Build 2014 Gün 1

0 dakikada yazıldı

58026 defa okundu

Düzenle

Bugünlerde San Francisco'da Microsoft'un Build konferansının 2014 sürümündeyim :) Geçen üç yılı saydığımızda bu benim dördüncü Build konferansım oldu ve sanırım böylece hiçbirini de kaçırmamış oldum. Her yıl olduğu gibi tabi ki bu yıl da Keynote'lar boyunca deli gibi Twitter'dan size haberleri anında aktarmaya çalıştım ve günün sonunda da geldik konferansın ilk gününü özetleyen bu yazıya. Başlayalım mı?

Windows Phone 8.1 sahnede!

Beni tanıyanlar, takip edenler bilirler.... Taaa ilk Windows Phone lansmanın bu yana birçok Windows Phone edindim, denedim ve her seferinde iPhone'a geri döndüm. Ben bunu biraz Windows'un geçmişine de benzetiyorum. Adam gibi tüketici işletim sistemi olarak Win95'den başlarsak eğer benim yıllar boyunca gördüğüm manzara şu oldu. Win95 yüklü bir makineyi her gün formatlamak gerekiyordu :) Win98 ile bu birkaç güne çıktı. WinMe ile bir aya çıktı. WinXP ile 6 ay ve Win7 sonrası artık laptop değiştirene kadar pek de format atmaz oldum. Kabaca aynı deneyimi Windows Phone'da da yaşıyorum. İlk aldığım LG Optimus 7'yi birkaç gün kullanabildim. Sonraki aldığım her Windows Phone'da WP kullanma süremem uzasa da hep eninde sonunda iPhone'a geri döndüm. Bugün Build 2014 1. Gün Keynote'unda gördüklerimden birazdan bahsedeceğim ama benim yorumumu merak ederseniz... Birincisi Microsoft bu işe çok ciddi yatırım yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Her zaman söylerim eğer Microsoft bir işe odaklanırsa o işi iyi yapar fakat Microsoft'un hepsine odaklanamayacağı kadar çok iş yapıyor. Neyse, konuyu uzatmiyim. Windows Phone'un geleceği çok çok parlak ve Nokia'nın cihazları da efsanevi hareketlerle geliyor. Keynote sonrası benim tepkim şu oldu "Evet, iPhone'a byby". Tabi bir sonraki iPhone bu yorumumu değiştirir mi bilmiyorum fakat şu an gördüklerimle şu kadarını söyleyebilirim Microsoft inanılmaz bir gaz ve hızla geliyor. Keynote'un içeriğine geçmeden önce merak edebilecek olanlar için şunu da hemen söyliyim :) Şu anda Lumia1020 kullanıyorum. Bu yurt dışı gezimde yanıma iPhone almadım. Bu konuda apayrı bir blog post yazarak deneyimlerimi ayrıca paylaşacağım.

Build 1. Gün Keynote Windows Phone ile başladı. Önce Windows Phone 8.1 yenilikleri sonra da Nokia'nın yeni cihazları sahnede yerini aldı. Özellikle Windows Phone 8.1 tarafında daha önceden de duyduğumuz birkaç şeyin onayını almış olduk. Örneğin Action Center alıştığınız Notification Hub görevi ile 8.1'de geliyor. Lock Screen Customization ise apayrı bir efsane. Windows Phone 8.1 ile artık Lock Screen'i özelleştiren özel uygulamalar yazılabilecek.

Notification Hub ve Lock Screen
CustomizationNotification Hub ve Lock Screen Customization

Keynote'da Windows Phone 8.1 ile ilgili benim en sevdiğim özelliklerden biri de "Show More Tiles" olayıydı. Bu özellik sayesinde normal şartlarda sadece 1080P cihazlarda olan Start ekranında 6 kolon Tile yapısı 1080P olmayan cihazlara da getirilmiş oluyor. Bu özelliği neden bu kadar büyüttüğümü merak edebilirsiniz. Çünkü neredeyse bu özellik için telefonumu değiştirmeyi düşünüyordum :) gerek kalmadı. 5" 1080P telefonlardan biri olan Lumia Icon'da 5" ekranda 6 kolon Live Tile görünce elimdeki Lumia 1020'deki 4 kolon bana inanılmaz kaba gözükmeye başlamıştı. Ekrana daha fazla şey sığdırabilecekken en küçük Live Tile'ın bile kocaman olması aslında rahatsız edici. Tabi bunu ancak 5" ekranda 6 kolon görünce farkına varabiliyorsunuz.

