Build 2013 Gün 2 Özeti

0 dakikada yazıldı

42765 defa okundu

Düzenle

Dünkü Build 2013 Birinci Gün özetinden sonra sıra geldi ikinc güne. Bugün konferansın ikinci ve son Keynote'u da yapıldı. Böylece duyurulacak herşey bir anlamda bitmiş ve duyurulmuş oldu. Peki neler oldu? Beklendiği üzere ikinci gün tam bir Azure şenliği gerçekleşti ve şenlik ilk başta Azure Web Sites'ın release olması ile başladı.

Azure Web Sites Release
oldu!Azure Web Sites Release oldu!

Uzun süredir beklediğimiz bir haberdi bu ve sonunda Azure'un PAAS üstünde biraz daha high level bir web sitesi host alanı da var diyebiliriz. Release ile beraber klasik %99.95 SLA Web Sites hizmeti için de geçerli. Web Sites duyurusunun heyecanı tam yatışırken bir domba duyuru daha geldi. Azure Mobile Services da release oldu!

Azure Mobile Services Release
oldu!Azure Mobile Services Release oldu!

Mobile Services'ın da Release olması en az Web Sites kadar önemli. Son dönemde her iki hizmet de Azure hizmetleri arasında en popüler olan hizmetler. Bu hizmetlerin release olmasını bekleyen çok kişi olduğunu biliyorum o nedenle her iki haberin üst üste gelmesi efsanevi bir hareket oldu. Unutmadan, ufak bir detayı atlamamam gerek Mobile Services'daki Scheduler hala Preview. O da yakında release olacaktır.

AutoScaling

İşte bunun için ayrı başlık atılır :) AutoScaling Azure'da başından beridir en büyük problemlerden biriydi. AutoScale olmadan Cloud'un bir anlamı kalmıyor bence. Diğer yandan AutoScale yapmak istediğiniz Azure gerekli tüm araçları sağlasa da hala esas scaler eksikti ve ya WASABI gibi araçları kullanmak zorunda kalıyordur ya da kendimiz yazıyorduk. Her iki senaryo da maalesef hayata geçirilmesi ciddi maliyetli senaryolardı. İşte artık Azure tarafında da bir AutoScaler var! Şu an için Preview olarak duyurulan Azure Scaling CPU ve Storage Queue Item sayılarına göre max-min limitler de alarak scaling yapabiliyor.

Azure Scale Preview
yayında.Azure Scale Preview yayında.

Scaler'ın Preview olması şu an için çok kritik değil çünkü önemli olan şu anda Microsoft'un müşterilerini, bizleri dinleyip bu işi yapmaya baş koymuş olması. Şu noktadan sonra gönlümüz rahat bir şekilde AutoScaling ihtiyaçlarımızın da Microsoft tarafından dinlendiğini ve karşılanacağını biliyoruz. Bu çok güzel bir haber!

One ASP.NET

İtiraf ediyorum Keynote'un geri kalanı yalandır benim için :D Şaka bir yana yukarıdaki heyecan verici haberlerin yanında Keynote'un geri kalanı benim için süper sönüktü. Yine de ilginç noktalardan biri "One ASP.NET" konseptiydi. ASP.NET tarafında biliyorsunuz seksen tane dallanma oldu, WebForms, MVC, Web API vs... derken seksen çeşit ASP.NET'imiz oldu. Microsoft bunların hepsini bir proje yani bir ASP.NET haline geri döndürmeye karar vermiş. Kesinlikle çok doğru ve şık bir hareket olmakla beraber şimdilik bunu sadece proje şablonu olarak tasarlamışlar :) Visual Studio içerisinde bir UI değişikliğinden öteye pek de geçmiyor. Umarım bu konsepti sürekli akıllarında tutup olayı birkaç adım daha ileriye taşırlar. Nitekim yapacağınız işe veya kullanacağınız tekniğe göre farklı ASP.NET'ler kullanıyormuş gibi olmanız pek de anlamlı değil. Sonuçta hepsi zaten aynı ASP.NET.

Geri kalanlar....

Keynote boyunca başka şeyler de gösterildi. Bazıları gereksiz bazıları önemsiz ama birkaç tane daha hızlıca bahsedilebilecek nokta var. Bunlardan ilki Visual Studio'da ASP.NET'te debug modda SignalR kullanarak IDE'deki değişiklikleri tarayıcıya aktarmak olmuş. Ben pek tekin bulmadım bu implementasyonu :) Allah sonumuzu hayır etsin. Diğer ilginç şeylerden biri de Multiple Browser debug moduydu. Artık debug oturumlarında birden çok tarayıcı açtırabileceğiz doğrudan Visual Studio'dan.

İşte durumlar bunlar. Böylece Build 2013 ikinci gün Keynote'unu da geçirmiş olduk ve bir Build daha geçti. Dün olduğu gibi bugün de 2. gün Keynote'u ile ilgili bir Giik.FM podcastimiz ve Teknolot.TV videocastimiz var. Bu aralar özellikle Teknolot.TV'yi takip etmeyi unutmayın :) AzureShow'da yeni mobile services videolaro ve benim özel videoblogumda da Build'de hediye edilen cihazların unboxing videoları yayınlanacak ;) Kaçırmayın derim.

Görüşmek üzere!