Azure Event Grid için Kendi Publisher ve Handler'ınızı Yazın

158 dakikada yazıldı

1700 defa okundu

Düzenle

Dünkü yazıda Azure Event Grid'e hızlı bir giriş sonrasında Azure içerisindeki Publisher ve Handler'lar ile nasıl kullanabileceğimize dair bir örnek yapmıştık. Bu yazıda ise kendi Publisher ve Handler'ımızı yazacak olsak karşımıza neler çıkar sorusunu cevaplayacağız.

Önce kendi Publisher'ımızı hazırlayalım.

Event Publish etmek için tabi ilk önce Azure'da bir Event Grid Topic yaratmamız gerekiyor.

Yeni bir Event Grid Topic yaratıyoruz.

Ben aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlayabileceğiniz üzere örnek olması için eventing adında bir topic yarattım. Her zamanki gibi benim süper yaratıcı isimlendirme stratejilerimden uzak duruyorsunuz :)

Eventing adında yeni bir topic yarattık.

Herşey bittiğinde Topic'in sayfasına giderek Endpoint adresini alabileceksiniz.

Event Grid Topic hazır ve endpoint alınabilir durumda.

Bu noktada Endpoint'i aldıktan sonra buraya ulaşmak için kullanabileceğiniz iki farklı Authentication metodu var. Birincisi "Access Keys" sekmesinden alacağınız Key'i HttpRequest'in Header'ında aeg-sas-key olarak taşımak. İkinci seçenek ise Shared Access Signature (SAS) kullanmak. SAS Token'ı de yine header'da taşımanız gerekiyor, fakat bu sefer header key aeg-sas-token olacak. Yazıyı uzatmamak adına SAS Token kısmına girmeyeceğim. Access Key ile devam edeceğiz.

Fiddler ile Event Publish ederken.

Ben test amaçlı olarak event publish etmek için Fiddler kullanacağım. Hangi programlama dilinde, hangi teknolojiyi kullanmak istiyorsanız yukarıdaki gibi bir HttpRequest göndermeniz Azure Event Grid'e Event Publish etmeniz için yeterli olacaktır. .NET tarafındaysanız mevcut SDK'yi de kullanabilirsiniz.

[{
 "id": "1900",
 "eventType": "kayitGeldi",
 "subject": "kayitlar/yenibirkayit",
 "eventTime": "2017-10-11T21:05:07+00:00",
 "data": {
  "birKey": "birValue"
 },
 "dataVersion": "1.0"
}]

Göndereceğimiz eventin JSON hali yukarıda. Tahmin edebileceğiniz üzere data kısmına biz istediğimiz payload'u koyabiliyoruz. Toplamda bir Event'in datasının 64KB'yi geçmemesi gerekiyor. JSON schema'da geri kalan kısımların açıklamalarını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Gelen eventlerin Event Grid'deki hali.

Bu noktada Event Grid Topic'inize event gönderdiğinizde bir süre sonra Azure Portal'da da yukarıdaki gibi gözükecektir. Tabi eventlerin Event Grid tarafından bir yerlere aktarılması için bir de Subscriber lazım. Bunun için de deneme amaçlı olarak bir Azure Function yazacağız. Fakat Azure Function'ı klasik bir HTTP API olarak kullanacağız. Yani EventTrigger vs kullanmayacağız.

#r "Newtonsoft.Json"
#r "Microsoft.Azure.WebJobs.Extensions.EventGrid"

using Newtonsoft.Json;
using Newtonsoft.Json.Linq;
using Microsoft.Azure.WebJobs.Extensions.EventGrid;
using System.Net;

public static async Task<HttpResponseMessage> Run(HttpRequestMessage req, TraceWriter log)
{
  var messages = await req.Content.ReadAsAsync<JArray>();
  log.Info(req.Content.ReadAsStringAsync().Result);
  if (messages.Count > 0 && string.Equals((string)messages[0]["eventType"], 
    "Microsoft.EventGrid.SubscriptionValidationEvent", 
    System.StringComparison.OrdinalIgnoreCase))
  {
    log.Info("Validate request received");
    return req.CreateResponse<object>(new
    {
      validationResponse = messages[0]["data"]["validationCode"]
    });
  }
  foreach (JObject message in messages)
  {
    EventGridEvent eventGridEvent = message.ToObject<EventGridEvent>();
    log.Info($"Subject: {eventGridEvent.Subject}");
    log.Info($"Time: {eventGridEvent.EventTime}");
    log.Info($"Event data: {eventGridEvent.Data.ToString()}");
  }
  return req.CreateResponse(HttpStatusCode.OK);
}

Yukarıdaki kodun içerisinde anlatmam gereken birkaç şey var. Birincisi her gelen requestin Body'sini logluyorum :) Bunun nedeni test ederken neler geldiğini görebilelim diye.