Solda 4 kolon Live Tile, sağda 6 kolon
:)Solda 4 kolon Live Tile, sağda 6 kolon :)

Bahsettiğim farkı yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Her iki telefonun ekranı aynı boyutta fakat sağdaki Lumia Icon 1080P olduğu için 6 kolon Live Tile'a sahip. İşte yeni gelen "More Live Tile" olayı ile 1080P olmasa da sağdaki gibi 6 kolon sahibi olabileceğiz. "Ama düşük çözünürlükte kötü gözükmez mi?" derseniz eğer şu kadarını söyliyim, etkinlikte WP8.1 yüklü ve 6 kolon şeklinde ayarlanmış bir Lumia 925 gördüm ve süper gözüküyordu. Özetle 1080P olmasa da süper gözüküyor dert etmeyin :)

Windows Phone 8.1'deki yeni özellikleri saymak gerçekten zor. Dikkati çekenlerden ve beklenenlerden biri de VPN desteğiydi. O da geliyor sonunda. Çoğunuzun belki daha önceden de duymuş olduğu Battery Sense özelliğinin yanında bir de WiFiSense geliyor. Şu anda WP'de mevcut DataSense hangi uygulamanın ne kadar data kullandığı vs konularında detaylı bilgi verebilirken Battery Sense de pil kullanımına dair uygulama bazında rapor sunuyuor kullanıcıya. WiFi Sense ise etrafınızdaki WiFi Spotlarını bulmanıza yardımcı oluyor. Sadece bu kadarla kalmıyor, örneğin aynı LiveID ile kullandığınız iş yerinizdeki bilgisayar eğer iş yeri WiFi'sine bağlı ise WP'ununuz da doğrudan WiFiSense sayesinde o WiFi networküne bağlanabiliyor. Şifre vs girmenize gerek kalmıyor. Hatta cihazlardan birinde WiFi şifresini değiştirirseniz diğerlerine de geçiyor otomatik olarak. Benim hoşuma giden ince dokunuşlardan biri de arkadaşlarınızla WiFi paylaşabiliyor olmanız. Şöyle bir senaryo düşünün. Evinizdeki WiFi zaten telefonunza tanımlı. Eğer isterseniz bu WiFi'yı arkadaşlarınızla paylaşma kararı alıp bunu telefonunuzda belirtirseniz telefonunuzdaki arkadaşlarınızın telefonlarının WiFiSense'i sayesinde sizin evinize geldiklerinde otomatik olarak sizin evdeki WiFi networküne bağlanabiliyorlar. Süper değil mi? Şifrenizi göremiyorlar :) Şifre vermenize de gerek kalmıyor artık. Böyle ince ve zekice hareketleri seviyorum.

Yeniliklere devam edelim.... Bluetooth LE (Low Energy) şu an hali hazırda çoğu Lumia cihaz tarafından zaten destekleniyor fakat Managed API'larının olmaması tabi ki kimsenin uygulama geliştirememesine neden oluyor. Artık bu konuda da API'lar Windows Phone 8.1 ile açılmış olacak.

