Build 2014 Gün 2

0 dakikada yazıldı

54084 defa okundu

Düzenle

Dün sizlerle Microsoft Build 2014 konferasının ilk gününden izlenimleri ve ağırlıklı olarak da Keynote'dan haberleri aktarmıştım. Bugün de ikinci güne göz atacağız. Konferans yarın da devam edecek fakat yarın Keynote bulunmadığı için pek de hakkında yazılacak bir şey olmuyor zaten. O nedenle bu post özünde Build 2014 için son yazım olacak :) Başlamadan önce uyariyim, yazıyı okurken canınız sıkılabilir. Dünkinden farklı olarak bugünün Keynote'u pek de başarılı değildi.

Azure tarafından haberler!

İkinci gün Keynote Azure tarafından haberle başladı. Benim özellikle dikkatimi çekenler 300 Milyon Active Directory kullanıcısı ve 20 Trilyon Storage Objecsi oldu :) Tabi 1 milyondan fazla sayıda SQL Database host ediliyor olması da süpermiş. Aslında bu istatistikler hangi hizmetlerin daha popüler olduğunu da az çok göstermiş oluyor. ACS de fena iş yapmıyormuş :)

Azure
İstatistikleriAzure İstatistikleri

Her zaman söylerim eğer bir Keynote'da istatistiklerden bahsediliyorsa anlatılacak heyecan verici bir şey yok demektir :) Yani benim için yukarıdaki manzara "Dakika bir, gol bir" anlamını taşıdı. Zaten Keynote'un geri kalanında da durum aynen tahmin ettiğim gibi oldu. Biricni güne kıyasla neredeyse heyecan verici ve benim için yeni olan hiçbir şey ile karşılaşmadım.

TitanFall Azure'da 100.000 VM
kullanıyor.TitanFall Azure'da 100.000 VM kullanıyor.

Yukarıdaki fotoğraf sanırım paylaşmaya değer :) 100.000 VM kullanılıyormuş TitanFall'ın arkasında ve bu VM'ler tamamen Azure'da bulunuyor. O Subscription'ın billing sayfasını görmek isterdim :) Şaka bir yana inanılmaz boyutlardan bahsediyoruz ve bu Azure tarafından baktığınızda sadece bir müşteri. XBOX tarafında bunun gibi birçok ürünün Azure tarafında çalıştığını biliyorum. Her zaman söylediğim gibi Microsoft'un kendi ürünlerini kullanıyor olması bizler için de süper bir avantaj. Bazı sorunları çözmeleri için illa bizim söylememiz gerekmiyor :)

IAAS'ta neler var?

Keynote süresince Azure haberlerini kabaca ikiye ayırdılar. IAAS ve PAAS şeklinde oldu bu ayrım. Çok da mantıklı duruyor zaten. IAAS tarafında VM clone'lama geldi. Hali hazırda var olan bir VM'i alıp Image'ini yaratıp yeni VM'ler oluşturabiliyorsunuz. Kendi Image'imizi alıp upload edip VM yaratabiliyorduk ama var olan bir VM'den Image Extract etmek yeni gelen bir özellik. Bir diğer güzel haber de Remote Debugging'in IAAS tarafına da gelmesi. VM'inizdeki uygulamayı VM'e Visual Studio yüklemeye gerek kalmadan uzaktan debug edebiliyorsunuz. Bu tabi ki IAAS tarafında uygulama host edenler çok işine yarayacak bir yenilik. IAAS tarafında portalda yapılabilen çoğu işlem Visual Studio içerisine de taşınmış. Araçlar anlamında ufak da olsa güzel bir yenilik de bu oldu. IAAS tarafında benim dikkatimi çekenler bunlar oldu. Güzel birkaç yenilik var ama atla deve değil.

Peki ya PAAS?

Baştan bir kere şunu söylemem lazım. Micrsoft Cloud işine PAAS tarafından girdiği için doğal olarak son dönemde IAAS'a odaklanmış durumdalar. Çünkü esas büyük eksikler ve sektörü yakalama anlamında büyük yatırımın yapılması gereken yer IAAS tarafı. Ama PAAS tarafından bahsederken de Keynote boyunca sadece Azure Web Sites'dan bahsetmiş olmaları bana saçma geldi. Tabi bu noktada şunu sorabilirsiniz "Cloud Services tarafında ne olabilirdi ki yenilik?" İtiraf etmek gerekirse pek de birşey gelmiyor aklıma. PAAS'taki Cloud Services konsepti zaten yeterince kuvvetli.

Sözüm ona PAAS tarafındaki yenilik
listesi.Sözüm ona PAAS tarafındaki yenilik listesi.

