IAAS, PAAS, SAAS ve Windows Azure (SDK2.2)

0 dakikada yazıldı

18029 defa okundu

Düzenle

Windows Azure tarafına hızlı bir giriş yapmadan önce bu yazımızda daha fazla "Ne? nedir?" gibi :) veya "bulut da ne ola ki" gibi sorular yavaş yavaş cevaplayabilir hale gelmek için genel kavramlara göz atacağız. Manzarayı netleştirdikten sonra Windows Azure'un bu manzara içerisindeki duruşunu da görüp ileriki yazılara doğru detaylara saldıracağız ;)

Dertlerin paylaşımı...

Bugün Windows ortamı için bir uygulama yazdığımızda diske bir dosya yazmak veya diskten bir dosya okumak istediğimizde .NET platformunda System.IO altındaki sınıflardan faydalanıyoruz. Bu sınıfları kullanarak rahatlıkla bilgisayarın diskine erişim sağlayıp istediğimiz işlemleri yapabiliyoruz. Peki programınızın çalıştığı bilgisayarda diskin IDE/SATA vs gibi farklı donanım bağlantıları ile bilgisayara bağlı olması ile ilgilenmemiz gerekiyor mu? Kesinlikle hayır. Bunun nedeni işletim sisteminin donanım sürücüleri aracılığı ile donanım iletişimini yönetirken tüm bu detayları bizden saklıyor olması. Tabi bu konu bu kadar basit değil ve arada birçok katman var fakat bizim kabaca edindiğimiz deneyim kullandığımız işletim sistemi ve diğer platformlar sayesinde kodumuzu yazarken sisteme bağlı bir diskin hangi donanımsal arabirimler ile bağlandığını umursamamız gerekmediği. İşte Windows Azure da dağıtık uygulamalarda aynen bu kolaylığı sağlıyor ve sizi dağıtık uygulama geliştirmenin birçok derdinden kurtarıyor.

Bir sonraki twitter'ı yazsam?

Kulağa çok radikal gelebilir fakat bir sonraki twitter veya facebook veya belki de daha adını bile koymadığımız yeni bir girişimin eşindiğinde olabilirsiniz. Belki de sadece elinizdeki bir web uygulamasını alıp milyonlarca insanın kullanabileceği web ortamına koymak ve hatta bunu servis olarak satmak istiyorsunuz. Senaryolar çok genişletilebilir ve hatta bunları da ilerleyen zamanlarda detaylı olarak konuşacağız fakat burada önemli nokta benim bir yazılım geliştirici veya firma olarak hazırladığım uygulamanın artık tek bir fiziksel sunucunun gücü ile yetinemiyor olması. Peki şimdi size soruyorum....

Bu soruları çoğaltmak mümkün. Önemli olan şu; çoğu yazılımcının veya şirketin bu konularda derin deneyimleri yok, bilgi birikimleri yok. Diğer yandan bu kararların hepsinin verilmesi için ayrı uzmanların firma içerisinde bulunması ve hatta alınan bu kararlar sonrasında, örneğin sanallaştırma çözümü olarak Hyper-V kullanmaya karar verdiyseniz, seçilen ürün ve teknolojilerle ilgili sistem yönetimini yapabilecek kadronun da sürekli şirket içerisinde istihdam edilmesi gerekecek.

Aslında elimizdeki resme kuş bakışı bakacak olursak, yazılım geliştiren bir kişi / firma olarak hiç uzmanlık alanınızda olmayan ve özünde işiniz olmayan tüm bu ek detaylar ile uğraşmak yerine tüm bunları bir hizmet olarak alsanız çok daha rahat ve ucuz olmaz mı?

IAAS, PAAS ve
SAASIAAS, PAAS ve SAAS

Azure'un varoluş şekli ve nedenini anlamak için yukarıdaki manzara çok değerli. Normal şartlarda yazdığımız bir uygulamayı müşteri ile buluşturmak için slaytta en solda göreceğiniz manzara geçerli oluyor. Birden çok sunucunun gücüne ihtiyacımız olacağını da düşünürsek müşterideki doğru networking ayarlarının uygulamasından tutun doğru disk seçimi ve disk yapılandırmasına kadar tüm detayları uygulamamızı istenen performansla çalıştırabilmek adına düzenlemek zorunda kalıyoruz. Oysa bu konular dahil işletim sisteminin yüklenmesi ve ayarlanması, sanallaştırma tercihleri ve yönetilmesi gibi birçok konu bir yazılım geliştirici ve sağlayıcı olarak çok da bizim uzmanlık alanımızda değil. Fakat maalesef en alttan başlayıp SQL sunucusunun ve belki de .NET Framework'ün kurulumuna kadar tüm adımları takip edip en sonunda da artık kendi uygulamamızın datası ile kodunu ortama taşıyıp müşteriye teslim edebiliyoruz.