Cortana

Şimdi bu Cortana hikayesi Siri'nin seksen kat gelişmişi diyerek bu noktada bu paragrafı bitirsem yeridir :) Nihayetinde Türkçe desteğinin gelmesi 2085 yılını bulabilir :) O nedenle çok da detaylarına girmeyeceğim fakat Siri'den en az 10 kat daha gelişmiş ve üzerinde ciddi anlamda düşünülmüş bir ürün söz konusu. Telefona gelen e-maillerinizi telefonda parse edip inceleyip sizin hangi tarihte nereye yolculuk yapabileceğinizi öngörüp uçak saatlerini sizin adınıza takip edebilen bir yazılım düşünün! Şaka değil bunların demoları yapıldı. Cortana'nın gerçekten inanılmaz özellikleri var ve süper bir şekilde de "genişletilebilir" bir yapıya sahip. Siz yazdığınız uygulamalarla Cortana'yı extend edebiliyorsunuz. Fakat yine diyorum... Türkçe desteği gelmediği sürece... "Ben güzele güzel demem güzel benim olmadıkça" :)

Wordflow Keyboard

Bu konuda bazı araştırmalar okumuştum daha önce, hatta sanırım başka platformlar için yapılmış özel uygulamalar da var. Windows Phone 8.1'e WordFlow Keyboard denilen bir klavye geliyor. Bu sanal klavyede parmağınızı ekrandan kaldırmadan sadece harflere sürüyerek yazı yazabiliyorsunuz. Detayını hatırlamıyorum ama Keynote'da bu klavye ile resmi olarak bir cep telefonunda en hızlı yazı yazma rekoru kırıldığından bahsedildi :) İlgilnenlere duyurulur.

Wordflow
KeyboardWordflow Keyboard

Silverlight geri geldi!

Haha! Yazının bu kısmını yazarken büyük zevk aldığımı itiraf etmem gerek. Microsoft öyle veya böyle hata yaptığının farkına vardı galiba ama hangi hata? Biraz geçmişe dönelim. Silverlight ismini hatırlarsanız Windows Phone'un ilk zamanlarda Microsoft kullanmıştı ve Silverlight uygulamalarınız WP'de çalışır demişti. Altyapısal olarak da teknik anlamda Silverlight'ın altyapısının ciddi bir kısmı WP'ye taşınmıştı fakat sonuç itibari ile bu ortamda çalışan Silverlight bizim bildiğimiz Plug-In tabanlı Silverlight değildi. Ona rağmen Microsoft bu ortama da Silverlight dedi ve bence çok doğru yaptı. "Silverlight" derken bizim için önemli olan alt tarafta aynı base kodun kullanılıyor olması değil. Biz yazılım geliştiriciler için Silverlight'ın tanımladığı şey yaşadığımız yazılım geliştirme deneyimi ve araçlardı. WPF ile Silverlight'ı ayıran da bu araçlardı zaten. Eğer bu ayrım olmasaydı zaten hepsine XAML diyebilirdik.

Sonra Microsoft çok saçma bir hata yaptı ve altyapısal değişiklikler sonrası "Burası artık Silverligth değil bu XAML" dedi. Bence inanılmaz bir saçmalıktı bu. Bir anda herkes "Silverlight gitti mi? Boşa mı öğrendik" gibi bir paniğe kapıldı doğal olarak. Yanlış anlamayın sadece Türkiye'deki manzaradan bahsetmiyorum. Bu durum tüm dünyada böyle oldu. Oysa değişen pek de bir şey yoktu developer deneyimi açısından. Microsoft teknik bir isimlendirme ile bir marka yaratmayı birbirine karıştırıp işin içine etti. Peki şimdi ne oluyor? Durumu düzeltmiş falan değiller esasında :) Sadece daha da karıştırdılar ortalığı.

Windows Phone'da sadece WP8 ile iki ayrı API set var. Biri "Windows XAML / .NET" seti, diğeri ise "Windows Phone XAML / .NET" seti :) Windows Phone XAML olayı eskiden Silverlight olup adı XAML'a değiştirilen kısım. Windows XAML ise Windows Runtime ile API'ları eşitleme çabası sonrası ortaya çıkan kısım. Bu iki kısım iki farklı uygulama tipi anlamına geliyor. Doğal olarak Windows XAML/.NET ve Windows Phone XAML/.NET gibi iki isimlendirmenin saçmalığının farkına vardılar ve "Windows Phone XAML/.NET" kısmına tekrar "Silverlight for Windows Phone" deme kararı aldılar. Hatta bununla kalmadılar Build 2014'e bir de "What's new in Silverlight" oturumu koydular :) Kafası karışan developerlardan Build konferans alanının 3. katından atlayanlar oldu :D Şaka bir yana... bu isimlendirmeler ve teknik taraf ile markaların arasındaki ilişkisi düzgün kuramama yüzünden herkesin kafası ciddi karışıyor. Özetle, yalnız değilsiniz :)

