Dell Venue 8 Pro Deneyimlerim

0 dakikada yazıldı

60461 defa okundu

Düzenle

Aslında epey oluyor ben Dell Venu 8 Pro'yu satın alalı. Sanırım bir seneyi bulmuştur. Fakat tabi ki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere 8" bir bilgisayarı, tableti ana bilgisayarım olarak kullanmıyorum :) Aslına bakarsanız tablet olarak da pek kullanmıyorum. Hayatımda maalesef bir tabletin yeri yok. Nedense kullanamıyorum, zaman veya fırsat olmuyor. Genelde ne yapacak olsam hep bir PC'ye ihtiyacım oluyor. Kitap okuma konusuna da gelince ya okuyacağım kitapların dijital halleri olmuyor ya da zaten AudioBook halleri oluyor ve o şekilde tüketmeyi çok daha uygun buluyorum. Kitap okumak konusundaki fikirlerimi ve deneyimleri daha önce bir yazıda sizlerle paylaşmıştım. Okumayanlar göz atsın derim :) Biz dönelim Dell Venue 8 Pro'ya.

Benim Dell Venue 8 Pro'yu esas satın alma amacım özellikle iş gezilerinde kullanabileceğim ve bir PC'de yapabileceğim her şeyi yapabileceğim bir cihaza sahip olmaktı. Ayrıca tablet kullanamıyorum dediğimi hatırlıyorum :) ama gerçek anlamda bir tablet ihtiyacı hissettiğim ve kullandığım tek yer de 17 saati bulan Amerika uçuşları oluyor. Eh bilenler bilir, çalıştığım şirket nedeniyle iş gezisi demek benim için Seattle'a uçmak demek. Bu da doğrudan 17-18 saatlik uçuş demek. Tüm bu ihtiyaçları toparladığımızda ve yılda en az dört defa bu tip iş gezileri yapmak zorunda kaldığım düşünülürse Dell Venu 8 Pro doğru bir yatırım olarak gözüküyordu. Öyle de oldu. İş gezilerinde tüm ihtiyaçlarımı karşılayabilen bir cihaz olarak başarılı bir şekilde Dell Venue 8 Pro'yu kullanabildim, kullanıyorum. Ufak bir araştırma yaptığımda Türkiye'de şu anda satışta bulamadım Venue8'yi ama satışta olduğunda 750TL gibi güzel bir fiyatla satılmış anladığım kadarıyla.

Teknik özellikler?

İlk merak ettikleriniz tabi ki teknik özellikleri olacak ama öncesinde şu kadarından bahsediyim, cihaz süper ince ve ufak. Zaten adı üzerinde 8". Ben 64GB bellek ile gelen en yüksek bellek seçenekli sürümünü satın aldım. Yanına bir de 64GB MicroSD kart koydum. Böylece benim için kabul edilebilir sayılabilecek 128GB'a ulaşabildim. Cihazın 1280*800 çözünürlüklü IPS ekranı süper parlak ve ışıl ışıl. Cihaz şu göreceli yeni çıkan dört çekirdekli Intel Atom'larla (Z3740D) geliyor. Eski Atom'lar gibi yerlerde sürünmüyor ama inanılmaz performans beklemek de doğru olmaz tabi ki. 2GB bellekli Intel HD Graphics de 8" bir cihaz için fazlası ile idare eder nitelikte. Tabletin üzerinde bir micro-USB bir de kulaklık-mikrofon kombo girişi var. Hepsi bu kadar :)

Kişisel deneyimlerime gelirsek...

Tablet olarak çok kullanmasam da cihaz bence tablet olarak başarılı bir cihaz. Pil ömrü hiç rahatsız etmedi. Kaç saat gidiyor derseniz... valla hiç pili bittiği için şarj etmedim. iPad'den farksız bence. Tabi bu noktada Win8 uygulamalarının zenginliği de etkili olmuş olabilir :) Yani pili tüketecek kadar kullanacak uygulama bulamamış olabilirim. Şaka bir yana ben Kindle uygulaması ile kitap okuyarak bir günde pilini bitiremedim. 10-15 saat çok rahat kitap okumuşumdur bir defada. Tablet olarak bunun dışında pek de kullanmadım zaten. Hafif, ince, pili güzel giden Win8 bir tablet için bence en başarılı cihazlardan biri. Şarj olayı da üzerinde micro-USB ile yapılıyor ama bu noktada bir sıkıntısı var. Şarj konusunda epey seçici Dell Venu8. 2AMP şarj cihazlarının hepsi ile çalışmıyor. Nedeni ile ilgili hiçbir fikrim yok. iPad şarj cihazı yetmiyor örneğin. 1AMP şarj soketleri ise kesinlikle şarj etmiyor. Bence bu çok büyük bir eksik. Örneğin uçakta, koltuk arkalarından USB'lerden şarj edemedim. Dell'in bunu düşünmüş olması gerekirdi.

