Build 2012 Konferansı 2. gün keynote ve geri kalanlar.

0 dakikada yazıldı

37426 defa okundu

Düzenle

Biliyorum geç kaldım :) Build konferansı bitti ve ikinci gün Keynote ile ilgili yazımı hala yazamadım :) İşte şimdi hem 2. gün hem toplu Build kapanış yazımı yazmış bulunmaktayım :) Arada başka şeyler de yaptım aslında, onları da birkaç günden blogda duyuracağım. Dönelim konumuza; Build konferansının ikinci gününde neler oldu?

Azure Mobile Services

Azure SDK 1.8'in duyurulmasının yanında konferans ilk başta Azure Mobile Services ağırlıklı olarak başladı. Normal Azure SDK'in üzerine daha yüksek seviyeli bir wrapper daha düşünün. Böylece mobil uygulama geliştiricisinin aslında Azure ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olmadan ilerleyebilmesi sağlanmış durumda. Tabi bunlara ek olarak mobile özel push notification altyapıları vs de sisteme dahil. Özetle Microsoft mobil uygulama geliştiricilerin infra ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmek adına böyle bir adım attı. Güzel de olmuş.

Scott Guthrie
sahnede...Scott Guthrie sahnede...

Sonrasında Azure Web Sites'dan bahsedildi. Klasik Hosted Service'den çok daha pratik kullanımı olan fakat scalability sınırları olan bir azure profili olarak düşünülebilecek Web Sites kısmında ASP.NET 4.5 desteği duyurusu geldi. Devamında da Azure üzerinde hosted Sharepoint ve Office 365 falan derken benim en sevindiğim habere geldik....

Hosted TFS artık Live!

TFS Preview'u bazılarının hatırlayacaktır. TFS Hosted servisleri preview olarak uzun bir süre önce açılmışlardı. Maalesef preview olduğu için sadece test amaçlı kullanabiliyorduk oysa fikir ve hizmet süper bir hizmet bence. TFS'in kurulumundan tutun ihtiyaç duyduğu altyapıya kadar birçok zorluğun bir anda ortadan kalktığı hosted TFS'i büyük bir heyecanla bekliyordum. Sonunda Build 2. gün keynote'da TFS Hosted servislerinin Live olduğu duyuruldu. Daha da güzeli 5 kişiye kadar ekipler için tamamen ücretsiz!!! Süper hareket.

http://tfs.visualstudio.com/

Hemen TFS ücretsiz hesabınızı yukarıdaki adresten alabilirsiniz! Artık TFS kullanamıyor olmak için bir özür falan kalmadı! :)

ASP.NET tarafında ayrıca node.JS'in implemente edileceği birkaç ufak haber daha duyuruldu :) fakat büyük olaylar yukarıdaki olaylar. Build konferansının geri kalanı ve 2. gün Keynote sohbeti içingiik.fm'deki PodCast'imizi dinleyebilirsiniz :)

Görüşmek üzere!