Peki bu kadar anlattık da Windows Phone 8.1'a nasıl ulaşırsınız? Önümüzdeki bir hafta içerisinde WP8.1 yazılım geliştiricilere açılacak. Developer Program'a üye olmanız yeterli. Programla ilgili daha önce yazdığımız bir yazı fikir verebilir. WP8.1 için SDK'in ise şu an için RC sürümü mevcut. SDK'yi yükleyebilmek için yeni çıkan Visual Studio 2013 Update 2 RC'yi de yüklemeniz gerekiyor.

Windows 8.1 Update

Sıra geldin Windows 8.1 taraflarına. Bu konuda da isterseniz detaylara girmeden önce genel izlenimimi paylaşiyim. Microsoft dünyasını takip edenler için şu kadarını söyleyebilirim "Sinowski gitti, kalan sahalar bizimdir" tadında Microsoft bazı şeyleri doğrudan geri toparlamaya başladı. İlk olarak "Boot to desktop" geliyor :) Bunu söylemek bile komik ama Windows 8'in ilk çıkışında bastırılan o "Touch First" yani Touch ağırlıklı ve mouse ve klavyeyi ikinci plana atan saçma yaklaşım düzeltiliyor ve tekrar mouse/klavye için araçlar ekleniyor. Aslında burada yapılan hata "Touch"a önem vermek değildi. Yapılan hata klavye/mouse ikilisini geri plana atmaktı. Yeni strateji ile anlaşılan her iki input metoduda da artık Windows platformunda eşit birer vatandaş olacak. İsteyenler yeni update ile doğrudan Start menüyü es geçip bilgisayarlarını Desktop'a boot edebilecek.

Microsoft bir adım daha ileriye gidip Moderns Apps olarak tanımlanan Start ekranında çalışan uygulamaların mouse kullanımında Taskbar üzerinden yönetilebilmesini de sağlıyor. Böylece artık touch olmayan bilgisayarlarda Start uygulamalarının ve Start ekranının tamamen çöplük olarak öngörülmesi durumu ortadan kalkacaktır. Bu iki birbirinden bağımsız dünya yavaş yavaş birbirine yaklaştırılıyor. Hatta Keynote'un ileriki bölümlerinde Windows.Next yani Windows 8 Update sonrası gelecek bir başka sürümde Modern App'leri pencere içerisinde masaüstüne taşınabileceğinden dahi bahsedildi.

Windows 8.1 Update sonrası... bir sonraki sürümde olası
desktop!Windows 8.1 Update sonrası... bir sonraki sürümde olası desktop!

Yukarıdaki ekran görüntüsüne öylesine bakıp geçmeyin. Bu görüntü inanılmaz değere sahip. Birincisi bu göründü Windows 8.1 Update görüntüsü değil. Görüntü Windows 8.1 Update sonrası gelecek bir sonraki Windows'un görüntüsü. Start menü geri gelmiş! Hem de Tile'larla gelmiş. Bana sorarsanız inanılmaz süper bir saçmalık bu :) Start menüyü bir damla bile özlemedim ve gereksizliğine tüm kalbimle katılıyorum. Sinowski bu konuda haklıydı. Start menü sadece search yaptığımız bir yere dönüşmüştü. Taskbar'a uygulama pinleyebilmek ile zaten Start menüye pinlenmiş öğelerin bir anlamı kalmıyor. Start menüden diğer uygulamaları da zaten aratarak çalıştırdığımız düşünülürse aynı şeyi şu anki Start ekranında da yapabiliyoruz. Hele bir de Start menü'ye Tile almak efsane saçma bir hareket olmuş. Bu kadar geri çark edilmesi bence gereksiz.

