemin olarak adlandırılan daha yumuşak bir yapıda. Bu yollar belirli noktalarda maalesef ki birleşiyor. Bunun nedeni ise aslında parkurun eski bir tren yolu üzerine kurulu olması. Parkur boyunca bazı eski köprülerden geçiyorsunuz, bu köprülere yaklaşırken bisiklet ve koşu yolları birleşiyor.

Kathy Trail
KoşusuKathy Trail Koşusu

Aslına bakarsanız ben parkuru tersinden koştum :) İtiraf ediyorum. Vallahi bilmiyordum :) Aslında parkurun başlangıcı otelime yakın olan noktaymış. Ben uzak noktadan başladım. Şansıma benim koştuğum yönde de eğim sürekli azalıyordu ve bu da doğal olarak daha hızlı koşabilmemi sağladı :) Deniz seviyesine göre 177 metreden başlayan parkur 136 metrede bitiyor. Tabi aralarda ufak tırmanışlar da yok değil. Aşağıdaki grafik parkurun genel iniş çıkışı ile ilgili fikir verecektir.

Kathy Trail Ters Yön Eğimi
:)Kathy Trail Ters Yön Eğimi :)

Kathy Trail'in en hoşuma giden tarafı aslında halk tarafından bağışlarla ve sponsor şirketlerle ayakta durması. Parkuru şehir belediyesi vs yapmamış. Belediyenin verdiği bir hizmet değil bu. Halkın bağışları, koşucuların bağışları ve şirketlerin sponsorlukları ile yolun bakımı yapılıyor. Yılda bir düzenlenen yarışların geliri ile yol ayakta duruyor. Sitelerinden de bağış topluyorlar. Ben de payıma düşeni yaptım ve 10$ gibi bir bağış yaparak hakkını verdiğimi düşünüyorum. Belki bir daha Dallas'a gitme şansım olmayabilir ama bence burada önemli olan parkurun nerede olduğu veya ne kadar faydalanabileceğimiz değil. Önemli olan bu ruhu ayakta tutmak. En azından bu benim nacizane fikrim ve yaklaşımım. 

Eğer olur da sizin de yolunuz düşerse Dallas'a :) Runkeeper'da Route olarak tanımladım Kathy Trail'i. Bir deneyin derim. Kısa ve eğlenceli bir koşu olacağından eminim. Ben bir cumartesi sabahı 7.30'da koştum ve hiç de tenha değildi açıkçası. Koşum engelli koşuya dönüşmedi ama daha sakin koşular isteyenler daha erken gitmeyi tercih edebilirler.

Görüşmek üzere.