Build 2012 Konferansı 1. Günü Giik.FM Podcast'i ve detaylar

0 dakikada yazıldı

35218 defa okundu

Düzenle

Bugünlerde Build konferansı için Microsoft kampüsünde, Seattle'dayım. Build konferansını geçen yıldan hatırlayanlarınız olacaktır. Bu sene de yenisi tam da bugünlerde gerçekleşiyor :) Hatta ilk günü bitti bile. Konferansın Keynote bölümü canlı olarak webden de yayınlandı. Konferansta iki adet "Keynote" gerçekleşecek. Genel lansman havasında geçen bu büyük oturumlara tüm konferans katılımcıları katılıyor. Bu sefer ortalama 2500 kişilik bir katılım söz konusu. Keynote'lardan ilki bugün gerçekleşti, bir diğeri de yarın olacak. Konferansın geri kalanı ise küçük teknik oturumlarla devam edecek. Peki neler oldu bugün konferansta?

Önce giik.fm!

Ne alaka? diyebilirsiniz :) bugün giik.fm'de konferansın ilk günü ile ilgili gelişmeleri konuştuğumuz yeni bir podcast yayınladık. Hatta bir de konuğumuz oldu. Giik sohbetini dinlemek isterseniz hemen buradan ilerlemenizde fayda var :)

Konferansa geçelim....

Geçen sene Build konferansı Microsoft kampüsü dışında gerçekleşmişti. Bu sene ise doğrudan kampüs içinde gerçekleşiyor. Kampüs pek böyle büyük konferanslar için uygun değil aslında. O nedenle bu konferansa özel büyük çadırlar hazırlamak zorunda kalmışlar :) Evet 2500 kişilik bir çadırdan bahsediyorum. Konferansın açılış konuşması kocaman bir çadırda gerçekleşti. Sabah 9'da 2500 çılgın bir çadırda toplandık ve Steve Ballmer'ın Windows 8 sunumu ile güne başladık :)

Build konferansı Keynote'larının gerçekleştiği çadırdan bir
kare.Build konferansı Keynote'larının gerçekleştiği çadırdan bir kare.

Sunumda ilk bahsedilen şey Windows 8'in satışa açıldığı geçen Cuma'dan bu yana 4 milyon upgrade satılmış olmasıydı. İtiraf etmem gerek sayı büyük olsa da ben pek tartamadım :) Yine de sanırım başarılı bir sayı olsa gerek. Ballmer devamında Windows 8 yüklü cihazlardan bahsederken 82" dünyanın en büyük "Slate"'i diyerek koca bir ekranda çalışan Windows 8 üzerinde demolar yaptı. Sonrasında da tahmin edersiniz ki farklı cihazları da gezip en sonunda Surface'a geldi.

Steve Ballmer
sahnede....Steve Ballmer sahnede....

Surface biliyorsunuz Microsoft'un ilk tablet donanımı. Şu anda sadece ARM işlemcili sürümü mevcut ve belki de en önemli, bilinmesi gereken nokta ise ARM işlemcili Surface RT'lerde şu anki x86 uygulamalarının çalışmıyor olması. O nedenle bu şekilde bir Surface RT aldığınızda ancak yeni Windows Store'dan edinebileceğiniz uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Üzerinde Windows RT bulunan bu cihazlarda yeni Metro arayüzünün yanı sıra bildiğimiz Desktop ta var ama pek de "bildiğimiz" Desktop değil aslında orası :) Dediğim gibi eski uygulamalar çalışmıyor. Şu an için Windows RT'deki desktop'ta sadece cihazla beraber gelen Office, Internet Explorer ve File Explorer çalışıyor. İleriki aylardan Surface PRO adında Intel tabanlı bir Surface sürümü de çıkacak. Takriben hemen yılbaşı öncesi denk geleceğini tahmin ediyorum ben. Surface PRO üzerinde normal Windows 8 Pro bulunacak ve normal bir laptop gibi tüm uygulamalar da yüklenebilecek.

Surface ile ilgili detaylı yorumlarımı ileride sizlerle paylaşacağım. Cihazı birkaç gün kullanmadan yorum yapmak istemiyorum :) O nedenle biraz zaman verin bana. Sonrasında detaylı ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Konferansa geri dönecek olursak; Windows 8 sunumları sonrasında Steve Ballmer'ın duyurusu aslında herkesin beklediği bir duyuruydu. Daha önceki yıllardan da hatırlayanlarınız olacaktır Microsoft bu gibi konferanslarda developer'lara development amaçlı cihaz hediye ediyor. Tabi ki aslında böyle bir şart yok ama bu durum geçmişten süreklilik arzeden bir durum olarak kendini gösterince herkeste bir Surface cihazı beklentisi vardı ve beklenti boşa çıkmadı. Build konferansına katılan her katılımcıya bir Surface RT cihazı hediye edileceği duyuruldu. Cihazla beraber bir de 100GB'lık SkyDrive hesabı hediye edildi.

Windows Phone 8 ve Nokia

Build boyunca gördüklerim, duyduklarım ve konuştuğum Nokia çalışanları sonrasında Nokia'nın Windows Phone'a verdiği önem ve yatırım kafamda çok daha netleşti diyebilirim. İnanılmaz bir önem verdikleri bir gerçek hatta Microsoft'tan daha fazla önem veriyorlar desem abartı olmaz. Aslına bakarsanız bu durum biraz da normal. Windows Phone eğer başarısız olursa Microsoft yaşamaya devam eder de Nokia'yı bilemiyorum. Neyse, konumuza dönersek :) Steve Ballmer'ın Windows 8 demoları sonrasında yava yavaş Windows Phone 8'e doğru kayıldı. Windows Phone 8'deki yeni özelliklerden bahsedildikten sonra SDK'in artık download'a açıldığı duyuruldu.

Windows Phone 8 SDK Download

Sunumun ilerleyen adımlarında Nokia'dan yöneticiler de sahne aldı ve "Microsoft Surface verir de biz durur muyuz" şakası ile onlar da katılımcılara birer Lumia 920 hediye edeceklerini açıkladılar. Sanırım böylece bu seneki Build en çok hediye verilen konferans olma rekorunu kırmıştır :) Son bir duyuru olarak da önümüzdeki sekiz gün boyunca Windows Phone Store registration ücretinin sadece 8$ olacağı duyuruldu. Eğer şu ana kadar bir Store hesabı almadıysanız tam zamanı olabilir :)

Sonuç olarak....

Heyecanlı bir dönem olduğu kesin. Windows 8'in ARM üzerinde çalışma ile beraber çok ilginç donanımlar kendini göstermeye başladı. Sadece Surface değil Lenovo, Sony gibi birçok üreticiden ilginç donanımlar var etrafta. Windows 8 Store gerçekten ilginç bir pazar olacak. Diğer yandan Windows Phone 8'de artık epey sağlam geliyor ve Nokia da tüm gücü ile son vuruşlarını yapıyor. Daha önce Twitter'dan da duyurduğum gibi 21 Kasım'da da Nokia'nın Windows Phone lansmanı var Türkiye'de. Telefonlar lansman ile beraber satışa açılacak. Lumia 920 gerçekten başarılı duruyor. Bu konuda da donanımı biraz kullanma şansı bulduktan sonra detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Yarın görüşmek üzere!