Diğer yandan bu ekran görüntüsünde daha önce bahsettiğimiz "pencere içerisine alınmış" Modern App konseptini de görebilirsiniz. Bence bu güzel olmuş ve Windows'a çok farklı bir perspektif getirebilir. Unutmayın Modern App'ler HTML/JS ile de yazılabiliyor yani bir anlamda yukarıdaki manzarada HTML/JS ile desktop app yazabiliyor oluyoruz :) Tabi Modern App'lerin sandbox'ı farklı ama bunu da "Brokered Library"ler ile çözebiliriz. Şimdi soracaksınız "Brokered Library" ne? Brokered Library'ler şu anki Windows 8.1 Update ile beraber gelecekler ve Modern App'lere full .NET Framework kullanma olanağı sağlayacaklar. Bu app'ler şu an için sadece side-loaded appler olabilecek. Hiç yoktan iyidir. Tabi bu şekilde Brokered Library kullanan appler ARM işlemcili cihazlarda çalışmayacak.

Universal Applications

Başlıktan da tahmin edebileceğiniz üzere yine her zamanki hedef söz konusu :) Hani şu yıllardır 100% yapılamayan "her platformda çalışan tek kod" hedefi tekrar sahnede. Ama itiraf ediyim bu konuda Microsoft son 20 yılda ciddi yol aldı. Giderek API setlerini eşitleyerek kodun ayrışmasını engellemeye çalışıyorlar. XAML sayesinde FluidLayout ile cihazlara uygun adapte olan arayüzler yaratılabiliyor. Tüm bunlar birleşinde yeni Universal Application konseptinde de Windows XAML Runtime üzerinde çalışan uygulamalara UI dahil kod paylaşımı sağlanıyor. Paylaşılan bu kod ve UI öğeleri Windows Phone, Windows ve XBOX üzerinde çalıştırılabiliyor.

Universal Applications Windows çalışan her yerde
çalışabiliyor.Universal Applications Windows çalışan her yerde çalışabiliyor.

Universal Applications aslında Microsoft'un kendi içerisinde de ihtiyaç duyduğu bir konsept. Sonuç olarak bugün baktığınızda bir çok Microsoft da aynı bizim yaptığımız gibi tüm platformlara kendi uygulamalarını geliştirmek zorunda kalıyorlar :) Örnek sorarsanız hemen MS Office'i örnek verebilirim. Aynı biz yazılım geliştiricilerin iOS, Windows Phone, Windows vs gibi bir çok platforma uygulama geliştirmek zorunda kalmamız gibi Microsoft da elindeki uygulamaları hem kendi platformlarına hem de rakip platformlara taşımak zorunda kalıyor. O nedenle bu yolda yapılmış her kolaylık doğrudan Microsoft'un da işine yarıyor. Hatta Keynote'da Modern Application olarak Office'in Touch sürümü de duyuruldu ve orada da Universal Applications konseptinden faydalanıldığından bahsedildi.

Universal Application çerçevesinde Windows Store'da da yeni bir konsept geliyor tabi. Malum eğer tek uygulama ile hem Windows Phone hem Windows 8'i hedefleyebiliyorsanız bunun Store'a da yansıma gerek. Bunun için Store'da da gerekli değişiklikler yapılacakmış. Bizler için önemli olabilecek bir diğer nokta ise Universal App olarak geliştirilen bir uygulamanın tek bir defa satılabilecek olması :) Yani aynı uygulamanın hem WP hem W8 sürümlerini ayrı ayrı satamayacaksınız. Tabi bu desteği uygulama içerisinde In-App Purchase olarak tasarlarsanız Store'un onaylama sürecinde nasıl bir tepki alırsınız bilemem :)

