Build 2013 Gün 1 Özeti

0 dakikada yazıldı

44477 defa okundu

Düzenle

Son birkaç gündür Build 2013 konferansı için San Francisco'dayım. Moscone Center adında bir konferans alanında gerçekleşen konferansın bugün ilk Keynote'u tamamlandı. Geçen sene de hatırlarsanız Build 2012 için özetleri sizlerle paylaşmıştım. Şimdi de geldi sıra Build 2013'e. Bugün keynote'da birçok şey duyuruldu. Gelin tek tek başlayalım neler çıkmış, neler olmuş bir bakalım.

Build 2013, San Francisco, Moscone
CenterBuild 2013, San Francisco, Moscone Center

Visual Studio 2012 Update 3

İlk olarak Visual Studio 2012 Update 3 çıktı. Windows 8.1 desteğinin yanı sıra Visual Studio 2012 ile 2013 arasında proje paylaşımı desteği de Update 3 ile beraber geliyor. Gelen diğer yeniliklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Download için de hemen buradan ilerleyebilirsiniz.

Windows 8.1 Preview

Esas büyük haber Windows 8.1'in Preview'unun çıkmış olması. Buradaki yenilikleri saymak gerçekten zor çünkü minör bir versyon için 8.1'de gerçekten çok değişiklik ve yenilik var. En basitleri ve en dikkat çekenleri arasında "Start" düğmesinin geri gelmesi var :) Aynı şekilde bir de "Boot to Desktop" ile doğrudan Start menü yerine makinelerin desktop'a boot olmasını sağlayan özellik öne çıkanlar arasında. Bu iki özelliğin de eskiye dönüş niteliğinde olması manidar. İşin güzel tarafı Metro UI ile yani yeni Start menü ile bu özellikler güzel bir şekilde birleştirilmiş gözüküyor.

Windows 8.1 Beta
BalığıWindows 8.1 Beta Balığı

Benim favori Windows 8.1 özelliğim multi-monitor DPI scaling. Özellikle Macbook'taki Retina gibi yüksek çözünürlüklü ekranlar arttıkça bu tip ekranlara ahip laptopları harici ekranlara bağladığınızda ciddi sıkıntılar oluyordu. Yüksek çözünürlükte yüksek DPI scaling kullanmak gerekirken düşükte ise düşük kullanmak gerekiyor. Oysa Windows'ta bugüne kadar sadece tek bir DPI Scaling ayarlanabiliyordu. Windows 8.1 ile monitör başına ayarlanabilecek. Süper bir gelişme bu!

İkinci favori özelliğim ise "Hands Free" özelliği. Bu özelliğin detayları çok açıklanmış olmasa da Keynote'da demoda bir bilgiayarın webcami kullanılarak bir uygulama uzaktan el ile kontrol edildi. Bu tabi ki hemen Kinect'i hatırlatıyor. Belli ki Kinect özelliklerinin yavaş yavaş gündelik bilgisayarlara taşınması senaryosu gerçek oluyor. Güzel gelişmeler bunlar, normal PC ve laptoplardaki webcamlerden bu şekilde API'lar açılırsa çok ilginç uygulamalar geliştirilebilir.

Tabi ki hepsi bu kadar değil. Eğer tüm Windows 8.1 yeniliklerinin bir listesine ulaşmak isterseniz buradan ilerleyebilirsiniz.

8" Windows Tabletler

Keynote boyunca üzerinde durulan konulardan biri de 8" civarında boyutlardaki ufak tabletlerdi. Microsoft'un bu tabletleri önümüzdeki dönemde ekstra önem vereceği belli. Şu an için örnek bir tablet olarak Acer'ın Iconia'sı gösterildi ve konferansa katılan herkese de birer adet hediye edileceği duyuruldu.

8" Windows 8 Pro, Acer
Iconia8" Windows 8 Pro, Acer Iconia

Cihaz gerçekten ilginç bir cihaz. 2G RAM, 64GB SSD ve 1.8GHz Atom işlemcisi var. Tahmin edebleceğiniz üzere süper performans beklemek doğru olmaz ama x86 olması üzerine teoride herşeyi yükleyebileceğimiz anlamına geliyor ki bu ilginç bir durum. Şimdilik en ufak Windows 8 cihazlardan biri Iconia. Dışarıda satış fiyatı 379$.

Visual Studio 2013 Preview ve .NET 4.5.1

Konferansın ilk gününde kısmen sessizce duyurulan şeylerden biri de Visual Studio 2013 Preview oldu. Hemen buradan download edebilirsiniz. Şu anki Preview'ın Go-Live lisansı olsa da tavsiyem prod makinelere kurmamanız. Test amaçlı sanal makinelere kurulum yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Visual Studio 2013 ile ilgili gösterilen yenilikler arasında dikkatimi çekenler Energy Consumption Analysis, WebView kontrolü yenilikleri ve Azure Mobile Services entegrasyonu oldu. Artık Visual Studio içerisinde bir WinStore uygulamasının ne kadar enerji tüketeceğini test/analiz edebiliyorsunuz. Cidden süper bir tooling bu. Azure Mobile Services tarafındaki entegrasyon ise Mobile Services kullanımını çocuk oyuncağına çevirmiş durumda.

Visual Studio 2013'te Azure Mobile Services
EntegrasyonuVisual Studio 2013'te Azure Mobile Services Entegrasyonu

Doğrudan Visual Studio içerisinde Mobile Services Endpointi yaratıp gerekli ayarları da sihirbazlarla yapıp geçebiliyorsunuz :) Belli ki Microsoft bu işleri mobile developerlar için kolaylaştırma konusuna kafayı takmış durumda. Sonucu gerçekten çok başarılı olmuş.

Konferansın Expo/Fuar
AlanıKonferansın Expo/Fuar Alanı

SurfacePro

Günün sonunda son bir duyuru ile tüm konferans katılımcıların Acer Iconia'nın yanı sıra birer de SurfacePro hediye etti Microsoft. Artık bu konferanslardaki hediye olayında ipin ucu kaçmaya başladı gerçekten. Bu sefer verilen her iki cihaz da piyasada olan ve katılımcıların ulaşamayacakları şeyler değil. O nedenle bence artık bu hediye olayı amacından çıkmaya başladı. Eskiden .... ilk PDC'de laptop verildiğinde içerisinde Accelerometer vs olan bir laptop verilmişti. Amaç Win7 ile beraber gelen yeni API'ları developerların kullanabilmesiydi ve söz konusu olanakları sağlayacak laptoplar piyasada yoktu. Oysa şimdi durum öyle değil. Verilen donanımlar dışarıda, piyasada satılan donanımlar. En azından şu Iconia'da W8.1 yüklü olsaydı "Neyse..." diyecektim ama o da yok :) İndirip kendimiz kuracağız.

Build 2013 Fotoğraflarım

Build 2013'te çektiğim fotoğrafları Flickr'da paylaştım. Makalede kullanabildiklerim dışında, diğer fotoğraflara da göz atmak isterseniz hemen aşağıda ;)

Teknolot.TV ve Giik.FM Kayıtları

Konferansın ilk günü ile ilgili hem Teknolot.TV'de hem de Giik.FM'de kayıtlarımız da mevcut. İster aşağıdan Build 2013 Gün 1 Değerlendirme videomuzu izleyin, ister Giik.FM'i ziyaret ederek Podcast'i dinleyin veya isterseniz ikisini de yapın :D Seçenek bol ;) Kendinize çok iyi bakın. Yarın 2. gün keynote'u sonrasnda görüşmek üzere.