Blogumu Azure'a taşıdıktan sonraki maliyetler.

0 dakikada yazıldı

20825 defa okundu

Düzenle

Bir süre önce yıllardır kullandığım VPS'den kurtulma kararım çerçevesinde elimdeki herşeyi Azure'a taşımaya karar verdim :) Bu kararımın arkasında esas neden aslında sahip olduğum MSDN Subscription ile beraber gelen 150$'lık kotayı kullanabilmekti :) VPS'e aylık 110$ veriyordum ve herşeyi taşıdıktan sonra Azure'daki toplam maliyeti aylık 70$ civarında oldu. Tabi bu 70$'ı da aslında ödemediğimi düşünürsek epey bir kardayım. Peki nedir bu 70$ diyebilirsiniz. Aslında bu 70$ ile 110$'ı karşılaştırmak da pek doğru değil çünkü VPS'ten Azure'a geçtikten sonra çok daha esnek bir ortama sahip olmakla kalmayıp online storage olarak da ek avantajlardan faydalanır oldum. Örneğin Azure'da tüm backuplarımın bir kopyasını tutmaya başladım, istediğimde kullanabileceğimiz 8 çekirdekli VS yüklü bir makinem oldu vs... Bunların bazıları ile ilgili ileride ayrı yazılar yazmayı düşünüyorum. Şimdilik esas konumuz benim blogun hikayesi olacak :)

Blogumu Azure'a taşıyalı bir ay olmak üzere...

Zaman hızlı geçiyor... Blogumu Azure'a taşıyalı neredeyse bir ayı bulmuş. Taşıma işlemi zahmetsiz oldu dersem yalan olur. Özellikle blogdaki makalelerde kullandığım tüm resimleri Azure Blob'larına atmak, sonra makalelerin içlerinden linklerin değiştirilmesi ve daha da dertlisi yönetim panelindeki dosya işlemlerini Blob üzerinden çalışacak hale getirmek derken 4-5 saatlik bir çalışma gerektirdi. Bu gibi teknik konularda bolca yazı yazdım. Benim esas değinmek istediğim çoğunuzun da Azure'a birşeyler taşırken veya Azure üzerinde proje yapıp yapmama kararı verirken dert olarak karşınıza çıkan fiyatlandırma kısmı :)

Konuya girmeden önce daha önceleri AzureShow'da çekmiş olduğumuz Microsoft'tan Hakan Eren ile Azure Fiyatlandırma videosunu da yukarıda paylaşmak istedim. İzleyebilenler için güzel bir kaynak olacaktır diye tahmin ediyorum.

Tabi ilk olarak merak edeceğiniz şey blogun ne gibi bir yük yarattığı. Yani Azure'a taşıdıktan sonra acaba benim blogun maliyetleri ne oldu diye bakarken ilk bakmamız gereken şey oluşan maliyet kalemleri. Ben blogumu Azure'a taşırken "Shared Web Site" modelini tercih ettim. Bu modelde siteniz başka siteler ile bir sunucuda paylaşımlı bir ortamda çalışıyor. Aslına bakarsanız kendi domaininizi kullanabileceğiniz ve site host edebileceğiniz en ucuz seçenek bu seçenek. Aylık 9.68$ şeklinde standard bir maliyeti var bu modun. Tabi bu maliyet web sitenizi tek instance olarak çalıştırdığını ve scale etmediğinizi düşünerek kenara koyabileceğimiz bir maliyet :) Scale ederseniz maliyet katlanarak artacaktır. Tabi benim blog için bir scaling ihtiyacı yok :)

Shared Web Site
İstatistikleriShared Web Site İstatistikleri

Yukarıdaki resimdeki istatistikler haftalık veriler. Bu veriler doğrudan faturalandırmaya bu şekilde yansımayabiliyor. Genelde faturalandırmada kısmında çok daha detaylı rakamlar görebiliyorsunuz ama genel olarak veriler tabi ki doğru. Bu grafiklerde özellikle bizim için maliyet yaratabilecek kısım tabi ki bandwidth kısmı. CPUTime zaten Shared Web Site modunun limitleri içerisinde kaldığı için bir sıkıntı yaşamıyoruz. Request sayısının ise maliyet açısından pek bir değeri yok. Tabi unutmamak gerek ki yukarıdaki bandwidth'e sitedeki resimler dahil değil :) Onların hepsi bloblarda duruyor.

Shared Web Site Uygulama
İstatistikleriShared Web Site Uygulama İstatistikleri

Shared Web Site modundan bahsettik ama bu modun maliyet oluşturan kaynak kullanımı dışında tabi bir de limiti var. Paylaşımlı bir alanda ne kadar kullanım yapabileceğiniz sınırlı ve tanımlı. Bu kullanımı geçmek zorunda kaldığınız anda scale kararı almanız gerekiyor. Yukarıdaki grafikte benim blogun durumunu görebilirsiniz.

Tüm bu metricler için kurallar ve uyarılar da ayarlayabilirsiniz. Böylece otomatik olarak haberiniz olabilir. Konuyu çok dağıtmamak adına şimdilik o kısımlara girmeyeceğim.

Blob Storage
İstatistikleriBlob Storage İstatistikleri

Gelelim Blob Storage'a, yukarıdaki istatistikler doğrudan blog için kullandığım storage hesabının istatistikleri. Toplam 27GB veri varmış. Verinin bu kadar büyük olmasının nedeni eski bazı videoları Youtube yerine bloguma koymuş olmam :) Onları da eski linkleri kırmamak adına taşıdım. Storage tarafında toplam sakladığımız veri, API Transaction ve bandwidth için ödeme yapacağız.

Peki maliyet ne oldu?

Maliyet kalemlerini tek tek toparlayalım. Bu verileri son bir 24 günün blog verileri ile beraber karşılaştırarak oluşturdum. Yani bunlar gerçek veriler :)

Yukarıdaki rakamları toplayıp 24 gün yerine aylığa çevirdiğimizde kabaca 18$ maliyet çıkıyor. Blogumun aylık maliyeti Azure üzerinde bana 18$ oluyor.

Sonuç?

Valla siz nasıl bir sonuç çıkartırsınız buradan bilmiyorum :) Ama ben başta da bahsettiğim, maliyetlerimi 110$'dan 70$'a indirmekle kalmadım bir de ek hizmetler ve avantajlar elde ettim. Bloguma ödediğim 18$ toplam 70$'ın sadece bir parçası. Bu arada o 70$ arasında birkaç blog, Teknolot.TV, arada sırada kullandığım 8 çekirdekli bir VM, 2 tane mobile services ve 60GB'lık kişisel yedeklerim de var. Bunların çoğunu eski 110$ verdiğim VPS'de kullanamıyordum. Ayrıca itiraf ediyim, blogum eski VPS'den daha hızlı çalışıyor ve TFSLive ile CI'ın da tadını çıkartıyorum :)

İşte durum bu, belki bazı tereddütlerinize yardımcı olur ümidi ile tüm bunları paylaşmak istedim. Görüşmek üzere.