Ege Üniversitesi Web Servisleri Dersi

14 dakikada yazıldı

28622 defa okundu

Düzenle

Dün İzmir'deydim :) "Yahu neden haberimiz yoktu" tepkileri almadan nedenini anlatiyim. Ege Üniversitesi'nde bir hocamız Microsoft Türkiye ile iletişime geçip "Web Services" dersinde bir dersi sektörden bir uzmana ayırmak istemiş ve Microsoft Türkiye ile iletişime geçmiş. Microsoft Türkiye'den de talep bana geldi :) Şansa bakın ki aynı derse altı yıl önce yine ben konuk olarak katılmışım. Anlayacağınız dışarıdan katılım mümkün olmayacağı için klasik etkinlikler gibi bu etkinliği duyuramadım.

İki saatlik ders boyunca klasik SOAP web servisleri, REST API, HATEOAS (Hypermedia), Swagger, Microservices'dan bahsettik. İşin ilginç tarafı hocamızın hatırlatması üzerine altı sene önce WCF'den bahsederken bugün WCF'in adını bile anmadığımı gördüm :) Oysa WCF SOA tarafında ciddi esneklik sağlayan bir altyapıya sahip. Şu anki durumu; zaman değişiyor, odaklar değişiyor diyere yorumluyuyorum ben :)

Etkinliği mümkün kılan Microsoft Türkiye'nin yanı sıra sektörden birini dersine dahil etme vizyonunu gösteren hocamıza da hem kendi adıma hem de öğrencileri adına teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.