Yukarıdaki liste PAAS tarafında yenilikler diye özetlenen listenin ta kendisi. Bir kere Slide'ın başlığı "Web Announcements"... İçinde hem Tooling, hem Framework hem Azure Web Sites yenilikleri beraber listelenmiş. Eh hangi bir Azure PAAS'tan bahsediyorduk? 2. gün Keynote'u hep böyle "doldurmaca" içerikle geçti. Duyurulacak çok fazla, doyurucu içeriğin olmamasından yola çıkarak Azure PAAS derken Web Essentials anlatıldı. Saçmalığın dik alası!  Diğer yandan Azure Web Sites'da yenilik diye sıralanan AutoScale'in GA olması, Traffic Manager'a Web Sites desteği gelmesi, WebJobs vs... bunların hepsi zaten bir süredir var! Bazıları geçen hafta duyuruldu, bazıları daha da önce. Microsoft'un Build'in ikinci gününde ciddi bir hataya düştüğünü düşünüyorum. İleriki parafraglarda daha detaylarına gireceğim ama şunu unutmamları gerek. Bu konferansa zaten Microsoft'un takip edenler ve etmek isteyenler geliyor. Bu konferans "Microsoft ne yapıyormuş bakiyim ben bir yıldır pek takip etmedim" diyip sonra da yıllık güncelleme almak için 2000$ konferans parası veren insanlarla dolu değil. Yani özetle... daha önce duyurulmuş şeyleri pişirip geri satma yeri değil burası. Maalesef Azure PAAS tarafında durum bu oldu.

Yine de gelin hızlıca yenilikleri bir sıraliyim. Malum bazıları ile ilgili benim blogda yazı yazma şansım olmadı. Bazılarına da yakında değineceğim. AutoScale'i atlıyorum. Eski haber bu. Traffic Manager konusunda değişen bir şey yok. Bu konuda daha önce hazırladığım hem bir makale hem de bir video var. Yeni gelen tek şey Traffic Manager'a artık Azure Web Sites Endpointlerini de ekleyebiliyor olmamız. Webjobs konusunda ileriki günlerde yazı yazmaya başlayacağım. Webjobs bir süredir var ama SDK'i yeni yeni olgunlaşmaya başladı. Şu anda zaten hala Preview aşamasında. Webjobs özünde Azure Web Sites için Scheduled Job çalıştırmanızı sağlıyor. Çok önemli ve süper bir özellik fakat yeni değil. Gelelim Backup olayına. Backup konusunda güzel olan Azure Web Sites backupları alınırken hem sitenin hem de bağlantılı database'in yedeğinin alınıyor olması. Tabi bunun düzgün çalışması için veritabanı ile site arasında bağlantıyı Azure Management Portal'dan tanımlamış olmanız gerekiyor. Son olarak Azure Web Sites'a Java desteği gelmiş. Bu haberin beni ne kadar heyecanlandırdığını tahmin edebilirsiniz.

Bir diğer haber de Azure Web Sites'a Staging ortamı desteğinin gelmesiydi. Bu haber o kadar eski bir haber ki utandılar herhalde yukarıdaki listeye koymaya ve sadece sözlü olarak bahsettiler. Üzerine demo da yaptılar. Azure Web Sites'ın Staging'inde inanılmaz bir rezalet yaptı Microsoft. Seksen defa feedback verdik Azure MVP'leri olarak laftan anlamadılar. Nedir mesele? Cloud Service kullananlar bilirler orada da Staging konsepti mevcut. Staging Endpoint URL'i bir GUID olarak yaratılır. Böylece önüne gelen sizin staging ortamına ulaşamaz. Azure Web Sites'ın staging endpointleri normal endpoint adresinin service namespace'in sonuna "-staging" eki konularak yaratılıyor. Yani herhangi bir Azure Web Sites hesabının adını biliyorsanız sonuna -staging koyup staging ortamına ulaşabilirsiniz. Tek kelime ile "Rezalet". Daha ne diyim?

Azure Mobile Services

Mobile Services tarafında güzel yenilikler var. Bir süre önce duyurulan .NET back-end desteğinin tekrar altı çizildi. Benim özellikle dikkatimi çeken iki duyuru oldu listede. Bunlardan ilki "Offline Data Sync". Mobile Services kullanan mobil uygulamaların en büyük ihtiyaçlarından biri de Offline çalışabilme yeteneği. Bu konuda bir çözüm yolda. İkinci ilginç haber ise "Notification Hub"da Kindle desteği gelmesi. Türkiye için pek anlamlı değil çünkü malum Kindle Türkiye'de hizmet ve cihaz olarak mevcut değil fakat Notification Hub'ın desteklediği platform sayısında artış adına güzel bir adım.