Cihazı bir PC'den beklediğim her şeyi yapabilir bir cihaz olarak tanımladım ama diskin 128GB olduğunu unutmamak gerek. Ben Visual Studio yüklemedim çünkü zaten Dropbox dosyaların SD kartı tamamen doldurdu ve VS yükleyecek yer kalmadı. VS gerektiğinde Azure'daki VM'ime bağlanıyorum. O nedenle Visual Studio performansı konusunda yorum yapamayacağım. Tahmin etmemi isterseniz eğer, sonuç olarak Atom :) yani compile sürelerinde çılgın hızlar beklemeyin ama zaten 8" cihazda da en fazla bir bugfix check-ini yaparsınız o kadar. Onu da rahatlıkla yaparsınız bence.

Venue8'in şarj sıkıntısı haricinde en büyük sıkıntısı firmware ve driverlarda. Random bir şekilde 2-3 günlük kullanımda en az bir kere Wireless sürücüleri tamamen dağılıyor. Bilgisayara full restart atmadan kendine gelmiyor. Tabi cihazın micro-USB'sini şarj için kullandığım için mouse ve klavye de bluetooth ve tabi ki wireless sürücüleri çatlayınca Bluetooth da çatlıyor. Allah'tan 2-3 günde bir oluyor bu durum da cihazı tamamen kullanılmaz hale getirmiyor.

Peki sunum yapmak isterseniz? Yani bu ufacık cihaza bir harici monitör bağlamak isteseniz? Harici USB ekran kartlarından alıyorsunuz, micro-USB to USB çevirici ile olayı çözebiliyorsunuz. Ama tabi ki harici monitöre var olan tek micro-USB'yi kullanarak bağlanacağınız için bu sürede pilinizi şarj etmeniz mümkün olmuyor. Bence Dell'in bu konuda bir adaptör çıkarması gerekirdi. Maalesef böyle bir adaptör yok. Elle yapanlar var internette ama uğraşır mısınız bilmem.

Yukarıda sürekli problemleri sıraladım ama bunların dışında cihaz bir yolculuk boyunca tüm işlerinizi görebileceğiniz ve Win8 tablet uygulamaları yettiğince tablet olarak da kullanabileceğiniz, şarj süresi vs yerinde güzel bir 8" tablet, PC. Yukarıdaki sorunlar çözülse, üzerine bir de 256GB bellek gelse bu cihazı kimse tutamazmış :)

Peki size tavsiyem nedir?

Açıkçası eğer iPad'iniz yoksa :) büyük ihtimal bir tablet alma ihtiyacı hissetmediniz bugüne kadar demektir. Bu durumda birkaç seçenek var. Ya tablete ihtiyacınız yok ve Venue8 de sizin için gereksiz olabilir. Ya da tablet cihazları sadece tablet olarak yatırıma uygun görmüyorsunuz. Ben ikinci gruba giriyorum. Sanırım iki defa farklı iPad'ler aldım ve her seferinde kullanmadığım, bir kenarda durduğu için elden çıkardım. Yolculuklarda çok işime yarıyordu ama hem tablet hem laptop taşımak anlamsız geliyordu. Diğer yandan sadece yolculuklarda yolda kullanabileceğimiz bir cihazı kenarda tutmak da pek anlamlı gelmedi bana. Dell Venue 8 hem uçuş süresince uçakta tablet olarak kullanabileceğim hem de gittiğim şehirde bir bilgisayar olarak kullanabileceğim bir cihaz olarak çok daha anlamlı oldu :) Hybrid cihazlarla ilgili genelde karışık duygular içerisindeyim. İtiraf etmek gerekirse çok yolculuk yapmasam Dell Venue 8'de süper anlamsız olacak. Tabi benim hayal edemediğim senaryolar da söz konusu olabilir. Ben deneyimlerimi paylaşiyim istedim ;) Umarım işinize yarar.

Görüşmek üzere.