Kodun içerisindeki ilk IF bloğu bize SubscriptionValidationEvent gelip gelmediğini kontrol ediyor. Azure Event Grid'e bir subscriber eklendiğinde (bunu kod ile uzaktan yapmak da mümkün, biz birazdan portaldan yapacağız) Event Grid hemen bir validasyon kodu gönderiyor. Bu validasyon kodunun karşı taraf tarafından geri döndürülmesi halinde subscription tamamlanıyor. Bu validasyon yanlışlıkla alakasız yerlere milyonlarca event gitmesin de yerleştirilmiş bir validasyon.

Kodun içerisinde ikinci bölümde bir ForEachdöngüsü göreceksiniz. Burada da Eventleri tek tek geziyoruz. Azure Event Grid'den duruma göre geriye toplamda 1MB'ı geçmeyecek şekilde birden çok event gelebilir. Kodun bu kısmında parsing için https://www.nuget.org/packages/Microsoft.Azure.WebJobs.Extensions.EventGrid/1.0.0-beta2 paketi kullanılıyor. Maksat bu paketten de haberdar olun :)

Bu hali ile Azure Function'ı koyduğumuz artık bu Function'ın HTTP Adresini alıp subscriber olarak Event Grid Topic'imize ekleyebiliriz.

Event Grid'e subscribe oluyoruz.

Hemen Azure Portal'ında Event Grid Topic'e gidip "+Event Subscriber" diyoruz. Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan subscription'a bir isim verip Subscriber Type olarak da Webhook seçin. Son olarak bir de bizim Azure Function'ın HTTP adresini koyduk mu işlem tamamdır. Buradaki Prefix Filter ve Suffix Filter gelen eventin Subjecti üzerinden işleyecek. Eğer filtrelemek istiyorsanız bu bilgileri de girebilirsiniz. Ben Subscribe to all event types dedim, fakat siz buradan da filtrelemeler yapabilirsiniz. Event Type'lar one-to-one match olarak kullanılabilir ve Advanced Matching olarak sayılmadıklarında filtreleme için ayrı olarak para ödemezsiniz. Fiyatlandırma konusuna önceki yazıda göz atmıştık.

Validasyon kodu geldi.

Azure Function'ın endpointi subscriber olarak eklediğiniz anda Azure Function loglarına bakabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde 26ms süren ikinci sıradaki çalışma anında atılan log sağda gözüküyor. Logun içinde bize gelen HTTP Request'in Body'si var.

[{

 "id": "44e97d3c-13ac-4a26-b221-b6e3093abe97",
 "topic": "/subscriptions/fef31e52-6ea1-46c7-9494-2b5901e9af2b/resourceGroups/blogyazilar/providers/microsoft.eventgrid/topics/eventing",
 "subject": "",
 "data": {
  "validationCode": "1b902fff-05d2-4e2a-a517-b6621dad7028"
 },
 "eventType": "Microsoft.EventGrid.SubscriptionValidationEvent",
 "eventTime": "2018-02-16T09:57:11.8315133Z",
 "metadataVersion": "1",
 "dataVersion": "1"
}]

JSON'ı yukarıdaki gibi yazıya da taşıdım :) Validasyon kodu açıkça belli. Azure Function'ımız bunu alıp geri döndürüyor. Artık validasyon tamamlandı. Şimdi yazının en başındaki JSON'ı Fiddler ile Event Grid endpointine gönderebiliriz.

Event geldi.

Event geldi. Yukarıdaki log listesinde en üstteki, 238ms süren istek bizim evente ait. Logun detayına baktığımızda da aşağıdaki JSON'ı görüyoruz.

[{

 "id": "1900",
 "eventType": "kayitGeldi",
 "subject": "kayitlar/yenibirkayit",
 "eventTime": "2017-10-11T21:05:07+00:00",
 "data": {
  "birKey": "birValue"
 },
 "dataVersion": "1.0",
 "metadataVersion": "1",
 "topic": "/subscriptions/fef31e52-6ea1-46c7-9494-2b5901e9af2b/resourceGroups/blogyazilar/providers/Microsoft.EventGrid/topics/eventing"
}]

Hemen JSON'ın detaylarına bakmaya başlayalım.

Böylece hem kendi Publisher'ımızı yazmak için nasıl ilerleyebileceğimizi hem de Handler tarafında validasyon yapıp sonra da eventleri nasıl karşılayabileceğimizi görmüş olduk. Unutmayon, bir Event Grid Topic'ini N sayıda subscriber dinleyebilir, farklı routing ve filtering'ler kullanarak farklı subscriberlar da ekleyebilirsiniz. Hatta bunları kod ile yapmak da mümkün ;)

Görüşmek üzere.