Mobile Services
YenilikleriMobile Services Yenilikleri

Mobile Services ile iligli geri kalan yeniliklerin listesi yukarıdaki fotoğrafta bulunuyor. Bazıları maalesef ki eski yenilikler :(

SQL Databases tarafındaki yenilikler

SQL Database tarafında beklemediğim güzel yenilikler duyuruldu. Keynote boyunca keyfimin yerine geldiği nadir anlardan biriydi SQL Database'ler bahsedilen aralık. İlk yenilik 15GB olan maksimum database boyutunun 500GB'a yükseltilmiş olması. Bu kesinlikle kendi içerisinde High-Availability içeren bir servis için büyük bir adım ve gelişme. Bu haberin yanında iki güzellik daha var. Active Geo-Replication bunlardan biri. Aynı bölgede birden çok data center arasında otomatik replication kullanılabiliyor artık.  İkinci yenilik ise "Self-Service Recovery". SQL Database'inizin otomatik olarak 30 günlük historysinin tutulduğunu ve bunun için ek ücret ödemediğinizi düşünün. İşte "Self-Service Recovery" aynen bunu yapıyor :) Aslına bakarsanız tüm duyurular içerisindeki en ilginç ve günlük hayatta işe yarayacak yeniliklerden biri buydu.

SQL Database tarafındaki
yenilikler.SQL Database tarafındaki yenilikler.

.NET Foundation, Roslyn, Microsoft ve Open Source

Microsoft'un son 15 yıldır yürüttüğü bir çok Open Source projesi, ürünü var. Bugün yaptıkları duyuru ile tüm bu ürünleri ve uzman ekipleri .NET Foundation adı altında toplayacaklarını paylaştılar. Aşağıdaki slaytta kabaca projelerin listesini bulabilirsiniz. Bunların içinde yer almayan bir diğer duyuru de Roslyn'ın Open Source olarak paylaşılması oldu. Böylece artık yeni C# ve VB Compiler'ları tamamen Open Source olmuş oldu. Tabi gönderilen PULL requestlerin yüzde kaçı kabul edilir bilemiyorum :)

.NET Foundation ile Open
Source.NET Foundation ile Open Source

Yepyeni bir Azure Portalı!

Bu beklediğim duyurulardan biriydi :) Yaklaşık 6-7 aydır bu portal için Microsoft Ürün Grubu'na feedback veriyoruz Azure MVP'leri olarak. Sonunda Portal Preview olarak duyuruldu. Azure Portal tamamen değişiyor. Bu değişim süreci bir önceki değişim süreci ile aynı olacak. Bir süre boyunca iki portal da, yani hem şimdiki hem yeni portal beraber yayında olacak ve istediğinizi kullanabileceksiniz. Yeni Portal tamamlandığında eskisi kapatılacak. Yeni Azure Portal'ı gerçekten son 20 yıldır Microsoft'tan gördüğüm en büyük yaratıcı hareketlerden biri! Hani "Ribbon" olayı nasıl oldu? Bir anda tüm uygulamalarda görmeye başladık. İşte aynı şekilde yeni Azure Portal'ının Blades ve Journey UI konsepti de bence yavaş yavaş tüm admin portallarında kendini göstermeye başlayacak. http://portal.azure.com adresinden denemenizi tavsiye ederim :)

Yeni Azure Management
Portal'ı.Yeni Azure Management Portal'ı.

Visual Studio Online Yayında!

Eski adı TFSLive olan Visual Studio Online biliyorsunuz epey bir süredir ücretsiz. Bunun nedenlerinden biri tabi ki servisin Preview aşamasında olmasıydı. Artık Visual Studio Online Live oldu ve ücretlendirilme şekli de belirlendi. Yeni modele göre hala beş kullanıcıya kadar Visual Studio Online kullanımı ücretsiz. Ek kullanıcılar için ise aylık 20$ maliyet söz konusu. Açılış kutlamaları çerçevesinde :) kısa bir süre için bu fiyatı Microsoft 10$'a çekmiş durumda. Visual Studio Online Basic olarak geçen 20$/ay şeklindeki profilin yanı sıra bir de 45$/Ay profili söz konusu. Bu profilin adı ise Visual Studio Pro. Bu profilde ilginç olarak aylık kiralama yöntemi ile bildiğimiz Visual Studio Pro IDE lisansı da almış oluyorsunuz. Son olarak Visual Studio Advanced ise ek süreç yönetimi araçlarını da getirerek aylık 60$ maliyet sunuyor. Profiller arası karşılaştırmaların detayı için doğrudan Visual Studio Online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ve geri kalanlar