Hikaye sanırım epey uzun ve meşakketli gelmiştir. Tüm bunların yerine belki de bir sonraki adıma atlayıp "IAAS" modelini uygulayabiliriz. IAAS yani Infrastructure As A Service yapısında altyapıyı farklı birileri bize servis olarak sağlıyorlar. Yani artık network ayarlarından ve yönetiminden tutun, disk seçimi, sunucu yönetimi ve sanallaştırma gibi konularla benim ilgilenmeme gerek kalmıyor. Bu konularda bir uzmanlık sahibi olmam, doğru stratejileri seçmem ve yönetimi için ekip istihdam etmem gerekmiyor. Tabi tüm bunları yapan ve bana bu hizmeti servis olarak sağlayan kuruma da servislerini kullandığım kadar ücretini ödüyorum. IAAS servis sağlayıcıları olarak Amazon EC2 veya VMWare vCloud'u örnek verebiliriz.

Herşey biraz daha yoluna girmiş gibi gözükse de hala elimdeki yazılımı alıp arkasına da onlarca sunucunun gücünü alarak yazılımımı bir servis olarak satmayı düşündüğümde veya bir diğer senaryoda bir sonraki twitter'ı yazacaksam eğer IAAS modelinde işletim sistemini benim kurup yönetmem, üzerinde .NET Framework gibi runtime kurulumlarını yapmam hatta SQL sunucumu da kurmam vs gibi dertler var. Ya ben bu dertlerden de kurtulmak istiyorsam? :) Geriye ne kaldı ki diyebilirsiniz, işte tam da üstüne basmak istediğimiz nokta zaten bu. Geriye kalan tek şey benim yazdığım kod, firmamın ürettiği çözüm! Zaten benim de satmak istediğim şey bu. Yazdığım kodu, hizmeti satabilmek için gereken tüm diğer (uzmanlık alanım dışı) konularla uğraşmak, o noktalara odaklanmak istemiyorum.

Karşınızda PAAS!

Aşağıda aynı slaytı tekrar koyuyorum ki manzaranın gidişatını net bir şekilde takip edebilelim. Üçüncü kolonda göreceğiniz "PAAS" yani "Platform As A Service" seçeneğinde artık sadece networking vs değil işletim sisteminden tutun, runtime'lara ve SQL'inize kadar herşey kurulu olarak geliyor. Sadece kurulu olarak gelmiyor tüm bu altyapının bakımı, yönetimi de servis sağlayıcı tarafından sağlanıyor. Artık benim sunucu satın almam, networkü ayarlamam, yönetmem, sanallaştırma çözümlerini seçmem, yönetmem, işletim sistemi lisansları almam, işetim sistemini ayarlamam, yönetmem, runtime kurulumlarını yapıp güvenlik ayarlarını yapmam ve patch yönetimine el atmam vs gibi hiçbir konuyla en ufak bir ilişkim kalmıyor. Elimdeki uygulamamı ve datamı alıp direk bana sağlanan PAAS ortamına koyup işimi bitiriyorum.

IAAS, PAAS ve
SAASIAAS, PAAS ve SAAS

Manzara kulağa ne kadar hoş gelse de tabi herşey toz pembe değil :) İleriki yazılarda nelerin değiştiği, nelerin kolaylaştığı veya zorlaştığı gibi konulara da el atacağız. Yukarıdaki slayta göre toplam kabaca 7 katmanı / işi servis sağlayıcıya atmış olmak bize maddi olarak birçok getiri sağlasa da tabi ki bir bağımlılık ve belirli senaryolarda bu bağımlılığın getirdiği sıkıntılar da kendini gösterecektir. Önemli olan da bu sıkıntılar ile faydaları ölçüp doğru seçimi yaparak "Cloud'a taşınıp taşınmamamız" gerektiği kararını verebilmek. Bu kararı verebilecek noktada şimdilik çok uzağız :) Daha bu ilk yazımız.