Kinect for Windows 2

Valla bu konuda söylenebilecek çok bir şey yok. Kinect'i bilenler biliyorlar zaten. Süper bir cihaz! Ben de ilk sürümü ile bolca uğraştım ve kesinlikle inanılmaz iyi bir donanım olduğunu düşünüyorum. SDK'yi ile bir yıldır ilgilenmedim fakat ilgilendiğim zamanlarda bile kullanımı süper kolaydı. İtiraf etmek gerekirse Keynote'un Kinect 2 bölümü epey zayıftı. Sanki araya sokmaları gerekmiş de koymuşlar gibi duruyordu :) Cihazı gösterdiler, yeni güzel vs diyip geçtiler. Ha bir de 1080P kamera gelmiş Kinect'e. Hepsi bu kadar. Ben beklerdim ki yeni SDK'den de bir şeylerden bahsedilsin. Bahsetmediler. Belki de bahsedecek bir şey yoktur. Fikrim yok açıkçası.

WinJS Open Source

WinJS'i duyanlarınız vardır. Eğer HTML/JS ile Modern App yazacak olursanız kullanacağınız JavaScript kütüphanesine WinJS oluyor. Bu kütüphane içerisinde Modern App'lerin kullandığı bazı kontroller ve Windows Runtime API'larına erişim söz konusu. Microsoft bu kütüphaneyi alıp Open Source yaptı. Bu konuda ciddi tereddüt içerisindeyim :) Su anda zaten Windows Store'da HTML/JS ile geliştirilmiş uygulama sayısı cidden az ve pek de tercih edilmiyor. Bunu göz önünde bulundurduğunuzda Microsoft'un WinJS'i Open Source yapmasının iki nedeni ve sonucu olabilir :) Birincisi Microsoft gerçekten bunu bir OpenSource Community işi olarak görüp bu şekilde ilerletir ve kütüphane süper yerlere gelir. İkincisi ise... Microsoft başından atmak için Open Source yapıp kenara çekilecektir :) İtiraf etmek gerekirse ikinci seçeneğe pek ihtimal vermiyor çünkü son birkaç yıldır JS tarafına hem yazılım geliştirici araçları hem de kütüphanaler anlamında ciddi yatırım yapıyorlar. Diğer yandan bugün TypeScript 1.0 da duyuruldu. Microsoft WinJS'i kenara atma niyetinde olamaz ama eğer "Open Source yaptık ne de olsa" diyip gerekli yatırımı yapmazlarsa veya üzerlerinden biraz da olsa yük attıklarını düşünürlerse bu işin sonu iyi olmaz. Zaman gösterecek. Malum Microsoft'un ortaya atıp sonra tamamen Open Source Community'nin alıp götürdüğü bir proje ben hatırlamıyorum. Genelde hep MS Lead ederek veya bir diğer tabiri ile ittirerek Open Source projeleri ilerletiyor. Belki bunun arkasında hala Open Source Community ile MS'in arasındaki buzların erimemiş olması yatıyordur kim bilir. Belki de WinJS bu buzları eritir :) MS o buzları eritmek için 15 yıldır inanılmaz bir çaba harcamıyor değil.

9" ve altı cihazlara Windows Lisansı BELEŞ!

"Beleş" demesem dikkatinizi çekemezdim değil mi? :) Uzun bir yazı oldu ve dikkat dağılması normaldir. Toparlanalım :) 3 saat Keynote izledim ben bu notları toplamak için sanırım tüm bu blog postu yazmam da bir üç saatimi alacak toplamda :) Neyse, konumuza dönelim. Microsoft tarihindeki en inanılmaz harekettir bence bu! 9" ve altı tüm cihazlar için Microsoft Windows lisansı almaktan vaz geçti!

Windows Lisansı
ücretsiz!Windows Lisansı ücretsiz!