Geri kalanlar inanılmaz bir saçmlık yığını. Build 2. Gün Keynote'un son bir saatinde Microsoft bildiğiniz toparlamaca yaptı. WPF'e hala yatırım yapıyoruz diyip Sharepoint entegrasyonu gösterdiler. Winforms'a yatırıp yapıyoruz diyip bir başka firmanın VB6'dan HTML5'e uygulama migration aracını gösterdiler. Amaçsız hareketler yığını olarak geçip gitti geri kalan bir saat. Ben VB6'da kod yazdım! Çok güzel günlerdi. Ama bugün çıkıp da bana 2014 yılındaki en büyük Microsoft Developer Konferansı'nda Microsoft bana VB6'dan HTML5'e migration aracı olarak bir partner aracını gösteriyorsa... şu Keynote'u bir saat erken bitirin daha iyi derim ben. Bu konferansa dünyanın her tarafından insanlar "VB6'dan Migration yapılabiliyor günümüz teknolojilerine bakın teknolojiler o kadar da çabuk ölmüyor" gibi saçma bir mesajı dinlemek için gelmedi. Keynote'un son bir saatinin bir kısmını insanların artık "Microsoft hede hödö den vaz mı geçti" dediği şeyleri toparlamak için kullandılar ve bence ortalığı sıvamaktan öteye geçemediler. Daha da kötüsü aslında durumu daha da kötü bir hale getirdiler çünkü zaten bu konferansa gelenlerin çoğu her yıl geliyor ve Microsoft'un neyi nasıl yaptığını biliyor. Amaç eğer dışarıdaki Community'e ulaşmaksa... emin olun zaten onlar Build'i online izlemiyorlar. Ayrıca Online izleyenlere mesaj vereceksin diye oraya 20 saat uçuşla gelen 5000 kişiyi bloklayamazsın.

Son yarım saati ise "Microsoft ile çalışmak için her alanda Microsoft kullanmak zorunda değilsiniz" mesajı vererek geçirdiler. Efendim neymiş Amazon Cloud servisleri ile Azure beraber kullanılabilirmiş. Valla? Ciddi misiniz ya? Ve bunu her yıl bir defa yaptığınız en büyük developer konferansında yarım saat anlatmanız mı gerektiğini düşündünüz? Azure kullanırken client uygulama olarak Windows platformu şart değilmiş iOS de kullanabilirmişiz! İnanılmaz, şaka gibi bir yarım saatti son yarım saat. Verilen mesajların hepsi doğru fakat tamamen yersiz! Oradaki 5000 kişinin 500'üne yarayacak mesajlar için 4500 kişinin 1 saatini alma hakları olduğunu düşünmüyorum. "Nereden varıyorsun bu yargılara?" diyebilirsiniz. Kişisel fikrim. Ama nasıl ki bu konferansta herkes "Microsoft Xamarin'i satın aldığını duyuracak" beklentisi ile gezerken ben "Xamarin kendini kolay kolay satmaz Microsoft'a" diyorduysam ve bu konuda en ufak bir duyuru bile olmadıysa diğer konularda da kendimce doğru yorumlar yapabildiğimi düşünüyorum. Yıllardır Microsoft ile en az 10 ayrı ülkede çok yakından çalıştım, yıllardır gitmediğim konferansları kalmadı, izleyici oldum, görevli oldum, konuşmacı oldum. Bir şeyleri tutturabiliyor olmam sanırım normal.

Sonuç

Evet, eğer bu başlığı atmasaydım bu yazıyı bitiremeyebilirdim. O nedenle "Sonuç" diyip biraz da kendimi durdurmak istedim :) Sonuç olarak genele baktığımda güzel bir Build 2014 geçti. 2. gün 1. güne kıyasla kötüydü ama genel olarak güzel yatırımlar var ve Microsoft doğru yoldu. Client tarafında doğru yolda, yatırım miktarı çok yüksek. Open Source tarafında bastırmaya devam ediyorlar. Cloud tarafında yatırımları yine çok büyük ve fena saldırıyorlar. Son bir yılda iyi yol alındı ve önümüzdeki bir yıl da çok iyi geçecek gibi duruyor. Eğer bu yazımın sonuna da moraliniz bozuldu ise tavsiyem dünkü 1. gün değerlendirmemi de bir okuyun, hatta tekrar okuyun. Dün efsane bir gündü! :)

Görüşmek üzere!