SAAS nedir peki?

Yukarıdaki görsele baktıkça bir de olayın "Software As A Service" ayağı olduğunu görüyorsunuzdur. Yine tahmin edebileceğiniz üzere SAAS modelinde herşey doğrudan sağlayıcı tarafından sunuluyor. Buna güzel bir örnek olarak Gmail veya Hotmail verilebilir. Biz bu uygulamaları doğrudan mail için kullanıyoruz, parasını veriyoruz ve bitiyor. SAAS özellikle IAAS veya PAAS ile beraber düşünüldüğünde yazılım geliştirici bir firma veya kişi olarak anlamlı bir resim çizecektir. Örneğin siz yazılımınızı alıp IAAS veya PAAS ortamına koyup kendi müşterilerinize SAAS sağlıyor olabilirsiniz. Örneğin PAAS ortamında size PAAS servisini sağlayan firmaya kullandığınız kadar kaynağa karşılık ödemeyi yapıp üzerine koyduğunuz kendi yazılımınızla beraber bu ortamı SAAS olarak kendi müşterilerinize farklı fiyatlandırmalar ile satabilirsiniz. Kabaca aradaki fark da sizin yazılımınız yarattığı değer ve karınız olacaktır.

Windows Azure nasıl giriyor işin içine?

Windows Azure tam da işe ilk başta PAAS tarafından girdi. Yani .NET, Java her ne ise kodunuzu ve datanızı alıp Windows Azure'un PAAS ortamına koyup SAAS olarak müşterilerinizle paylaşabiliyorsunuz. PAAS tarafında Microsoft dışına bakarsak Google AppEngine veya SalesForce.com güzel örnekler olacaktır. PAAS sayesinde bir sürü dertten kurtulup, sonraki yazılarda detaylı olarak inceleyeceğimiz bir çok esneklik ile de ciddi kar edebilirsiniz ;) Bir süre önce Azure'da IAAS da sunulmaya başlandı hatta yeni gelen componentler ile IAAS tarafı epey de kuvvetleniyor diyebilirim. Benim şu an için süper ilgi alanıma girmese de IAAS tarafına göz attığımız yazılar da olacak.

Azure Web Sites ne peki?

Son olarak bahsetmeden geçmek istemediğim bir konu da "Azure Web Sites" olayı :) Ben Azure Web Sites'ı bir noktaya kadar SAAS olarak kabul ediyorum. Web sitesini yayınlamak isteyenlere yayın hizmetini SAAS olarak sunuyor desem aslında ciddi bir anlam kargaşası yaratacak olsam da PAAS'dan farkının altını çizmek için de böyle birşey yapmak durumundayım :) PAAS daha ağırlıklı olarak en basit şekli ile inanılmaz ölçeklenebilirliğe ihtiyacı olan ve mimari açıdan back-end / UI ayrımı yapmak zorunda kalan (Web / Worker) uygulamalara hitap ediyor. Daha basit mimariye sahip web sitelerinin yayınlanabileceği Azure Web Sites içe bir üst kademeye çıkarak detayları biraz daha yazılımcıdan uzaklaştırmayı amaçlıyor. İki hizmet arasındaki birkaç ipucu verici farka değinmek gerekirse, PAAS'ta ölçeklenebilirlikte bir sınır yokken Azure Web Site'da ben bu makaleyi yazarken 10 sunucu sınırı vardı. Diğer yandan isterseniz Azure Web Sites projenizi paylaşımlı bir sunucuda da çalıştırabilirsiniz, oysa aynı şeyi PAAS tarafında yapma şansınız olmayacaktır. Azure Web sites "Cloud" ortamında olunduğunun çok daha az hissedileceği daha yüksek seviyeli bir hizmet sunarak giriş seviyesi ölçeklenebilirlik sağlamayı amaçlıyor. Bu hali ile ben IAAS/PAAS taraflarında herhangi bir konsepte oturtamıyorum Web Sites ürününü :) O nedenle olsa sa SAAS'tır diyip konuyu burada bitiyorum ;)

Görüşmek üzere.