Ben hala inanamıyorum. "Devices and Services Company" olma yolunda benim için ilk ve süper inandırıcı bir karar bu. Bir düşünün, Microsoft için bu hiç kolay bir karar değil. Örneğin benim yolculuklarda kullandığım 8" Dell Venue Pro'da Windows 8 Pro var. Artık o işletim sisteminin lisans ücreti yok! 9" üstünde olmadığı sürece lisans yok! Tekrar ede ede kendimi inandırmaya çalışıyorum. Microsoft ciddi şekilde servislerden ve cihazlardan para kazanmayı kafaya koymuş olsa gerek ki 9" altında işletim sistemini bir para kaynağı olarak görmüyor artık! Valla ben bu işi sevdim :)

Nokia ve Lumialar

Keynote'un ikinci bölümünde Nokia da inanılmaz güzel hareketler yaptı. İlk olarak beklendiği üzere bugün piyasada bulunan tüm Lumia cihazların Windows Phone 8.1 güncellemesini alacağı duyuruldu. Sonra ise efsanevi telefon Lumia930 duyuruldu! Telefonun görüntüsünü gördüğüm ilk an tepkim "Kesin alıyorum" oldu :)

Lumia930 kendi boyutundaki en iyi Lumia. Dört çekirdek, 20MP ve 5"'de 1080P çözünürlüğe sahip. Aslına bakarsanız şu an Amerika'da satışta olan Lumia Iconia'nın bir kopyası. Avrupa'da piyasaya çıkışı önümüzdeki Haziran'ı bulacak. Gün içerisinde duyurulan diğer iki telefon ise fiyat olarak en düşük segmenti hedefleyen Lumia 630 ve 635 oldu. Tüm bu duyurular yapılırken çok ilginç bir özellikten bahsedildi. SensorCore! Mobil dünyayı takip edenler iPhone5S'deki Motion Processor'ü bilirler. Telefonun içinde düşük enerji ile çalışan bir hareket sensörü  ve işlemcisinden oluşan bu ikili telefonun hareketinden yola çıkarak telefon kilitliyken bile sizi takip edebiliyor. Bu işlemci genel olarak Fitness uygulamalarının işine yarıyor. Gün boyunca kaç adım attığınız vs hesaplanabiliyor ve bunun için söz konusu uygulamaların açık kalması gerekmiyor. İşte bu özellikle Lumia serisine de geliyor. Daha da ilginci Nokia'dan arkadaşlarla yaptığım konuşmalarda bu sensörün şu anda zaten Lumia 1520 ve Lumia Icon'da bulunduğunu öğrendim :) Yeni gelecek 930 ve 630'da da bu sensör var olacak. Tabi bu sensörden gelen veriyi kullanabilmek için de yazılım geliştirilecelere Nokia tarafından ayrı bir SDK sağlanacak. Bu SDK'de birkaç ay içerisinde çıkmış olacakmış :) Nokia'nın yalancısıyım. SensorCore bence gerçekten çok önemli bir özellik ve Nokia'nın Apple gibi davranmayarak sadece üst modellere değil 630 gibi alt modellere de bu işlemciyi eklemesi çok iyi. Malum Apple senaryosunda iPhone 5C'lerde M7 yok, sadece iPhone5S'de var.

Sonuç olarak...

Dolu dolu 3 saatlik bir Keynote geldi geçti ve Build 2014'ün ilk günü de bitmiş oldu. Bu sene Build Keynote içeriği gerçekten doluydu. Etkinlik öncesi Keynote'ların 3 saat olarak ayarlandığını görünce ciddi korkmuştum. Üç saat insanların dikkatini derli toplu tutmak çok zor. Geçen sene Keynote'un ortasında kalkıp giden birçok insan da olmuştu. Ama bu sene Microsoft ilk gün Keynote'u iyice doldurmayı başardı. Zaten bu postun uzunluğundan da belli oluyordur diye tahmin ediyorum :) Benim atladığım noktalar kesinlikle olmuştur. Kendimce önemli bulduklarımı yazdım. O yüzden isterseniz gidip Keynote'un kaydını siz de izleyebilirsiniz. Bugün akşam 2. gün keynote boyunca da dün olduğu gibi canlı canlı gelişmeleri tweetleyeceğim :) Takip etmek isteyenlere duyurulur.